PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soma, Türkiye Madencilik Tarihinin En Büyük KatliamıWeBMasteR
14.Mayıs.2014, 14:53
Soma'da Türkiye madencilik tarihinin en büyük katliamı gerçekleşti.Bakan ve yetkililerin açıklamaları her ne kadar gerçekleri gizlemeye yönelik olsa da bu facia, daha doğrusu göz göre göre gelen, daha iki hafta önce hakkında mecliste araştırma önergesi verilip iktidarın oylarıyla reddedilen katliam, Türkiye'deki en büyük ölü rakamlarına ulaştı. Şimdilik bildiğimiz ölü sayısı 270. Bunların içinde güvencesiz çalışan 15-16 yaşında çocuk işçiler de bulunuyor.

Bakan mı? Sadece bakıyor.

İş kazası değil, cinayet bu.

Hayatını kaybeden emekçilere başsağlığı ve rahmet, yakınlarına sağlık ve dayanma gücü diliyorum.

https://webmasterlord.net/indexlerimiz/bir-avuc-komur-icin-can-verenler.jpg
KÖMÜR KARASI...
Orhan Aydın

Hay üstünüze kömür karası yağasıcalar, hay hayâsız-arsız insan müsveddeleri, hay utanmaz-arlanmaz rantiyeciler, hay göz göre göre insanını ölüme süren sinsi tüccarlar, şanınız batsın!
Sendikal hakları gasp eden aymazlar, taşeronlaşmayla hayatı paraya tahvil eden emek hırsızları, işçinin değil bir avuç çıkarcı namussuzun haklarını kollayan yasa koyucular, günde elli kez halkına yalan söyleyen siyaset cambazları; sizin sayenizde yine karalara büründü ...
Duyuyor musunuz?
Yerin bin metre derinliğinden ağlatılar, çığlıklar yükseliyor.
Vicdanları olanların yürekleri ağlar.
Çocuk sesleri dolduruyor yeri-göğü.
Umursamıyorsunuz bile biliyorum.
Her şeye bir kılıf uydurmakta üstünüze yok.
Sekiz can için de ‘kaza’ deyip, ‘kader’ deyip geçiştireceksiniz.
Siz evlerinin önüne torba torba kömür konan tapınmacılar, sizler de susacaksınız, gıkınız çıkmayacak, üç kuruş uğruna canlarını ateşe atan insanlığın alevinde ısınmaya devam edeceksiniz!
Sorgulamayacaksınız.
Başlarınızı öne eğmeyeceksiniz, ‘Allah’ın işi’ deyip secdeye duracaksınız.
Şerefinize, onurunuza, erdeminize, geleceğinize kara çalanlara tapınmaya devam edeceksiniz.
Utanmayacaksınız.
Utanmayacaksınız kara kapkara ölü insan gözbebeklerinden.
Siz bu zulmün bitmesi için tek adım bile atmayanlar, meydanlara çıkıp ‘ölüme dur’ demeyi görev bilmeyen vurdumduymazlar, cinayetlere ortak olup pısanlar, utanmayacaksınız.
Kömür karasına bulanacak elleriniz, gözleriniz, yürekleriniz!
Susacaksınız, susacaksınız, susacaksınız.
Unutacaksınız.https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/10373492_654257014623456_3108187472847814315_n.jpg
HATIRLAYINIZ...ÖZELLİKLE BALIK HAFIZALILARA...


Meğer “güzel ölmüşler”!!


Zonguldak’taki maden faciasında 30 işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili tartışmalar sürerken Malatya’da madenin göçtüğü ve 1 işçinin hayatını kaybettiği haberi geldi.
Son olarak da (siyasi İslamcı tezleriyle önce ‘Başbakanlık Müsteşarlığı’na getirilerek bir numaralı bürokrat yapılan, sonra da Bakan olan) Çalışma Bakanı Ömer Dinçer’in Zonguldak’ta bir yerel TV’de yaptığı “maden faciasında ölen 30 işçi” ile ilgili etkileyici (!) konuşması duyuldu:


“Güzel öldüler, o konuda ben acı çekmediklerini ve fizik olarak da güzel öldüklerini rahat söyleyebilirim.”Hani “gel de çıldırma” lafının daha fazla uyduğu bir zaman ve yer olabilir mi diye düşündürüyor insana...
AKP Türkiye'si, işçilerin 'KOLAY VE GÜZEL ÖLDÜKLERİ' kazalarda Avrupa'da 1. sırada!

Webmasterlord: Soma'da Maden K (https://webmasterlord.net/haberler/2740-soma-da-maden-komuru-katliami.html)