PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Windows 7 HızlandırmakWeBMasteR
05.Mayıs.2014, 17:40
Windows 7 Hızlandırma Yolları

Uygulama temizliği

Kullanılmayan uygulamaları kaldırmak bütün işletim sistemleri için sayısız derde devadır. Özellikle de dizüstü bilgisayarlar, kullanıcıların satın alır almaz çalışabilmesi için sayısız uygulamayla birlikte gelirler. Günümüzde zengin bir ücretsiz yazılım hediyesiyle gelen pek çok dizüstü modeli bulunmaktadır.
Ancak performans açısından, bunların içinden ihtiyacınız olmayanları kaldırmak, ücretsiz diye tutmaktan daha karlı olacaktır. Deneme sürümlerini de bir deneyin ve işinize yaramıyorsa kaldırın.
Hatta işe yarar mı acaba diye tuttuğunuz, ama bir türlü açıp bakamadığınız yazılımlardan biran evvel kurtulun. Muhtemelen kurcalanmadan uzun süre bekleyecek ve otomatik güncellemeler, başlangıçta açılmalar ile sisteminize yük olmak dışında bir işe yaramayacak.
Windows 7'de Başlat'a tıklayın, Denetim Masası'na girin ve burada Programlar'ın altındaki Program Kaldır bağlantısına tıklayın. Sisteminizde ne kuruluysa görebilir ve sağ tıklayıp Kaldır diyerek kaldırabilirsiniz.

Windows Özellikleri

Başlat, Denetim Masası altından Programlar yazısına tıklarsanız karşınıza çıkan menüden Windows Özelliklerini Aç veya Kapat seçeneği çıkacaktır. Buradan gereksiz özellikleri kapatabilirsiniz.
Sisteminizi yavaşlatan ve Windows 7 ile birlikte çalışmaya başlayan uygulamaların, otomatik başlamasını engelleyerek açılışta işe başlama sürenizi kısaltabilirsiniz.
Bunun için Başlat'a tıklayın, kutuya msconfig yazıp Enter'a basın ve buradan Başlatma sekmesine geldiğinizde Windows 7 ile birlikte açılan uygulamaları görebilirsiniz.
Ne kadar az ise o kadar hızlı başlar ama daha sonra bu uygulamaları çalıştırdığınızda aynı süreyi yüklenmeleri için bekleyeceğiniz gerçeğini değiştiremezsiniz. Burada bilgisayarı her açtığınızda mutlaka kullandığınız uygulamalar kalırsa iyi olur.

Görsellikten ödün vermek

Windows 7'nin görsel özelliklerini kapatarak hızlandırabilirsiniz. Bunun için Denetim Masası altında üstteki adres satırında ok tuşuna tıklayıp Tüm Denetim Masası Öğeleri, Performans Bilgileri ve Araçları altında Görsel Efektleri Ayarla seçeneğine tıklayabilirsiniz.
Daha kısa bir yol, Başlat'taki arama satırına Performans yazıp, "Windows'un görünümünü ve performansını ayarla" sonucuna tıklamaktır. Buradan görsel efektleri kısarak sistem performansını arttırabilirsiniz.

Arama özellikleri

Arama, gördüğünüz gibi bazen işleri çok kolaylaştırıyor.
Ancak Windows devamlı sistemdeki dosyaları indeksleyerek aramalarınız için kütüphaneler oluşturuyor. Bu kısımda da ayar yaparak performans artırımı mümkün.
Bunun için Denetim Masası'na girerek sağ üsteki arama kutucuğuna Dizin yazın ve Dizin Oluşturma Seçenekleri'ne girin. Burada sık değişiklik yapmadığınız klasörleri aramadan çıkartın.

Enerji tasarrufu ya da performans

Güç ayarları da sistem performansınızı etkileyebilir. Windows 7 kurduğunuzda bu ayar varsayılan olarak Dengeli'de gelir.
Bu performansı düşürür ve pil ömrünü uzatır, bunu Yüksek Performans'a getirerek sisteminizin en hızlı şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.
Hatta Windows seslerini bile kapatarak bir gıdım daha pil ömrü ve performans kazanabilirsiniz. Başlat altında arama çubuğuna sistem ses yazın, Sistem seslerini değiştir seçeneğine tıklayarak sistem seslerini iptal edin. Bu değişiklik gözle görülür bir fark oluşturmasa da en azından daha sessiz bir Windows'unuz olur.

Sisteminizi İyileştirecek Ücretsiz Yazılımlar

1- Ccleaner Free: Bu ücretsiz temizleyici ve hatta kayıt defteri onarıcı yazılım ile Windows'unuzun şişmesini önleyebilirsiniz. Proğramın bir de ccenhancer eklentisini kurarak daha detaylı temizlik özellikleri kazandırabilirsiniz. Tüm Windows versiyonları ile uyumludur.

2- Iobit Advanced SystemCare Free: Bu ücretsiz yazılımla da Windows'un güvenliğinden, hız ayarlarına, gerekli bileşenlerin aktifleştirilmesine kadar sayısız olumlu gelişmeyi sağlayabilirsiniz. İçindeki sistem tanılayıcı ve gözleyici araçları, üstün yazılım kaldırma bileşeni ile her derde deva bir proğramdır. Tüm Windows versiyonları ile uyumludur ve Windows kullanıcılarının hepsine şiddetle tavsiye ederim.


Kaynak (https://webmasterlord.net/windows-cilesi-yardim/2620-windows-7-hizlandirmak-new-post.html)