PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LibreOffice 5.2.3 Duyurulduerkolay
03.Kasım.2016, 22:29
Üçüncü sürüm adayı kısa bir süre önce çıkan LibreOffice'in yeni seriden 5.2.3 sürümünün finali, sürüm takvimine (https://wiki.documentfoundation.org/ReleasePlan/5.2#5.2.3_release) uygun biçimde Italo Vignoli tarafından duyuruldu.

https://www.perron.de/wp-content/uploads/2013/10/LibreOffice.jpeg

Bunun 5.2 serisinin üçüncü küçük sürümü olduğunu belirten Vignoli; kullanıcıların derhal yeni sürüme güncelleme yapmaları gerektiğini hatırlattı. Vignoli; teknik detaylarla ilgilenenlerin 5.2.3 RC1 (https://wiki.documentfoundation.org/Releases/5.2.3/RC1), 5.2.3 RC2 (https://wiki.documentfoundation.org/Releases/5.2.3/RC2) ve 5.2.3 RC3 (https://wiki.documentfoundation.org/Releases/5.2.3/RC3) sürüm notlarını inceleyebileceklerini ifade etti.

Alpha sürümü kısa bir süre önce duyurulan LibreOffice 5.3.0'ın kararlı sürümünün duyurulması planlarının The Document Foundation (TDF) (https://www.documentfoundation.org/) tarafından 2017 Ocak ayının sonuna dönük olduğunu söyleyen Vignoli; Kasım ayının sonlarında ise LibreOffice 5.3.0'ın Beta sürümünü duyuracaklarını ifade etti.

Vignoli; LibreOffice kullanıcılarını ve topluluk üyelerini LibreOffice'e bağış yapmaya (https://donate.libreoffice.org) davet etti.

Farklı dağıtımlar için ayrıntılı kurulum yönergelerinin (https://wiki.documentfoundation.org/Installing_LibreOffice_on_Linux) incelenmesi önerilirken, sürüme ilişkin hataların Bugzilla (https://wiki.documentfoundation.org/BugReport) üzerinden bildirilebileceği hatırlatıldı. LibreOffice 5.2.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu (https://blog.documentfoundation.org/blog/2016/11/03/announcement-of-libreoffice-5-2-3/) inceleyebilirsiniz.

Bağımsız, kendi kendini yöneten, meritokratik (https://tr.wikipedia.org/wiki/Meritokrasi) bir organizasyon olarak Özgür yazılım değerleri temelinde Almanya'da kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan The Document Foundation (TDF) (https://www.documentfoundation.org/); küresel topluluk tarafından OOo'nun meşru varisi seçilmiştir ve günden güne artan sayıda kamu yönetimi, şirketler ve KOBİ'ler tarafından masaüstü üretkenliği için ofis yazılımı olarak tercih edilmektedir.

OpenOffice.org topluluğunun on yıllık emeği üzerine kurulmuştur. TDF, bağımsız bir vakfın üzerinde oluşacak kültürün gönüllü ve kurumsal katkıcıları bir araya getirebilecek en iyi çözüm olduğu inancıyla kurulmuştur ve şimdiye kadar yapılmış en iyi özgür ofis yazılımını sunmaktadır. TDF temel değerlerine inanan ve faaliyetlerine katkıda bulunan bütün bireylerin katılımına açıktır ve (Bireylerin çalışmalarına sponsor olmak gibi) kurumsal işbirliğine sahiptir.

LibreOffice kullanıcıları, özgür yazılım savunucuları ve topluluk üyeleri, yapacakları bağış (https://donate.libreoffice.org/) ile vakfı destekleyebilirler. Toplanan bağışlar, altyapı iyileştirmeleri ve projenin küresel ve yerel çapta farkındalığının artırılmasını sağlayan tanıtım faaliyetlerinde kullanılmaktadır.

LibreOffice 5.2.3 indirmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.İndirme sayfası (https://tr.libreoffice.org/indir/libreoffice-taze-surum/)
İndirme sayfası (https://www.libreoffice.org/download/libreoffice-fresh/)


Türkçe yazım denetleyicisi Zemberek eklentisini indirmek için tıklayınız (https://extensions.libreoffice.org/extension-center/zemberek-turkce-yazim-denetleyicisi).


Çeviri kaynağı: Getgnu.org (https://www.getgnu.org/yazilim/ofis/libreoffice-5-2-3-duyuruldu.html)