PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Japonlar'dan 173 Milyon Dolarlık Süper Bilgisayar ProjesiWeBMasteR
28.Kasım.2016, 18:33
Söylenenlere göre Japonya, tekrar süper bilgisayar sıralamasına dönmeyi hedeflemekte. Ülkenin Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı, yeni bir süper bilgisayar için 19.5 milyar yen (yaklaşık 173 milyon dolar) bütçe ayırmış durumda.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161128/598b85ddd6d51621a80769174d1c580d.jpg

Reuters'ın bütçe raporlarından yola çıkarak belirttiği bu miktar, 130 petaflop yeteneğinde bir bilgisayarın geliştirilmesi için kullanılacak. Bu sayı, bilgisayarın birinci noktaya yerleşmesi ve Çin'in yaz mevsimi sırasında tanıttığı 93 petaflopluk Sunway Taihulight bilgisayarın ikinci sıraya düşmesi için yeterli. Bakanlık, daha duyurulmuş olan süper bilgisayar için şimdiden bazı planlara sahip durumda ve bilgisayarın inanılmaz hızı, derin öğrenim gibi AI teknolojilerini geliştirmek için kullanılacak.

Bakanlığın listesinde yer alan diğer başlıkların arasında ise otonom araç geliştirimi, sağlık ve robotik alanları bulunuyor. Raporda belirtilene göre, planlanan bilgisayar, yerel firmalar için belirli bir ücret karşılığında kiralanabilecek.

Bakanlık, şu anda bilgisayar hakkında pek açıklama yapmamakta. Ancak Ulusal İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü yöneticisi tarafından söylenene göre, bildikleri kadarı ile bu kadar hızlı bir başka sistem bulunmamakta. Ülkenin şu anda sahip olduğu en hızlı bilgisayar ise, bu ayın başlarında belirlenene göre, Fujitsu'nun 13.6 petaflopluk Oakforest-PACS bilgisayarı olmakta... (Hürriyet)