PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beşiktaş - Sporting Lizbon Avrupa Ligi Karşılaşması

erkolay
30.Eylül.2015, 20:48
Beşiktaş, UEFA Avrupa Ligi H Grubu ikinci maçında 1 Ekim Perşembe günü Portekiz'in Sporting Lizbon takımı ile karşılaşacak.

https://www.trtspor.com.tr/resimler/130000/131980.jpg

Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak karşılaşmada, İtalyan hakem Paolo Tagliavento düdük çalacak. Tagliavento'nun yardımcılıklarını Matteo Passeri ve Fabiano Preti yapacak. Mücadelenin dördüncü hakemi olarak da Alessandro Giallatini görev alacak.
Saat 20.00'de başlayacak olan mücadele TRT 1 ekranlarından naklen yayınlanacak.

"Kara Kartallar" 2'de 2 peşinde
Beşiktaş, Sporting Lizbon karşısında sahadan galibiyetle ayrılarak gruptaki ikinci maçını da kazanmak istiyor.
H Grubu'ndaki ilk maçında deplasmanda Skenderbeu'yu Arjantinli futbolcusu Jose Sosa'nın tek golüyle mağlup eden siyah-beyazlılar, Atatürk Olimpiyat Stadı'nda ağırlayacağı Portekiz temsilcisi karşısında da kazanarak gruptan çıkma yolunda avantaj yakalamayı hedefliyor.
Gruptaki ilk maçında sahasında konuk ettiği Lokomotiv Moskova'ya 3-1 mağlup olan Sporting Lizbon ise ilk hafta mücadelelerinin ardından grubun son sırasında yer aldı.

H Grubu'nda ikinci maçlar öncesi puan durumu şöyle:

Takım
O
G
B
M
A
Y
Av.
P

1. Lokomotiv Moskova
1
1
-
-
3
1
2
3

2. Beşiktaş
1
1
-
-
1
0
1
3

3. Skenderbeu
1
-
-
1
0
1
-1
0

4. Sporting Lizbon
1
-
-
1
1
3
-2
0

Cezalı Olcay Şahan yok

Beşiktaş'ta, Sporting Lizbon karşısında kart cezası bulunan Olcay Şahan forma giyemeyecek.
Siyah-beyazlılarda geçen sezon UEFA Avrupa Ligi 3. turunda Belçika'nın Club Brugge takımı ile oynanan ve 3-1 kaybedilen rövanş maçında kırmızı kart gören Olcay Şahan, cezası nedeniyle Portekiz temsilcisi karşısında takımdaki yerini alamayacak.
Siyah-beyazlı takımda ayrıca, uzun süreli sakatlıkları bulunan Veli Kavlak ve Tolgay Arslan ile UEFA'ya bildirilen futbolcu listesinde yer almayan Ramon Motta da görev yapamayacak.

Beşiktaş'ın ilk 11'inde değişiklik bekleniyor
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'in, Sporting Lizbon karşısında ilk 11'de değişiklik yapması bekleniyor.
Spor Toto Süper Lig'de geçen haftaki derbide Fenerbahçe'yi 3-2 yenerek gol averajıyla liderliğe yükseldiği maçın kadrosunda değişikliğe gitmeyi düşünen tecrübeli teknik adamın, Sporting Lizbon altyapısında yetişen ve Porto formasıyla bu takıma karşı mücadele eden Ricardo Quaresma'nın yanı sıra İsmail Köybaşı'nı ilk 11'de sahaya sürmeyi planladığı öğrenildi.

Beşiktaş'ın, Sporting Lizbon karşısındaki muhtemel 11'i şu şekilde:
Tolga Zengin, Beck, Rhodolfo, Ersan Gülüm, İsmail Köybaşı, Hutchinson, Gökhan Töre, Oğuzhan Özkayup, Quaresma, Sosa, Gomez.

Sporting Lizbon'un ligde yenilgisi yok
Sporting Lizbon, Portekiz Birinci Futbol Ligi'nde ilk 6 haftayı yenilgisiz tamamladı.
Ligde yaptığı 6 maçta aldığı 4 galibiyet ve 2 beraberlikle 14 puan toplayan Sporting Lizbon, topladığı 14 puanla gol averajıyla lider Porto'nun ardından ikinci sırada yer aldı.

Sporting Lizbon, 2015-2016 sezonuna Benfica ile oynadığı Süper Kupa mücadelesiyle başlamış ve rakibini 1-0 yenerek kupaya uzanmıştı.

