PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tor Browser Kullanımı, Videolu Anlatım

WeBMasteR
13.Ocak.2014, 20:10
Tor Browser Nedir?

Tor Browser Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Önce buna değinelim. Ne işe yarar bu Tor Browser? Tor Browser kısaca insanların internette güvenli ve gizli bir biçimde gezinmelerini sağlar. Çalışma mantığı bağlantıları maskelemeye dayanmaktadır. Bu bağlantılar Tor ağına gönderilen isteklerin değerlendirilip bağlanmak istenen siteye gidene kadar geçen işlemlerde maskeleniyor.

Tor Ağı Nedir, Bağlantılar Nasıl Maskelenir?

Tor Browser’dan kullanıcı bir siteye bağlanmaya kalkıştığı anda en az 5 server üzerinden istek gönderilir. Bu istek tek tek tüm serverlarda değerlendirilir. Örneğin siz bir siteye Tor Browser’dan giriş yapmaya çalıştınız ve girdiniz. Bu birkaç saniyede geçen işlemler şöyledir.
İstek ilk server tarafından değerlendirilir ve ikinci server a iletilir. İkinci server tarafından da değerlendirilen istek üçüncü server a iletilir. Bu durum giriş yapmaya çalıştığınız site sizin bilgisayarınıza ulaşana kadar devam eder. İşte bağlantılar bu sayede maskelenmiş olur. Kimin hangi bağlantıya giriş yaptığını öğrenmek neredeyse imkansızdır.

Avantajları ve Dezavantajları

Birçok sitenin açılması çok uzun sürebiliyor. Bu bir dezavantaj.
.onion uzantılı web sitenizi yayınlayabilirsiniz. Bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığınız siteye giriş hızlı olacaktır.
Deep Web’e ulaşabileceğiniz en kolay yoldur Tor Browser. Bunun bir avantaj mı olduğuna dez avantaj mı olduğuna siz karar verin.
.onion uzantılı web sitenizi yayınladıktan sonra normal browserlar ile o web siteye erişilemez. Siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabilir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfası.
Tor Browser’da veriler şifrelenerek gezinmektedir. Buda ayrıca bir güvenliktir.

https://mehmetayberk.com/wp-content/uploads/2013/08/THS-4-300x206.png (https://mehmetayberk.com/wp-content/uploads/2013/08/THS-4.png)

İNDİRME BAĞLANTISI

https://www.torproject.org/download/download.html.en

Buradan iletim sisteminize göre uygun olan versiyonu seçip indiriniz.

Tor Browser Bundle versiyonunu öneririz. Tüm optimizasyonlar hazır olarak gelip size ek bir işlem yapma gereği duymadan güvenli ve gizliliğinizi sağlayacak şekilde kullanım olanağı sunar.

VİDEOLU ANLATIM

(Videoda tam ekran seçeneği aktiftir.)

2WYJJrbKNow

WeBMasteR
18.Nisan.2014, 16:09
Yasaklamalar devam ettikçe, tor browser hayat verecek bizim internete.

deniz
15.Nisan.2015, 12:01
Evet usta, bizim memlekette her eve lazım. :)

Ah bir de kesilen elektriklere çare üretebilse Tor Project!... :D

Sir.Vanity
15.Nisan.2015, 14:38
O degilde bizde hic yasaklanma olmadi?

deniz
15.Nisan.2015, 18:15
O degilde bizde hic yasaklanma olmadi?

Nasıl yasaklanma olmadı yaw?

Engelliweb sitesini bir inceleyin bakalım neler var?

Sir.Vanity
15.Nisan.2015, 18:15
Superonline istanbulda sıkıntı yok galiba rahatca giriyorum hic engelle karsilasmadim

erkolay
15.Nisan.2015, 19:31
Yasaklar sırf proxy ile çözülecek diye bir şey yok tabi. Ama ADSL kullanıcısıysan Süperonline da TTNET altyapısı ile hizmet veriyor Furkan. Fiber Net kullanıyorsan kendi alt yapısı var.

Türkiye'de yasaklı sitelerin haddi hesabı yok. Ki bu konuda epey sıkıntı da daha önceki projelerimizde yaşadık.

Ayrıca, Tor Browser, en başta kişisel gizliliğinizi sağlamak için tercih edilmeli. Yoksa sırf yasaklı siteleri açmak için sisteminizde yapacağınız DNS ve HOSTS dosyasındaki değişiklikler genellikle yeterlidir.

WeBMasteR
16.Nisan.2015, 14:54
Az önce morkampus.com sitesinde bazı etkinlik sayfalarının MEB tarafından yasaklandığını gördüm. Bizde yasak biter mi yahu!