PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HDP adaylarının İzmir önerilerideniz
17.Nisan.2014, 21:40
HDP adaylarının İzmir önerileri

HDP İzmir Büyükşehir Eşbaşkan adayları Pınar Türk ve Osman Özçelik, "Gezi direnişinin ortaya çıkardığı yeni kent bilinci pusulamızdır" diyerek, İzmir'i cinsiyet eşitlikçi ve kadın özgürlükçü kir kent yapacaklarını, taşeron çalışmaya, doğanın katledilmesine son vereceklerini söyledi.


https://www.gercekgundem.com/images/posts/201403/b90454c2ec2e215b_480x270.jpg

HDP İzmir Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Pınar Türk ve Osman Özçelik, İzmir'in sorunlarına ilişkin çözüm önerilerini açıkladı.

Double Tree by Hilton Otel'de düzenlenen basın toplantısına HDP Konak İlçe Belediye Eşbaşkan Adayı Çoşkun Üsterci, HDP İzmir İl Eşbaşkanı Cavit Uğur, HDP Narlıdere Belediye Eşbaşkan Adayı Ertuğrul Barka ile HDP bileşeni örgütlerin yöneticileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan HDP İl Eşbaşkanı Cavit Uğur, 4 ve 5 Ocak tarihinde İzmir'de Yerel Yönetim Çalıştayı düzenlediklerini hatırlattı ve konunun uzmanları, ekolojist, işçi, kadın ve yerel yönetim deneyimi olan uzmanlarla yerel siyasete ilişkin önerileri belirlediklerini bildirdi. HDP'nin yerel seçimlerde elde edeceği başarıyla, 50 yıldır kentte yürütülen tahribata dur diyeceklerini belirten Uğur, yaşanılabilir bir kentin nasıl olacağını ortaya çıkaracaklarını söyledi.

'TAŞERONA SON VERECEĞİZ'

HDP İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Pınar Türk ve Osman Özçelik, çözüm önerilerine ilişkin ortak sunum yaptı. Yerel yönetim anlayışlarının, yerel demokrasi, ekolojik denge, toplumsal kamu hizmeti, cinsiyet eşitlikçi ve kadın özgürlükçü yaklaşım temelleri üzerine kurulduğunu belirten Türk ve Özçelik, "Burada size çılgın/beton şehir projelerden bahsetmeyeceğiz. Kendimizi nasıl yöneteceğimize, sorunlara nasıl baktığımızı paylaşacağız. Bizim temel projemiz; yerel yönetimleri özerkleştirmek, demokratikleştirmek ve toplumsal barışı gerçekleştirmektir" dedi.

Türk ve Özçelik, özelleştirilen yerel yönetim hizmetlerine yeniden kamusal niteliğe dönüştüreceklerini belirtti, sermayeye karşı işçi ve emekçinin yanında olacaklarını, taşeron çalışmaya son vereceklerini, tüm işçilerin güvenceli ve sendikalı çalışmasını sağlayacaklarını söyledi.

'SAĞLIKLI BARINMA HERKESİN HAKKI'

"Gezi direnişinin ortaya çıkardığı yeni kent bilinci, pusulamızdır" diyen eşbaşkan adayları, rant aracına dönüştürülen kentsel dönüşüm son vereceklerini, halkla birlikte yerinde dönüşüm uygulayacaklarını belirtti. Sağlıklı barınmanın herkesin hakkı olduğunu vurgulayan Türk ve Özçelik, kentin, doğal tarihi ve kültürel değerleri ile yaşamı koruyacaklarını kaydetti.

'TOPLU TAŞIMAYA ÖNCELİK VERİLECEK'

Toplu taşımaya öncelik vereceklerini vurgulayan Türk ve Özçelik, yapımı süren Konak tünellerinin raylı sistem için kullanıma sokacaklarını ifade etti.

Herkese ihtiyacı olan suyu temiz ve ücretsiz olarak sağlayacaklarını belirten Türk ve Özçelik, halkın zehir solumasına izin vermeyeceklerini söyledi. Eşbaşkan adayları, ücretsiz koruyucu sağlık hizmeti sunacaklarını da sözlerine keldi.

İzmir'de yeşil alanların daha fazla olması gerektiğini belirten eşbaşkan adayları, tüm canlıların yaşam kaynağı olan İzmir Körfezi'nin ranta ve çılgın projelere kurban edilmesine engel olacaklarını bildirdi.

Kenti, kadınların, engellilerin, çocukların, gençlerin, gözünden bakarak, birlikte yöneteceklerini vurgulayan HDP İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Pınar Türk ve Osman Özçelik, sözlerini şöyle tamamladı: "Tüm inançlara, inanmayanlara eşit mesafede duracağız. Devlet politikasıyla ötekileştirilenlere pozitif ayrımcılık uygulayacağız. İzmir'i cinsiyet eşitlikçi ve kadın özgürlükçü kir kent yapacağız."

ETHA

İzmir Forumu'ndan Alıntı (https://izmirsitesi.bbs.tr/konu-hdp-adaylarinin-izmir-onerileri-59.html).