PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : VPN ile GizlilikWeBMasteR
13.Ocak.2014, 19:59
VPN

Nedir?

VPN(Virtual Private Network), Türkçesiyle Sanal Özel Ağ, Internet bağlantımızı güvenli hale getirmenin en etkili yollarından birisidir.
VPN, esas olarak çok merkezli kuruluşların Internet üzerinde, bu merkezler arası bir tür Intranet ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Böylece bu organizasyonda çalışan ve erişim izinleri olan insanlar evlerinden, ofislerinden ya da Internete erişebildikleri dünyanın herhangi bir yerinden tıpkı ofislerindeymiş gibi ağ ve servislere erişebilirler.
Sistemin parçası olan yazılımların kullanımının kolaylaşması ve teknolojinin gittikçe ucuzlamasıyla VPN kullanımı, bireyler arasında da yaygınlaşmaktadır.
Dünya üzerinde birçok farklı ülkede bireysel kullanım için VPN servisi sağlayan firmalar bulunmaktadır. Ayrıca çeşlitli activist / hacktivist grupları da VPN servisi vermektedir. VPN servisleri hakında bir listeyi aşağıda bulabilirsiniz.
Bunun yanısıra yurtdışında yaşayan ve İnternet erişimi olan bir arkadaşınızın ev ya da ofisinden bir makineyi sizin için açık ve erişilebilir bırakmasını isteyebilirsiniz. Bu ne yaptığınızı biliyorsanız ve teknik bilginiz yeterli ise biraz daha zor ama oldukça güvenilir bir yöntemdir. Tabi arkadaşınız NSA için çalışmıyorsa. https://webmasterlord.net/images/smilies/smile.gif
https://media.kemgozleresis.org.tr/images/vpn/vpn-01.png
Ne için kullanacağız?

Birincisi VPN bağlantı noktamıza kadar olan iletişimimizi tümüyle şifreleyerek Internet Servis Sağlayıcı firmaların ya da devletin yurtiçinde kurduğu gözetim aygıtlarının, eğer internete bir ofisten bağlanıyorsak (örneğin okul) çalıştığımız kurumun yaptığı gözetimin önüne geçebiliriz.
İkincisi de yurtiçinden erişemediğimiz sansürlü sitelere erişebiliriz.
Nasıl edinirim?https://media.kemgozleresis.org.tr/images/vpn/aktivix.png
Activix, hacktivist bir gruptur. Dünya üzerindeki bir çok aktivist birey ve gruplara yardım etmektedir. https://aktivix.org/ adresinden erişip, ücretsiz VPN hizmeti talep edebilirsiniz. Activix kaynaklarının sınırlılığı nedeniyle ücretsiz sağladığı servisler zaman zaman oldukça yavaş kalabilir. Kendilerine bağış yaparak kaynaklarının genişlemesine yardımcı olabilirsiniz.
https://media.kemgozleresis.org.tr/images/vpn/openvpn.png
OpenVPN GPL lisansı ile dağıtılan kodları açık bir yazılımdır. OpenVPN ile kendi VPN bağlantınızı kurabilirsiniz. Kurulum son kullanıcılar için biraz karışıktır. Çevrenizde ortalama Linux bilgisine sahip arkadaşlarınızın yardımları ile şu belgeleri takip ederek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz:

https://library.linode.com/networking/openvpn/ubuntu-12.04-precise
https://www.digitalocean.com/community/articles/how-to-install-openvpn-access-server-on-ubuntu-12-04
https://www.unixmen.com/install-openvpn-asaccess-server-on-ubuntu-debian/
https://community.openvpn.net/openvpn/wiki/OpenvpnSoftwareRepos
https://wiki.debian.org/OpenVPN
https://www.debuntu.org/how-to-openvpn-on-debian-squeeze-with-usernamepassword-authentication/
Kurulum hakkında sorularınızı bize iletebilirsiniz.


Eğer hazır çözümlere bakıyorsanız şu servisler oldukça yaygın kullanılan çözümlerdir. Servisi seçerken OpenVPN kullandığına, erişim kayıtlarının ne kadar ve nasıl tutulduğu bilgisinin açıkça verilip verilmediği ve ne düzeyde kayıtlamanın yapıldığına dikkatlice bakmanızı öneririz.

https://www.anonine.com/
https://btguard.com/
https://www.swissvpn.net/
https://www.your-freedom.net/
https://www.privateinternetaccess.com/
https://mullvad.net/


Eğer organizasyonunuzu VPN üzerine taşımak isteyen bir STK, sendika ya da aktivist bir kuruluşsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.