PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bosna'da sel felaketi

WeBMasteR
27.Mayıs.2014, 15:51
Bosna Hersek-Sırbistan-Hırvatistan sele teslim

Bosna'da sel felaketi. Son 120 yılın en etkili yağışlarının neden olduğu sel felaketinden etkilenen Bosna Hersek, Sırbistan ile Hırvatistan'da sel 44 kişinin ölümüne sebep oldu. Binlerce kişi tahliye edildi.

https://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2014/05/19/bosna-da-sel-felaketi-bosna-hersek-sirbistan-hirvatistan-sele-teslim--4387467.Jpeg

Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'da 5 gündür etkisini sürdüren yağışlar, yaşamı olumsuz etkiliyor. Aşırı yağışların ardından meydana gelen seller, heyelanlar da yol açtı. Heyelanlar nedeniyle Bosna Hersek'teki kara yolu ulaşımını önemli ölçüde etkiledi. Ülkede selin etkili olduğu birçok bölgeye karayoluyla ulaşım sağlanamıyor. Selin etkilediği bölgelere ise ulaşım sadece askeri helikopterlerle sağlanıyor.

Son 120 yılın en büyük sel felaketinin yaşandığı Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'da şu ana kadar ölenlerin sayısının 44 olduğu öğrenildi.

Sel felaketinden dolayı şu ana kadar Sırbistan'da 16 bin, Bosna Hersek'te 10 bin, Hırvatistan'da da yaklaşık 3 bin kişinin yerinden tahliye edildiği bildirildi.

Bosna Hersek'in kuzeyindeki Bosanski Şamats ve Brçko kentleri hariç, ülke genelinde su seviyelerinde düşüş yaşanırken, Hırvatistan'ın Slavonski Brod ve Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ın da Sava Nehri'nin taşması nedeniyle sel tehlikesi altında olduğu belirtildi.

Bu arada, sellerden en çok etkilenen Bosna Hersek ve Sırbistan bölgelerine başta Türkiye olmak üzere, Karadağ, Makedonya, Hırvatistan ve Slovenya başta olmak üzere, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden yardım konvoylarının yola çıktığı öğrenildi.

Graçanitsa Belediyesi bölgesinde Sreça nehrinde su seviyesinin 394 santimetre olarak ölçüldüğü, bunun düne göre 46 santimetre daha fazla olduğu kaydedildi.

Batı Balkan ülkelerinin birçok kentinde yağmur yağışı etkili olurken, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'nın yakınlarındaki Byelaşnitsa'ya kar yağdı.

Türk İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Bosna Hersek'te yaşanan sel felaketinde en fazla mağduriyetin yaşandığı Maglay'daki vatandaşlara gıda malzemesi ile battaniye ve çizme ulaştırdı.

https://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2014/05/19/fft16_mf4387466.Jpeg

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Bosna Hersek'teki sel felaketinden etkilenen bölgelere ulaştırılmak üzere Türk İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) ikinci yardım konvoyu Saraybosna'dan yola çıktı.

Son yılların en büyük sel felaketinin yaşandığı Bosna Hersek'te, sular altında kalan evler ve tarım arazileri Bosna ordusuna ait helikoptere binen AA ekibi tarafından havadan görüntülendi. AA ekibi, selden dolayı evlerinin çatılarına sığınan, dağlara kaçan yaklaşık 60 vatandaşın kurtarılmasına tanıklık etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sel felaketi yaşanan Bosna Hersek'e yardım ekibi gönderdi. Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla, İstanbul İtfaiyesi, İSKİ, Atık Yönetim Müdürlüğü, Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanlığı, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı ve İSTAÇ alarma geçerek hazırlık yaptı.

İlk etapta Türk Kızılayı-Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı koordinasyonunda 6 kişilik ekip Bosna Hersek'e gönderildi. Bölgeye ulaşan ekibin ve yerel yöneticilerin talepleri doğrultusunda daha geniş kapsamlı yardım ekibi de hazırlanarak bölgeye sevk edildi.

Bölgeye, bir "Ahtapot" (su tahliye ve su ikmal), 5 yıkama kamyonu, 6 su ikmal ve kurtarma kamyonu, bir bakım ve ikmal kamyonu, 10 motopomp, 10 dalgıç motopomp, 3 kepçe, 19 tahlisiye botu, 3 kombine kanal açma kamyonu, 3 Jeneratör, bir mobil büfe ile 125 bin kum torbası gönderildi. Bölgede, 50 kişilik kurtarma ekibi, 68 araçla görev yapacak.

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı, Bosna Hersek ve Sırbistan'a yardım malzemeleri göndermeye başladı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatı üzerine, sel felaketinde oluşan zararın ortadadan kaldırılmasına yönelik yardım malzemeleriyle yüklü ilk uçağın Sırbistan'a havalandığı, ikinci uçağın ise akşam saatlerinde Bosna Hersek'e gönderileceği bildirildi.

Azerbaycan'ın gönderdiği malzemelerin, botlar, çadırlar, battaniyeler, jeneratörler ve su pompalarıyla çeşitli teknik cihazlardan oluştuğu belirtildi.

Kaynak (https://www.milliyet.com.tr/bosna-da-sel-felaketi-bosna-sel--teknoloji-1884705/)

Kaynak (https://forum.shiftdelete.net/gundem-dunya-turkiye/372107-bosna%27da-sel-felaketi.html)