PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Windows'ta VPN ile Gizlilik Tam Olarak Nasıl Sağlanır?erkolay
23.Ağustos.2017, 14:07
VPN uygulamaları bilgilerinizi çalıyor mu?
VPN bağlantınız, Windows 10 ve 8'deki bir işlev nedeniyle sizi sızdırıyor olabilir! İşte kontrol etmenin yolu ve çözüm...

https://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/599d01e9d3806c35b4c82cbd.jpg

VPN'ler internette gizliliğinizi koruma altına alsa da, çoğu zaman her şey VPN yazılımını yükleyip, arkanıza yaslanmak kadar basit olmuyor.

Microsoft, Windows 8'den itibaren DNS sorgularını hızlandırmaya yönelik bir işlev sunuyor. Bu, VPN kullansanız bile sisteminizde birden fazla ağ bağdaştırıcısı varsa (örneğin bir Wi-Fi, bir ethernet kartı veya birkaç ethernet bağlantısı gibi), DNS sorgularınız VPN'in dışına sızabilir demek.

Sisteminizde DNS sızıntısının olup olmadığını kontrol etmek için VPN'e bağlanıp dnsleaktest.com adresinde kapsamlı bir test gerçekleştirebilirsiniz. Burada listede servis sağlayıcınızın adını görüyorsanız, DNS sorgularınız, yani alan adı sorgularınız, VPN'in dışına sızıyor demektir. Evet bu, ziyaret ettiğiniz sitelerin alan adlarının şifreli bağlantınızın dışına sızması demek.

Aşağıda buna sebep olan işlevi Windows 8 ve 10'da nasıl kapatacağınızı anlatacağız.

Kullanacağımız Grup İlkesi Düzenleyici aracı Windows'un sadece Pro sürümlerinde bulunuyor. Bu yüzden Windows 10 Home kullanıyorsanız Policy Plus'ı kullanabilirsiniz.

1. Klavyenizdeki Windows + R tuşuna basın ve
gpedit.msc yazıp Enter'a basın.

2. Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Ağ > DNS İstemcisi yolunu izleyin ve sağ tarafta Çok noktaya ad çözümlemesini kapat üzerine çift tıklayın.

3. Bu ilkeyi etkin hale getirdiğinizde çok noktaya ad çözümlemesi devre dışı kalmış olacak.

Değişikliklerin etkili olması için sisteminizi baştan başlatın. DNS sızıntısını kapatmanın sizi tamamen korumaya almak gibi bir işlevinin olmadığını, güvenliğinizin ve gizliliğinizin birçok faktöre bağlı olduğunu hatırlatalım. (Hürriyet)

erkolay
09.Eylül.2017, 01:05
Windows 8, 8.1 veya 10 Home sürümlerinde gpedit.msc komutu ile açılmayan Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni çalıştırabilmek için aşağıdaki .bat dosyasını indirip yönetici olarak çalıştırmanız yeterlidir. 2-3 dk.'lık işlemlerden sonra Windows 10 Home üzerinde de bu özelliği kullanabileceksiniz.

1- Ekteki dosyayı indirip, arşivden çıkarın.

https://i2.wp.com/www.itechtics.com/wp-content/uploads/2017/06/gpedit-enabler-run-as-administrator.jpg?resize=365%2C414&ssl=1

2- .bat uzantılı gpedit-enabler dosyasına sağ tıklayıp "yönetici olarak çalıştır"a tıklayın.

https://i2.wp.com/www.itechtics.com/wp-content/uploads/2017/06/installing-group-policy-editor-in-windows-10.jpg?resize=670%2C353&ssl=1

3- Karşınıza bu komut penceresi gelecek ve gerekli işlemleri otomatik olarak gerçekleştirecek. Sonunda "Press any key to continue..." yazdığında klavyenizden herhangi bir karaktere basarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Pencere kendiliğinden kapanır.

4- Win +R düğmelerine birlikte basarak Çalıştır aracını çağırın. gpedit.msc yazıp enter'e basarak Grup İlkesi Düzenleyici'yi çalıştırabilirsiniz.

Unutmayın, Grup İlkesi Düzenleyici ile yaptığınız ayarların devreye girmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.