PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konutta 1 milyonun üzerinde stok!WeBMasteR
27.Mayıs.2014, 15:42
Konutta 1 milyonun üzerinde stok!

https://www.dha.com.tr/newpics/news/260520141116558137459.jpg


UZMANLAR konut sektöründe yaşanan talep daralmasının etkisiyle Türkiye genelinde 1 milyonun üzerinde stok oluştuğuna dikkat çekiyor.

Yüksek faiz ve iş garantisi konusundaki tereddütlerin alt-orta gelir grubunda konut talebini ötelediğine işaret eden uzmanlar, kurlardaki daralmayla yükselen yabancı talebinin sektöre nefes aldırdığını vurguluyor.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satışları İstatitikleri verilerine göre, yılın ilk dört ayında toplam konut satışları yüzde 7.5 düzeyinde gerilerken, mortgage kredisiyle yapılan konut satışlarındaki düşüş yüzde 33.5'i buldu. İç piyasaya yönelik satışlarda da dört ayda yüzde 7.5 olarak gerçekleşirken, yabancılara dönük konut satışları Nisan ayında yüzde 64.1 ve ilk dört ayda yüzde 47.9 yükseldi.


DHA'nın sorularını yanıtlayan İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, konut satışlarındaki düşüşün beklenen gelişme olduğunu ifade ederek, "İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde konut fazlası oluştu. İhtiyaç odaklı konut yerine arz ve talep dengesi açısından bir problem yarattı. Arz fazla oldu ve bunu azaltacak bir talep oluşmadı" dedi.
Kaynak (https://forum.shiftdelete.net/gundem-dunya-turkiye/372902-konutta-1-milyonun-uzerinde-stok.html)