PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Seçilmişlere ve Sosyal Medyaya Gece Yarısı DarbesiWeBMasteR
04.Kasım.2016, 09:18
Sosyal Medya ve İnternete Gece Yarısı Darbesi
HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve HDP'li 9 vekil gözaltına alındı. Gözaltılar sonrası Whatsapp, Twitter, Facebook ve YouTube'a kısıtlı erişim sağlanabiliyor.

Seçilmişlere Gece Operasyonu: HDP Eş Başkanları Demirtaş,Yüksekdağ'la Birlikte 11 Vekil Gözaltında
HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, HDP'li vekiller Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ziya Pir, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan gece yarısı gözaltına alındı. Savcı Selahattin Demirtaş hakkında tutuklama talebinde bulunarak mahkemeye sevk etti.

Demirtaş adliyeye çıkarıldı
DİYARBAKIR'da, dün Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında evinden gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu sabah avukatı ile birlikte adliyeye çıkarıldı.

Savcı Selahattin Demirtaş hakkında tutuklama talebinde bulunarak mahkemeye sevk etti. ANF'nin haberine göre; Demirtaş ifadesinde 'Beni ancak halkım sorgulayabilir' dedi.

Aynı soruşturma kapsamında bulunan haklarında Diyarbakır'da soruşturma açılan 6 milletvekilinin ifadeleri alındıktan sonra mı karar verileceği, yoksa ayrı ayrı mı karar verileceği öğrenilemedi.

Gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, haziran ayında daha önce aldıkları karar gereği ifade için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına kendi istekleriyle gitmeyeceklerini açıklamışlardı.

Gözaltına alındığı iddia edilen Pervin Buldan, gazetemize konuştu. Buldan, "Henüz gözaltına alınmadım" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın evine polisler tarafından baskın yapıldı. Baskının, Yüksekdağ'ın Ankara'da kaldığı eve yapıldığı belirtildi. Polisler, görüntü alan basının internet üzerinden yaptığı canlı yayını müdahale ederek durdurdu.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161104/66d7028a3f91a0f07c0276af7d208383.jpg
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş evinde gözaltına alındı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Sırrı Süreyya Önder Ankara'da, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Aydoğan ve Pir, Diyarbakır'da gözaltına alındı.

İçişleri'nden HDP'ye operasyon açıklaması
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet Savcılıklarının ilgili kolluk birimlerine verdiği talimatlar doğrultusunda 11 milletvekilinin adli mercilere götürülmek üzere yakalama işleminin gerçekleştirildiği. Hakkında yakalama kararı bulunan Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer'in yurt dışında olduğu belirlendi" denildi.

Açıklamada gözaltına alınan HDP'lilerin isimleri şöyle:

1- Selahattin Demirtaş,
2- Figen Yüksekdağ
3- Ferhat Encü
4- Leyla Birlik
3- Selma Irmak
6- Abdullah Zeydan
7- İdris Baluken
8- Sırrı Süreyya Önder
9- Ziya Pir
10- Gülser Yıldırım
11- Nursel Aydoğan’ın

Bakanlık açıklamasında hakkında yakalama kararı bulunan Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğu belirtildi. Gözaltı kararları olan İmam Taşçıer ve Nihat Akdoğan ile ilgili sürecin ise devam ettiği açıklandı.

Gözaltındaki HDP Eş Başkanı Demirtaş'tan ilk açıklama
Diyarbakır'daki evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile avukat Mehmet Emin Aktar görüştü.

Aktar, Demirtaş'ın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'de tutulduğunu söyledi. Aktar, Demirtaş'ın ilk mesajını şu sözlerle aktardı: "Sağlım yerinde. Moralim yerinde. Halkımızı selamlıyorum."

Aktar’ın, Demirtaş ile görüşmesinin ardından gözaltındaki diğer vekiller ile görüşmesi bekleniyor.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından,yapılan yazılı açıklamada, "HDP Milletvekilleri Demirtaş, Yüksekdağ, Önder, Pir, Yıldırım ve Taşçıer hakkında "silahlı terör örgütüne üye olma, suç işlemeye tahrik ve terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından soruşturma yürütüldüğü anımsatıldı.

Yürütülen soruşturma sonucunda yukarıda ismi geçen milletvekillerinin, atılı suçlar yönünden kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller bulunması sebebiyle haklarında arama ve gözaltı kararı verilmiş ve icra edilmiştir. Soruşturma derdest olup, gelişmelerden kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir." denildi.

HDP'li vekiller gözaltı kararlarını Twitter'dan duyurmuştu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, evinin önüne polis mensupları olduğunu belirterek "Zorla gözaltına kararı var" dedi.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161104/7487f169f49515d947ac84cafd6c1e4e.jpg

HDP'li vekil Ziya Pir gözaltına alındığını Twitter hesabından, "Diyarbakır'daki evimde gözaltına alınıyor" yazarak duyurdu.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161104/71b0b3f8ff94ba0b53d426c4f98c4c3d.jpg

Cumhuriyet.com.tr

Furkan Oymak
04.Kasım.2016, 19:58
Hahahaha teroristler tutuklandı süperr :D

WeBMasteR
05.Kasım.2016, 09:08
Burası sosyal medya değil Furkan. Faşist düşüncelerin sokak ağzıyla kusulacağı yer de değil.

Ayrıca en temel hukuk ilkesi: Kimseye, suçu sabit olmadıkça ithamda bulunma hakkımız yok. Forumumuzda evrensel hukuk, insan hakları ve ahlak ilkelerine saygısızlık yapılamaz.