PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boeing Black - Kendini İmha Eden TelefonWeBMasteR
29.Kasım.2016, 10:45
Havacılık devi, sürpriz bir kararla telefon üretmesi yetmiyormuş gibi, bir de telefonuna ilginç bir özellik ekliyor.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161129/5e37af32edf1f1def7f846e2395c83fb.jpg

Havacılık endüstrisinin en önemli firmalarından Boeing, belki de birçok kişi için büyük bir sürpriz olarak değerlendirebileceğimiz bir karara imza atarak bir akıllı telefon üretmeye karar verdi. Genellikle uçak modelleriyle yakından tanıdığımız firmanın bir akıllı telefon yapacak olması yeterince şaşırtıcı değilmiş gibi, Boeing Black adlı bu telefon modeli kendi kendini yok edebilmek gibi çok ilginç bir özelliğe de sahip olacak. Tasarımına dair çalışmalara ilk olarak 2014'te başlanan Black, tehlikeli bir durum tespit ettiğinde barındırdığı yüksek hassasiyetli verileri korumak için dahili bileşenlerini otomatik olarak ortadan kaldırmaya başlayacak.

Artık test aşamasına gelen cihaz için Boeing, bütün bu ilginç aşamaları deneyimleyebilmek için muhtemelen en doğru kişiyi de seçmiş durumda. ABD'nin Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) başındaki isim Michael Rogers, Boeing Black'i test eden ilk kişilerden biri olacak. İşi gereği her gün en gizli dökümanlarla uğraşmak zorunda kalan Rogers, haliyle Black'in test edecek en uygun adaylardan biri.

Firmanın cihazı gündelik hayatta test etmeye başlaması da aslında cihazın piyasaya sürülme tarihinin de oldukça yaklaştığı anlamına geliyor. Top Secret JWICS (Joint Worldwide Intelligence Communications System) adlı bir güvenlik ağına bağlı olduğunda bir tür sanal makine gibi hareket eden cihaz böylece bir yazılım imha tuşundan çok daha etkili bir veri koruması gerçekleştiriyor.

Cihaz riskli bir durumla karşılaştığında bütün verileri ve yazılımı cihazdan temizleyerek kendisini kullanılamaz hale getiriyor. Diğer yandan Galaxy Note 7'ye benzer ama elbette bu defa bilinçli olarak bir yanma durumu gerçekten söz konusu olursa, Mission Impossible filmlerinden hatırladığımız, kendini fiziksel olarak imha eden cihazların gerçeğe dönüşeceğini de söyleyebiliriz. (Hürriyet)