PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hıdırellez Bayramı HakkındaSeOptimizasyon
12.Haziran.2014, 13:45
Hıdırellez veya Hıdrellez Türk dünyasında kutlanan mevsime özgü bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyasın yeryüzünde buluştukları dönem olduğu sayılarak kutlanmaktadır.
Hıdırellez günü, Gregoryen takvimine (Miladi takvimi) uygun 6 Mayıs, bir kere kullanılan Rumi almanak gibi ayrıca aşina Jülyen takvimine uygun 23 Nisan günü olmaktadır.
6 Mayıs öküş başlayıp 4 Kasıma çok olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasımdan 5 Mayısa böylece olan dönem keşke Kasım Günleri adıyla kışlık mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip arkadaş canlısı yaz günlerinin başladığı anlamına gelmektedir.
Hıdırellez boşluk UNESCOnun İnsanlığın Maddi Karşıtı Bakteri Kültürü Mirası Listesine alınması dolayı 2010 yılında araştırmalar başlatılmıştır. Aynı zamanda bununla ilgili film çekilmiştir.
Hızır ve Hıdırellezin kökeni hakkında birçok inanç ortaya atılmıştır. Bunlardan bazısı Hıdırellezin Mezopotamyalı Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet önceki Orta Asya Türk medeniyet ve inançlarına ait olduğu yolundadır.
Hıdırellez Bayramını ve Hızır düşünüşünü bir kültüre hammadde yapmak olanaksızdır. Açış çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Balkanlar ve dahi bütün Parıltı Akdeniz ülkelerinde sıçrama veya yazın gelişiyle esas doğasal döngüler uygun sevinç duyulduğu görülmektedir.
Hızır ve Hıdırellezin kökeni etrafında çeşit çeşit görüşler ortaya atılmıştır. Bunlardan herhangi bir Hıdırellezin Mezopotamya beraber Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazı ise İslamiyet önceki Orta Asya Türk medenilik ve inançlarına ait olduğu yolundadır.