PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Twitter Nihayet Açıldı Ancak DNS Spoofing Şüphesi MevcutWeBMasteR
04.Nisan.2014, 23:06
Twitter Erişime Açıldı


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın Twitter yasağının kaldırıldığına ilişkin açıklamasının ardından artık Twitter'a VPN kullanmaksızın ulaşmak mümkün.https://bianet.org/system/uploads/1/articles/spot_image/000/154/697/original/510.jpg


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Twitter yasağının kaldırıldığını belirterek gerekli düzenlemelerin ardından sitenin kullanıma açılacağı açıkladı. Twitter'a artık VPN kullanmaksızın ulaşmak mümkün.
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı da, Twitter'ın yasaklanmasına ilişkin mahkeme kararlarını sitesinden kaldırdı.
TİB'in Twitter'a erişim yasağı üzerine Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak ve Cumhuryet Halk Partisi İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkului AYM'ye başvurmuştu.
Başvuruları değerlendiren AYM 2 Nisan'da erişim engelinin ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğine karar verdi.
Twitter'a erişim 14 gündür engelliydi. YouTube yasağı ise sekiz gündür devam ediyor.

bianet.org

DNS Spoofing

Twitter açıldı ancak, Türkiye'den bir TTnet IP adresi üzerinden yönlendirme yapılmış görünüyor. Bu da bizzat devlet eliyle bilgilerimizin izlendiğini ortaya koyuyor. Daha önceleri hackerların kullanmış olduğu bir yöntem DNS Spoofing uygulaması, malesef devlet eliyle kullanılıyor.

Peki nedir bu DNS Spoofing?

DNS Zehirlenmesi Nedir? Nasıl Önlenir?

DNS spoofing, DNS ön bellek zehirlenmesi, ya da domain adı sistemi (DNS) zehirlenmesi, bir Domain Ad Sistemi (DNS) ad sunucusunun ön bellek veritabanına veri eklenerek, ya da oradaki veriler değiştirilerek ad sunucunun yanlış IP adresleri dönmesine ve trafiğin başka bir bilgisayara (sıklıkla da saldırıyı gerçekleştirenin bilgisayarına) yönlendirilmesine neden olan bir saldırıdır.


Bu saldırıya maruz kalan bilgisayarınıza kullanıcı bir sayfaya (İnternet adresine) gitmeye çalıştığı zaman, isteği farklı bir adrese yönlendirilir. O noktada kullanıcının bilgisayarına kurt, casus yazılım, Web tarayıcı korsan programı veya başka türlü zararlı yazılımlar yüklenebilir, ya da kullanıcı gitmeye çalıştığı siteye benzer, ama sahte bir siteye çekilerek tuzağa düşürülebilir.

Örneğin diyelim ki İyiBankada bir hesabınız var ve İnternet üzerinden hesabınıza girmek istediniz. Eğer DNS ön belleğiniz zehirlenmişse, yani ön bellekteki girişlerin IP adresleri değiştirilmişse, siz bankadaki hesabınıza girdiğinizi sanırken, gerçekte saldırganın hazırladığı KötüBanka hesabına girersiniz ve banka şifrelerinizi, vb. hassas kişisel bilgilerinizi kaptırırsınız. Saldırganın yeterince usta olması, sizin de yeterince dikkatli olmamanız halinde, bankanızdaki hesabınız bir anda boşalabilir.

Ama DNS zehirlenmesi sadece banka hesaplarına yönelik değildir. E-posta hesaplarınız da benzer bir tehdit altında olabilir. Ayrıca yönlendirildiğiniz site bilgisayarınıza yığınla zararlı yazılımı, virüsü, vb. yükleyebilir. Tüm bunlardan korunmak için DNS zehirlenmesine karşı önlem almak gerekir.

DNS Önbellek Zehirlenmesini Önleme

DNS ön bellek zehirlenmesi iki basit yoldan önlenebilir.

DNS temizleme (https://www.ip-numaram.com/sss/dns-temizleme.html) sayfasında anlatıldığı gibi, DNS ön belleğinizi sık sık temizleyin.
Google DNS veya OpenDNS gibi, DNS zehirlenmesine karşı önlem almış güvenilir DNS adresleri kullanın. Paralı veya ücretsiz DNS adreslerini nasıl kullanabileceğiniz konusundaki bilgiler için DNS ayarlarını değiştirme (https://www.ip-numaram.com/dns-ayarlari.html) sayfasına bakın.


ip-numaram.com