PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hamilelikte hemoroide yaklaşımmgunalp
11.Kasım.2016, 09:36
Gebelik, hemoroid (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/hemoroid-basur-tedavisi.html) (basur) oluşumunu hızlandıran bir dönemdir. Bu dönemde kan basıncının artmasına bağlı olarak büyüyen rahim ana damarlara baskı yapar. Basıya bağlı hemoroidal damarlarda büyüme-dolgunluk oluşabilir. Progesteron hormonunun damarlardaki düz kasları gevşetici etkisinden dolayı bu büyüme-dolgunluk oluşumu daha kolay hale gelir. Hamilelik ilerledikçe de rahmin, vücudun alt kısımdaki toplardamarlara uyguladığı baskı da artmaktadır. Bu da damarlarda dolgunluğa neden olmaktadır. Bunun sonucunda da hamilelikte hemoroid (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/hemoroid-basur-tedavisi.html) oluşmaktadır.

Gebelikte aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar da kabızlığa yol açarak hemoroid (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/hemoroid-basur-tedavisi.html) oluşumuna sebep olabilir. Ağızdan demir tedavisi, mide şikayetleri sebebiyle kullanılan alüminyum içeren antiasitler kabızlığı arttırabilir. Büyüyen bebeğin karın içi basıncını arttırması da hemoroid (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/hemoroid-basur-tedavisi.html) oluşumunu hızlandıran bir faktördür.

Hamilelikte hemoroide yaklaşım
Gebelikte hemoroid (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/hemoroid-basur-tedavisi.html)yani basur tedavisi zorlu bir süreçtir. Çünkü hamilelik durumundan dolayı hasta her ilacı kullanamaz.Oturma Banyosu-Çok sıcak olmamak kaydıyla ılık bir suda 15-20 dakikayı geçmeden oturmak rahatlama sağlayabilir.
Gebelikte doktor tarafından önerilen fitiller ya da kremler aracılığıyla, hemoroidden kaynaklanan ağrı, şişlik, kaşıntı gibi şikayetler azaltılır.
Doktor tarafından önerilen kabızlık önleyici ilaçlar kullanılabilir.
Hemoroid bölgesi temiz tutularak ileri derece sıkıntılar engellenebilir.
Tüm tedbirlere rağmen hemoroid sıkıntıları devam ederse cerrahi müdahaleden çok ameliyatsız tedavi yöntemleri tercih edilmelidir.

Gebelikte hemoroidden korunmak için dikkat edilmesi gerekenler


Sebze-meyve tüketimi
Lifli ve posalı gıdalar tüketmek
Acılı, baharatlı gıdaları az tüketmek
Kepekli ekmek tercih etmek
Günde minimum iki litre su içmek
Doktorun önerdiği egzersizleri uygulamak
Tuvalette uzun süre oturmaktan ve aşırı ıkınmaktan kaçınmak


En çok merak edilen konulardan biri de hemoroidin hamilelikten sonra geçip geçmediğidir
Gebeliğin sona ermesiyle karın içi basıncın normale gelmesi, hormonal etkinin ortadan kalkması ve damarlara olan basıncın azalması ile gebelikte dolgun olan hemoroidler sönerler ancak yok olmazlar. Şayet gebelik sonrası kabızlık, ishal, ıkınma gibi durumlar oluşursa hemoroid (https://www.avrupacerrahimerkezi.com/genel-cerrahi/hemoroid-basur-tedavisi.html) (basur) tekrar aktive olabilir.