PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google Botları ve GörevleriWeBMasteR
21.Mayıs.2014, 22:00
Google Botları ve Görevleri


Sitenizi tüm arama motorlarına kaydetmişsek, bu arama motorlarının botları (örümcekleri ya da robotları diyen de oluyor), Bilindiği üzere google tüm dünyadaki web siteleri veri tabanında kaydederek en uygun sonuçları bizlere sunmaktadır. Tüm bu siteleri veri tabanına kaybetmek için geliştirilen yazılım ise Google Bot olarak adlandırılmaktadır web masterler arasında örümcek olarakta bilinmektedir.
Google siteleri veri tabanına kaydetmesi için geliştirdiği bu botlar 3 tanedir. Bunların 1.si Freshbot, 2.si DeepCrawl 3.sü ise adsense botlarıdır. Bu 3 botunda görevleri birbirinden farklı iken birbirine bağlı olarak çalışmaktadır birbirlerine yol göstermektedirler. şimdi bu 3 botunda görevlerini ayrı ayrı açıklayalım.


https://www.seonotlari.com/wp-content/uploads/2012/06/googlebotlari.jpgFreshbot

Googlenin geliştirmiş olduğu bu bot sitemiz içerisinde sürekli dolaşan bottur ve sitemiz için en önemli olan bot diyebiliriz. Freshbot her sitede kolay kolay bulunmayan bir bottur bu botun sitenizde sürekli dolaşması için sitenizin güncel olaması ve sitenizdeki içeriklerin diğer siteler tarafından paylaşılması gerekmektedir. Sitenizin içerikleri ne kadar çok sitede, sosyal medya da paylaşılıyor ise bu botun sitenize gelmesini kolaylaştıracaktır. Görevine gelecek olursak isek bu bot sürekli sitenizde dolaştığı için yeni içeriklerini daha çabuk indexlemek için hali hazırda beklemektedir ve DeepCrawl botuna yol göstermektedir. Bu botun görevlerinden bir tanesi de içeriğinizin özgün içerik mi yoksa kopya içerikmi olup olmadığını kontrol etmektedir. Bu yüzden sitelerin içerisinde sürekli dolaşmaktadır. Yayınladığınız içeriğiniz daha önce bir yerde yayınlanmış mı? Yayınlanmış ise içeriği elde ettiğiniz yeri kaynak olarak gösterdiniz mi? Bu ve buna benzer durumların kontrolunu yaparak daha sonrasında sitenize gelecek olan DeepCrawl botuna bilgi vermektedir.

DeepCrawl

Bu bot ise google veri tabanına sizi eklemesini sağlayan bottur. Freshbot

Kaynak (https://www.webmasterlord.net/622-google-botlari-ve-gorevleri.html)