PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Süper Lig 2017-2022 Arası Yayın İhalesi 10 Dk.'da Sonuçlandı

deniz
21.Kasım.2016, 11:20
Süper Lig yayın ihalesini Digitürk kazandı Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açılan ve önümüzdeki 5 sezonu kapsayan (2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 futbol sezonları) TFF Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarının medya hakları ihalesi 10 dakikada sona erdi. Yayın haklarını yıllık 500 milyon dolar + KDV karşılığında karşılığında Digiturk aldı.
https://www.cumhuriyet.com.tr/thumbs/600x268/Archive/2016/11/21/633584_resource/digi.jpg

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 futbol sezonları Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakaları yayın haklarının devri için ihale yapıldı.

İKİ ŞİRKET KATILDI
Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen ihale, Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde yapıldı.

İhaleye, Yayın İhalesi Komisyonunda yer alan TFF Başkan Yıldırım Demirören, Başkanvekilleri Servet Yardımcı ve Hüsnü Güreli, Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu, TFF Genel Sekreter Kadir Kardaş, Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, Çaykur Rizespor Başkanı Metin Kalkavan, Kulüpler Birliği Genel Sekreteri Mesut Altan, Komisyon sekreteryasından sorumlu Mustafa Eröğüt ile şartname alan şirket yetkilileri ile Beşiktaş 6. Noteri Vekili Celal Işık katıldı.

Salonda TFF Yönetim Kurulu üyeleri ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, kulüp temsilcileri, çok sayıda basın mensubu bulundu.

İhale öncesinde, teklifler kapalı zarf içerisinde Yayın İhalesi Komisyonu'na ve hazır bulunan notere teslim edildi. İhaleye Digiturk ve Turkcell Superonline teklif verdi. İhaleyi yıllık 590 milyon USD bedel (500 milyon + KDV) teklif veren Digiturk kazandı.

HANGİ PAKET NELERİ İÇERİYORDU?
A Paketi: Süper Lig maçlarının tamamını canlı olarak yayınlamak ve yayınları uluslararası kuruluşlara pazarlama hakkına sahip olmak.

B Paketi: TFF 1. Lig�in yayın ve isim hakkını kapsıyor. Süper Lig�deki 9 maçın geniş özeti de paketin içinde.
C Paketi: Görüntülerin cep telefonu ve internet gibi mobil yayın hakları.
D Paketi: A, B ve C paketlerindeki tüm yayın haklarını içinde barındırıyor.

"Yayın kalitesini yükselteceğiz"
beİN Sports CEO'su Yousef Al Obaidly ihale sonrasında açıklamalarda bulundu. Obaidly, "Öncelikle çok heyecanlıyım. Bu günü bir kutlama günü olduğunu düşünüyorum. Çok teşekkür ediyorum TFF Başkanı ve Kulüpler Birliği Başkanı'na... Çok heyecanlıyız. Türk futboluyla bir ilişki içerisinde olmaktan. Bu anlamda Süper Lig'i yayınlarken çok etkin kullanacağımızı söyleyebiliriz. Gelişmeye ve yayın kalitesini yükseltmeye odaklanacağız." şeklinde konuştu.

'Türk futbolunun önü açık'

İhale sonrasıda yayın değeri olarak Avrupa'nın en değerli 6. Ligi durumuna gelmesiyle ilgili soruya TFF Başkanı Yıldırım Demirören, 'Ekonomik olarak 6.'yız ama futbol olarak daha değiliz. Bizim sadece ekonomik olarak değil futbol olarak da o seviyeye gelmemiz lazım. Bu da kulüplerimizin ekonomik gücü düzgün kullanmasıyla, altyapıya verilen önemle yapılır. Tarihi bir gün. Bunu iyi değerlendirebilirsek, Türk futbolunun, kulüplerimizin önünün çok açık olduğunu söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.

'Türk futbolunun tarihi günüdür'
Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ise 'İhaleyi kazanan kuruluşa hayırlı olsun diyorum. Potansiyeli değeri yüksek bir ürün aldı. Bu ürünün değerini daha da büyütücek potansiyele sahip bir kurum. Yayın gelinlerinin büyümesi beni mutlu eden bir durum. Tahmin ediyorum KDV dahil 600 milyon dolara yakın bir rakam.İhale sürecini olumsuz etkileyecek çok şey yaşadık ama buna rağmen bu rakamlara gelmiş olmanın büyük mutluğunu yaşıyorum. Kulüpler Birligi Vakfı olarak ve başkanı olarak, Yıldırım Bey'e de, kulüp başkanlarına da, ihale başkanına da çok teşekkür ediyorum. İnanıyormu ki bundan sonra Türk futbolunun marka değerine ve yayıncı kuruluşa destek vermeye devam edeceğiz. İşimiz bugün bitmedi, kulüpler birliği olarak asıl işimiz bugünden sonra başlıyor. Bu ihale bedelinin yayıncı kuruluşa tekrar geri dönmesi için elimizden geleni yapmaya hazırım. Kulüpler açısından hesaplarıma göre önümüzdeki yıl haziran ayı itibarıyla yüzde 50'ye yakın bir artışları oldu. Bu artış Türk futbolu için tarihi bir artış. Tabiki bu artışları doğru kullanmak, finansal -fair play'e uygun kullanmak çok önemli. Bu artışları doğru kullanırsak Türk futboluna çok önemli değerler kazandırırız. Türk futbolunun tarihi bir günüdür. Herkese hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

İşte Avrupa�da yayın gelirleri:
İngiltere 2.4 milyar euro
İspanya 983 milyon euro
İtalya 943 milyon euro
Fransa 726 milyon euro
Almanya 628 milyon euro

Cumhuriyet.com.tr (https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/futbol/633584/Super_Lig_yayin_ihalesini_Digiturk_kazandi.html)