PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yavru KöpekSeOptimizasyon
10.Haziran.2014, 18:10
https://kopekburada.org/wp-content/uploads/2014/05/Kopek-Burada-1.png
Köpek dünyası denince akla çeşit çeşit ortalama 350 ye yakın ırk olduğu bilinmektedir. Köpeklerin ihtiyacı eski zamanlarda avlanan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için var oldu. Köpekler de bulunan av yeteneği hızı ve koku alma ve duyu özellikleri bakımından tercih sebebi olmuştur. Bu dostlarımızın insanlara yakınlığı koruma içgüdüsü gözü pek bir canlı oluşu sadakat gibi duygularının varlığı insanlara için biçilmiş kaftandır.
Köpeklerin bu özellikleri insanoğlunun en iyi dostu olması bakımından önemli bir yer tutar. Bazı kaynaklar da ise köpeklerin insanlara yaklaştığı da söylenmektedir. Dünya üzerindeki Canlıların aynı cins ve türden olması için dış görünüşün benzerliği yeterli olmaz. Nesillerinin devamının teşkil edilebilmesi için yavrulayan özellikteki canlılar aynı cinsten sayılabilir. Büyük bir ırk olan Cane Corsa ile minik bir Terrier çiftleşebilirlerse yavruları olur. Ama neye benzeyeceği konusunda bir fikir elde edilmesi zordur. Doğan yavrular da ilerde başka ırk bir köpekle eşleşirse çıkan sonuçta o nesildeki her bireyden bir özellik alacakçok değişik görünümlerde bir köpek ırkı meydana gelecektir.
Köpeklerdeki bu şekil ve boyut olarak birbirlerinden bu kadar ayrı olmaları her zaman insanoğlunun ilgisini çekmeyi başarmıştır. Köpek Koruma Dernekleri Federasyonu bugün değişik farklı 328 köpek ırkı bulunduğunu resmen kabul etmektedir.
Kökenleri ne olursa olsun dünyada ki kedi kediye kanarya ile kanarya güvercin güvercine benzemektedir. Köpeklerdeki bu farklılığın oluşum nedeni tek bir şekilde izah ediliyor. Canlılarda genetik değişkenliğin diğerlerine göre daha fazla olmasıdır. İnsan genetik değişkenliği en çok olan canlıdır. İkinci sırada da köpekler yer almaktadır. Kedi bu tabloda en altlarda kendine yer bulmaktadır.
İnsanoğlunun genellikle kendi benzerleri ile evlenmesinden ortaya çok değişik görünümler çıkmamaktadır. Köpeklerin dış görünüş olarak çok farklı olmalarının en büyük sebebi ise yine insanlardır. Yani insanların isteklerine göre görünüm meydana gelmesi. Eski Tarih de farklı toplumlar kendi ihtiyaçlarına yönelik olarak bilinçli şekilde köpekleri eşleştirerek av bekçilik koruma süs köpeği gibi değişik özellikleri olan ırklar sağlamıştırlar.
Tarih boyunca bilim adamlarının da ilgisini çeken bu tarz konu Darwin ise farklı görünümdeki köpeklerin farklı hayvanlardan geliştiğini düşünmüştür. Konrad Lorenz ise Huskie ve Alman çoban köpeklerinin kurttan terrier ile çiftleştiğini ve tazıların ise çakaldan üremiş olabileceklerini tezini savunmuş. Sonuçta ortaya çıkan olay görünümü ne olursa olsun köpeğin tek bir atası vardır. Oda Asya Kurdu dur.
Aslında köpeklerin bu zengin özelliklerinin çoğu ataları olan kurtta görülmüyor. Kurtlarda bu özelliklerin bir bölümünün genetik olarak baskın olmadığı ancak zamanla bulunulan çevreye ve istenilen göreve göre köpeklerde ortaya çıktığı tahmini olarak sanılıyor.
Köpeklerde bu iki saf ırkın birleşmesinde yakın akraba çiftleştirmelerinin olduğu gibi sakat doğma olayı daha çok ortaya çıkmaktadır. Kırma diye adlandırdığımız farklı ırk köpeklerin çiftleşmesinden meydana gelen bu köpekler hatta sokak köpekleri dahi sağlıklı akıllı ve sempatik olabilmektedirler.
yavru köpek (https://www.kopekburada.org/), köpek satışı (https://www.kopekburada.org/), köpek eğitimi (https://www.kopekburada.org/)