PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Google Algoritması, HummingbirdWeBMasteR
09.Ekim.2013, 14:30
Hummingbird Algoritması


Arama motorları içinde yaptığı son güncellemeler ile kimilerini kızdıran kimileri sevindiren Google, algoritmalarının arasına Caffeine, Panda, Penguin’den sonra Hummingbird isimli yeni algoritmasını ekledi.
Ciddi değişikliklerin olacağı çıkan haberler arasında yer alırken Google, Hummingbird algoritması ile web sitelerinde yaşanan manipüle sıralamalara son vermek istiyor. Markalarla beraber tüm web sitelerinin daha çok ön plana çıkacağı bir dönem başlayabilir.https://mechgag.com/wp-content/uploads/2013/09/google-Hummingbird.png

Arama sonuçlarında haber sitelerinin sürekli ön sıralarda olması her pazarlamacının hoşuna gitmiyordu. Ayrıca çeşitli yöntemler kullanarak sektörel bazlı çalışmaları manipüle eden bir çok örneğe rastlamak mümkün.
Semantik web ile girdiği yolda kullanıcıyı düşünen Google daha uzun ve detaylı arama sorgularına daha uygun sonuçlar getirmek istiyor. Anahtar kelimeler ile listelenen arama sonuçlarında yeni bir dönem başlıyor. Google kullanıcıları istedikleri sonuçlara ulaşmak için Google ile konuşacaklar. Böylece "İstanbul’un Fethinin sonuçları nelerdir" kalıbında olduğu gibi çeşitli diyaloglar kurulması sağlanacak.
Büyük bir bilgi yığını olan web dünyasını anlamlandırma çabası içinde olan Google yeni güncelleme ile zeytinyağı ve tereyağını karşılaştıran kullanıcıya kalori miktarı, günlük tüketim miktarını sunacak.
Google her sene yaptığı değişikliklerle SEO uzmanlarının kafalarını biraz daha yormalarına neden oluyor. Yapılan yatırımların ve değişecek rekabet koşullarının meraklısı olarak süreçte neler yaşanacağını bekleyip göreceğiz.

Alıntı: https://mechgag.com/yeni-google-algoritmasi-hummingbird/

WeBMasteR
29.Ocak.2014, 00:30
Hummingbird hakkında gözlem ve tahminler

Burada Hummingbird algoritmasından bahsetmiştik. Şimdi google HummingBird güncellemesi ile ilgili birkaç gözlem yazalım ve tahminde bulunalım istedik.

Tahminlerimiz tamamen çıkarımlara dayalı olduğu için bir geçerlilik ifade etmemekle birlikte eğer tutar ise okuyucularımız önceden hazırlanmış olacaklar diye düşünüyoruz.

Öncelikle gözlemler

1-) Longtail keyword dediğimiz (uzun keywordler "seo nasıl yapılır” gibi) keywordlere hem arama motoru bazında hem de adwords bazında hazırlanmak adına bu uygulamaya gidildiği kesinleşti. Birçok orjinal içerikli site long tail keywordlerde üst sıralara fırladı.

2-) Lokal ve lokal olmayan backlink oranları artık sıralamadaki yerinizi belirleyecek. Yani "ben fazlaca yabancı backlink basayım, PR değeri yüksek olsun, Türkçe'de de yaparız bir şeyler" devri yavaş yavaş kapanmak üzere. Özellikle lokal seo yapan bizim gibi ülkeler için çok önemli bir ayrıntı. Hani bir oran vermek gerekirse işi garantiye almak adına % 80 lokal % 20 uluslararası link düşünülebilir.

3-) Film, video resim gibi içerik üreten sitelerdeki özgün keywordler ciddi anlamda yükselişe geçti.

Tahminler

Google bundan sonra ne yapacak? İşte asıl soru bu; long tail keywordler aradığımızı bulmamıza yardımcı olacağı gibi uzun vadede bu tür keywordleri kullananlar karlı çıkacak "seo” yerine "search engine optimization” demek gibi. Adwords'de ise şu aşamada long tail keyword kullananlar (mantıklı kullananlar) daha az ücret ile daha fazla verim alabilecekler, ileride yayın fiyatları oturduğunda Hummingbird'ün neler getirdiğini göreceğiz.

Alıntı: https://noteprex.com/hummingbird-hakkinda-gozlem-ve-tahminler/