Deplasmanda 15 maçtır kazanamıyor
Bu sezon Avrupa macerasına UEFA Şampiyonlar Ligi play-off turuyla başlayan Portekiz temsilcisi, Rusya'nın CSKA Moskova takımına elenerek UEFA Avrupa Ligi'nin yolunu tutmuştu.
Sporting Lizbon, Avrupa kupalarında oynadığı son 15 deplasman maçında da kazanamadı. Portekiz temsilcisi, söz konusu maçlarda 4 beraberlik ve 11 yenilgi aldı.
Türk futbolseverlerin yakından tanıdığı eski Trabzonsporlu Teofilo Gutierrez'in yanı sıra Islam Slimani, William Carvalho, Alberto Aquilani, Bryan Ruiz, Naldo, Mickael Ciani gibi futbolcuları kadrosunda bulunduran Sporting Lizbon'da, kart cezası bulunan Joao Mario, Beşiktaş'a karşı forma giyemeyecek.

TRT Spor (https://www.trtspor.com.tr/haber/futbol/uefa-avrupa-ligi/besiktas-sporting-lizbon-maci-trtde-104924.html)

erkolay
30.Eylül.2015, 23:31
"Kazanırsak bir adım öne geçeriz"

Teknik Direktör Şenol Güneş, S. Lizbon maçı öncesi açıklamalarda bulundu.

https://www.trtspor.com.tr/resimler/132000/132017.jpg

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, UEFA Avrupa Ligi H Grubu'nda yarın Portekiz'in Sporting Lizbon takımı ile yapacakları maçın önemine değinerek, "Gruptan çıkma adına çok önemli bir maç. Karşılaşmayı kazanırsak avantajın bize geçeceğini düşünüyoruz" dedi.

BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde, Portekizli futbolcu Ricardo Quaresma'yla bir basın toplantısı düzenleyen Güneş, CSKA Moskova, Sporting Lizbon ve Beşiktaş'ın ilk 2 için yarışın içinde gözüktüğünü söyledi.

Rakiplerinin gücünü bildiklerini ifade eden Güneş, "Gruptan çıkma adına çok önemli bir maç. Karşılaşmayı kazanırsak avantajın bize geçeceğini düşünüyoruz. Çok deneyimli, kaliteli bir hocaları var. Bu yıl çok daha iddialılar. Porto ve Benfica'nın arkasında kalan takım olarak bu yıl daha öne çıkmak istiyorlar" şeklinde konuştu.

Tecrübeli teknik adam, cezalı Olcay Şahan dışında eksiklerinin bulunmadığını kaydederek, "Biz de iyi takımız. Avantajlı skor almak için elimizden geleni gayreti göstereceğiz. Bütün oyuncular iyi niyetli çalışıyor. Yarın da iyi niyetli olursak şans da yanımızda olur. Allah da yardım eder. Kalitemizi gücümüzü biliyoruz. Rakibin de gücünü biliyoruz. Sabırlı oynayarak kazanmak istiyoruz" diye konuştu.

"3 takımın da şansı eşit"
Sporting Lizbon'un, gruptaki ilk maçta Lokomotiv Moskova'ya kaybetmesinin bir ölçü olmadığını anlatan Güneş, "Lokomotiv Moskova savunma anlayışında başarılı olarak kazandı. Yarınki maç, çok daha anlam teşkil ediyor. Sabırsız olma durumunda değiliz. Bu gruptan ilk 2 çıkıyor. 3 takımın şansı eşitti. Rakibimiz ilk maçını kaybettiği için bu mücadeleye daha önem verecektir. İnşallah yarın avantajlı skorla ayrılırız" ifadelerini kullandı.

Güneş, önemli bir kadroya sahip olduklarını aktararak, şunları söyledi:
"Bu maçın sonucu iki takım için de yarışı bitirmez ama biz kazanırsak bir adım öne geçeriz. Hem puan hem de moral olarak öne geçmiş oluruz. Bu da büyük bir avantaj sağlar. Hem ligi hem Avrupa'yı düşünerek devam etmek durumundayız. Sayısı fazla olmamak kaydıyla birkaç değişikli yapmayı düşünüyorum."

Avrupa kupalarındaki maçların ardından ligde puan kaybı yaşanmasının hatırlatılması üzerine Güneş, "Şartlar ne olursa olsun sahaya kazanmak için çıkıyoruz. Gençlerbirliği maçına da öyle düşünerek çıktık. Bir önceki maça bağlamak doğru değil. Motivasyon olarak sık sık maç oynamak olumsuzluk oluşturabilir. Yorgunluk olabilir. Mazaretleri çok sayabiliriz. Durum tespiti yapmak başka bir şey, bundan şikayetçi olup kaderine razı olmak başka bir şey" değerlendirmesinde bulundu.

