PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Günümüzde sık rastlanılan hastalık: Kıl dönmesimgunalp
11.Kasım.2016, 09:45
Tıp dilinde 'pilonidal sinus' olarak adlandırılan kıl dönmesi (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/kil-donmesi-tedavisi.html) hastalığı ile ilgili özellikle yaz aylarında daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kıl dönmesi, bir kıl hastalığıdır. İki kalça arasındaki oyuntuda bulunan ve sırt, ense, saç derisi gibi bölgelerden dökülerek gelen kılların, derinin içine gömülmesi, derine uzanan bir kistik yapı oluşturması ve bazen burada iltihaba yol açması ile oluşan bir hastalıktır.


Kıl dönmesi (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/kil-donmesi-tedavisi.html) hastalığı, erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir. Bu hastalık sessiz ilerlemesiyle beraber, kıllı ve uzun süre oturarak iş yapanlarda daha sık görülür


KİŞİSEL TEMİZLİĞİNİZİ İHMAL ETMEYİN


Özellikle yaz aylarında kıl dönmesi (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/kil-donmesi-tedavisi.html) hastalığından korunmak için mutlaka hijyen kurallarına uymalısınız. Ancak sadece hijyen kurallarına uymak, sizi kıl dönmesi (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/kil-donmesi-tedavisi.html) hastalığından korumaz. Bu kurallara uymak sizin kıl dönmesi hastalığına yakalanma riskinizi oldukça düşürmektedir. Çünkü kıl dönmesi (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/kil-donmesi-tedavisi.html)nin oluşumunda aşırı kilo ve terleme gibi faktörler de oldukça etkilidir.


Kıl dönmesi (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/kil-donmesi-tedavisi.html) hastalığına neden olan diğer etkenler ise kuyruk sokumunda çatlak, yarık ya da yara izi olması, uzun süre oturma sonucu oluşan travma, derinin uzun süre terli ve nemli kalması kıl dönmesinin oluşumunu kolaylaştırır.


KIL DÖNMESİ HAYATINIZI TEHDİT EDEN BİR HASTALIK DEĞİL


Kıl dönmesi hastalığı genellikle hayati tehdit içeren bir durum değildir. Ancak aktif yaşamda yer alan, genç insanlarda zaman ve verim kaybına yol açtığı için önem taşımaktadır. Ayrıca tekrarlaması nedeniyle, doğru tedavi uygulanmayanlarda ve yanlış alışkanlıkların devamında çekilen sıkıntı, kaybedilen iş gücü ve kişisel hijyen problem yaratmaktadır.


AĞRI, ŞİŞLİK, KAŞINTI


Hastalık, kişinin kendi göremeyeceği bölgede olduğu için sebep olduğu şikayetler sonucunda kendini farkettirir. Bu şikayetler akıntı, ağrı, şişlik, kaşıntı ve kokudur. İnsanlar hastalığı genellikle küçük bir sivilce olarak değerlendirip kendiliğinden iyileşmesini beklerler. Kuyruk sokumu bölgesine bakıldığında orta çizgide çok küçük delikler, şişlik görülebilir; nadiren hiç delik olmadan da hastalık gelişebilir.


Yaşanan bu sıkıntılar sonucunda enfeksiyon şiddetli olursa ateş, halsizlik ve bulantıya da yol açabilir. Hastalık, birçok değişik tablo ile karşımıza çıkabilir.
Çağımızda sıklıkla karşılaşılan kıl dönmesi (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/kil-donmesi-tedavisi.html) hastalığının tedavisi, hastanın detaylı muayenesinden sonra doğru tedavi yönteminin tespitiyle ameliyatsız yöntemlerle gerçekleştirilebilir.