PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arch Linux Kurulumunu Kolaylaştıran Proje: Arch AnywhereWeBMasteR
24.Ocak.2017, 10:23
Arch Linux kullanmak istiyorsunuz, ama kurmak gözünüzü mü korkutuyor? O zaman Arch Anywhere ile tanışın. Arch Anywhere, Arch Linux kurulumunu tamamen kolaylaştıran, deneyimsiz kullanıcıların bile kolaylıkla kişisel bilgisayarlarına veya sanalmakineye kurulum yapmalarını sağlayan, Arch Linux tabanlı, açık kaynaklı bir proje. Projenin geliştiricisi Dylan Schacht.

Arch Linux, açık kaynaklı, hafif ve son derece özelleştirilebilir, yuvarlanan sürüm(rolling) modelini izleyerek, kullanıcılarının yeni kurulum yapmalarına gerek kalmadan, güncellemeler yoluyla, daima en yeni yazılım ve programları, kullanmalarını sağlayan bir dağıtım olarak ön plana çıkıyor. Ancak, Arch Linux'un özellikle kurulumu belli bir bilgi ve birikim gerektirmektedir ki, bu da bir çok kullanıcının gözünü korkutmaya yetiyor.

İşte bu noktada Arch Anywhere devreye giriyor ve bu zor olana kurulum sürecini oldukça kolaylaştırıyor. Arch Anywhere, kolay kurulum menüsü ile, her şeyi adım adım takip ederek kuruluma olanak veriyor. Bu sayede Arch Linux sisteme veya sanal makineye her şeyiyle eksiksiz bir kurulum imkanı tanıyor.

Arch Anywhere, hem 32bit, hem de 64bit desteği içeren; hem cd/dvd, hem de usb belleğe yazdırılabilen hibrit ISO dosyası halinde indirilebilyor. İndirmek için buradan (https://arch-anywhere.org/download/) yararlanabilirsiniz. Kurulumda çoklu dil desteği ve UEFI desteği de sunuyor.

Burada hemen şunu da belirtmekte fayda görüyorum: Arch Anywhere'in kurulum esnasında Türkçe dil desteği yok. Bu da zorunlu olarak sadece krulum için az seviye de de olsa İngilizce (veya kurulum ekranında desteklenen dillerden herhangi birini) bilmeyi zorunlu kılıyor.

Arch Anywhere ile ilgili yardım almak için forum sayfasından, facebook grubu sayfasından yararlanılabilir.

Forum sayfası: https://arch-anywhere.org/forums/
Facebook sayfası: https://www.facebook.com/groups/1472418559752985/

Ben kendim, Arch Anywhere ile Virtualbox üzerinde bir Xfce kurulumu gerçekleştirdim. Gayet kolay ve hızlı, sorunsuz bir kurulum gerçekleşti.

Kaynak: acikblog.net (http://acikblog.net/index.php/gnu-linux-openbox/115-arch-linux-kurulumunu-kolayla%C5%9Ft%C4%B1ran-proje-arch-anywhere.html)