PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Step motorlarda sürücü seçimisahinrulman
14.Haziran.2017, 09:43
Step motor (http://www.sahinrulman.com/step-motor-surucu/), sürücüsü seçilirken motor etiketi dikkate alınır. Sürücü ve step motorlar mutlaka aynı faz tipinde olmalıdır. Sürücün besleyebildiği amper mutlaka motor etiketini değeri ve üzeri olmalıdır. Burada baz alınacak değer RMS değeridir. PEAK değeri motorun sıkıştığı anda sürücünün yükselteceği değerdir.

Step motor sürücü (http://www.sahinrulman.com/step-motor-surucu/), mümkün olduğu kadar büyük seçilmesi step motorun tok çalışmasını ve %15 e kadar performans arttırılmasını sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken durum motorun etiketindeki amperin sürücünün minimum besleme amperinden düşük olmamasıdır. Minimum amper değeri motor etiketinden fazla ise motora fazla amper gidecek ve motor aşırı ısınacaktır.

https://www.sahinrulman.com/image/stepmotor.jpg

Sürücülerin yüksek voltaja dayanıklı olması motorun kuvvetini direkt olarak etkiler. Örneğin Aynı step motoru 24 Volt ile beslemek yerine 48 Volt ile beslenirse iki kata yakın performans elde edilir.

STEP MOTORLARDA GÜÇ KAYNAĞI SEÇİMİ

Sürücülere voltaj beslemesi seçilirken ortam şartları dikkate alınmalıdır. Switch mode (SMTP) güç kaynakları sabit akıma göre yapılmış entegre mimarisine sahiptir. Kaliteli markalarda problem değil fakat ucuz markalarda 6 ay vb zaman aralığında güç kaynağında bozulma durumları olmuştur. Dur-kalk esnasında amperin örnek 0-4Amper aralığında doldur boşalt yapması zamanla entegreleri yormakta ve güç kaynağını bozmaktadır. Çözüm olarak müşterilerimize toroid trafolarımızı öneriyoruz. Toroid olmasının sebebi sac trafolarda bulunan dur-kalk esnasındaki çıkış voltaj kaybı Toroid trafolarda bulunmamasıdır. Dur-kalk esnasında mekanik sürtünmelerin yanı sıra atalet kuvvetlerinin de yenilmesi gerekmektedir. Step Motorun asıl yük altına girdiği kısım dur-kalk hareketleridir. Sac trafoların tam da bu sırada voltaj kaybına uğraması sistemin gücünü azaltmaktadır. Gerek toroid gerekse sac trafolar kullanılıyor olsun mutlaka sürücü dayanımına göre marj verilmesi gerekmektedir. Bazı şehir şebekelerinde gece ve gündüzleri oluşan voltaj farklılıkları bu marja ihtiyaç göstermektedir. Örneğin 220 Volt olması gereken şehir şebekesinin 270 Volt olduğu tecrübidir.