PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye Yaraları Sarmak İçin Harekete Geçti

WeBMasteR
27.Mayıs.2014, 15:51
Türk Kızılayı ve Türkiye'deki bazı yardım kuruluşları, Bosna Hersek'te çok sayıda insanın etkilendiği sel felaketinin yaralarını sarmak için harekete geçti.

Türkiye, son yılların en büyük sel felaketinin yaşandığı belirtilen Bosna Hersek'e yardım eli uzattı.
Sırbistan ve Hırvatistan dahil Batı Balkanlar'ı etkileyen ve Bosna Hersek'te de çok sayıda insanın zarar gördüğü sel felaketinin yaralarını sarmak için Türkiye'deki bazı yardım kuruluşları harekete geçti.
Gıda, giysi ve temizlik ürünlerinin de yer aldığı acil insani yardım malzemeleri Türk Kızılayı, Deniz Feneri Derneği, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Beşir Derneği tarafından bölgeye ulaştırıldı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, sel felaketinin vurduğu Bosna Hersek'e, Türk Kızılayı tarafından 3 bin 625 battaniye, 20 bin 618 çocuk bezi, 85 bin kum torbası ile 648 aile mutfak setinden oluşan yardım malzemesi gönderildi.
Ayrıca sellerde en çok ihtiyaç duyulan malzemeler olması nedeniyle 75 hijyen seti de bölgeye ulaştırıldı.

Bosna Hersek'e sevk edilen Türk Kızılayı ekibi de ülkedeki son gelişmeleri istişare etmek üzere Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız ile bir araya geldi.
Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç ve Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Mintez Şimşek ise ülkede yardım çalışmalarını yürüten Kızılay ekibiyle alanda inceleme yapmak üzere Bosna Hersek'e gitti. Turunç ve Şimşek, Bosna Hersek Hükümeti Kriz Merkezi'nde istişarelerde bulundu.

Bu arada, Bosna Hersek'teki yardım faaliyetlerini yürüten Türk Kızılayı görevlilerinin ihtiyaç tespit çalışmaları doğrultusunda yardımların devam edeceği öğrenildi.

İHH 2 bin 100 aileye yardım malzemesi ulaştırdı

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Bosna Hersek'te çeşitli bölgelere yardım ulaştırdı.
İHH tarafından, dün itibarıyla sel felaketinden etkilen bölgelerde yaşayan 2 bin 100 aileye gıda, temizlik ürünleri, battaniye gibi acil insani yardım malzemesi gönderildi. Yardım çalışmaları, Türkiye'den giden 7 kişilik ekip ile Bosna Hersek'teki gönüller aracılığıyla yürütülüyor.

Vakfın acil yardım ve su altı arama kurtarma ekibi de bölgeye sevk edildi. 3 dalgıç ve 2 arama kurtarma personelinin yer aldığı ekip, sel felake mahsur kalmış, kaybolmuş, boğulmuş insanları arama kurtarma çalışmaları yürütecek.
İhtiyaca göre Bosna Hersek'e başka arama kurtarma ekipleri de sevk edilecek.

Deniz Feneri Derneği'nden 1 tır yardım malzemesi

Deniz Feneri Derneği de 1 tır yardım malzemesiyle Bosnalı vatandaşlara zor günlerinde destek olacak.
Yardım malzemeleri, Bosna Hersek'in Maglay kentine götürülerek buradaki felaketzedelere ulaştırılacak.
Yardım malzemelerinin içerisinde 500 koli gıda, 1000 battaniye, temizlik ve mutfak ürünleri ile giyim gibi acil yardım malzemeleri yer alıyor.

Beşir Derneği'nden ihtiyaç tespit çalışması

Beşir Derneği ise Balkanları etkisi altına alan sel felaketinin ilk gününden itibaren Bosna Hersek'te yardım çalışmalarını sürdürüyor.
Sel felaketinin yaşandığı bölgelerde incelemeler yapan ekipler, acil gıda, giyim ve temizlik ürünlerinden oluşan yardım malzemelerini bölge insanlarına ulaştırıyor.
Dernek, acil ihtiyaçları karşılanan felaketzedelerin diğer ihtiyaçları konusunda da tespit çalışmaları yürütüyor. Çalışmalar sonucu belirlenecek ihtiyaç malzemeleri de Semerkand Vakfı'nın desteğiyle bölgeye gönderilecek.
Yardım kuruluşlarınca bölgeye gönderilen ekiplerin ihtiyaç tespit çalışmaları doğrultusunda yardımlar devam edecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı (https://www.aa.com.tr/tr/manset/331445--turkiye-yaralari-sarmak-icin-harekete-gecti)

Kaynak (https://forum.shiftdelete.net/gundem-dunya-turkiye/372244-turkiye-yaralari-sarmak-icin-harekete-gecti.html)