"Kaderimize razı olmak istemiyoruz" diyen Güneş, şöyle konuştu:
"Çıkarız kazanırız, kaybederiz. Lig maratonunda ve UEFA Avrupa Ligi'nde oynayan oyuncu kadrolarının etkilenmesi normaldir. Bu Barcelona için de Bayern Münih için de geçerlidir. Sürekli iyi oynamak mümkün değil. Biz bunu olabildiğince zorlayacağız."

"Quaresma'nın mutsuz olduğu bilgisi bana gelmedi"
Güneş, Portekizli futbolcu Ricardo Quaresma'nın yedek kaldığı için mutsuz olduğuna yönelik basında çıkan iddiaların sorulması üzerine, "Mutsuz olduğu bilgisi bana gelmedi. Antrenmanda gayet neşeliydi. Quaresma, iyi bir oyuncumuz. Serdar oynamadı, üzülmüyor mu? Niye Serdar'ı yazmıyorsunuz? Serdar'ın günahı ne? Bu şekilde bakmak doğru değil" şeklinde görüş bildirdi.
Oyuncu ayrımı yapmanın doğru olmadığını vurgulayan Güneş, "Ramon Motta listede yok, iyi çalışıyor. Üzülüyorum, ama üzülmek başka bir şey, iş yapmak başka bir şey. Quaresma'yla ilgili hiçbir sorun yok, benim sorunum yok zaten. Daha 3 gün oldu konuşalı. Yarın kesin ilk 11'de oynarsa sorunlar bitti mi? Böyle şey olur mu? Al ilk defa isim veriyorum, Quaresma oynayacak" ifadelerini kullandı.

Güneş, UEFA Avrupa Ligi'ndeki hedefleriyle ilgili soruya ise, "Beşiktaş geçen sene başarılı oldu. Kolay bir grupta değiliz. Hem gruptan çıkıp hem de ligi kafa kafaya götürürsek ikinci yarı daha iyi olacağız. Bizim de kendimize göre sorunlarımız ve sıkıntılarımız var. Oyun olarak da her geçen gün daha iyiye gidiyoruz. Sorunlarımızı düzeltince daha iyi olacağız. Bu oyuncuların Avrupa'da adı geçen oyuncular olmasını istiyorum. Hem takımı büyütmelerini hem de kendilerini büyütmelerini istiyorum" şeklinde konuştu.

"Tosic'ten memnunum"
Son iki lig maçında kendi kalesine iki gol atan Dusko Tosic'le ilgili bir soru üzerine oyuncusuna sahip çıkan siyah-beyazlı teknik adam, Sırp futbolcunun iyi bir oyuncu olduğunu ve çok çalıştığını söyledi.
Güneş, Tosic'in elinden gelen gayreti gösterdiğini vurgulayarak, "Hatalar olacak. Attığı gollere bakıldığında ikinci golü daha güzeldi. Net, sert vurdu. Şanssızdı ama pozisyon almada da hatası vardı. Bu tip hataları pozisyon alarak düzeltmek gerekiyor. Savunmada da hatalar oluyor ama iyi işler yapıyoruz. İkisini birden yaşıyoruz. O yüzden hücum oynamak bizim takımın formatına daha uygun. Tosic'ten de Motta'dan da İsmail'den memnunum. Tosic mi İsmail mi oynayacak yarın göreceğiz" diye konuştu.

"Ben de sahanın ortasında olmak isterdim"
Fenerbahçe ile yaptıkları derbide sarı-lacivertli takımın Hollandalı futbolcusu Robin van Persie ile saha komiseri arasında yaşananların hatırlatılması ve yarınki maçta oyuncularının hangi zemin üzerinde ısınmasını isteyeceğine yönelik bir soru üzerine Güneş, şöyle konuştu:
"Kurallar önceden koyulur ve uygulanır. Bu kişiye göre değişmez. Hata yapıldığını düşünüyorum. Evet, futbolcuların sağlığı çok önemli. Onlara uygun bir yer hazırlanması gerekiyor ama hazırlanacak yerin kararını oyuncular değil, yetkililer verir. Eğer öteki türlü olsa ben de yedek kulübesinde değil, sahanın ortasında olmak isterdim. En güzel orası, o noktadan maçı daha iyi idare ederim."

Güneş, bir soru üzerine köklü takımların doğru uygulamalarla başarı sağlamasının mümkün olduğunu ifade ederek, "Onlar da bunu ticarete dönüştürerek kazanç elde ediyor. Bizde eksi bütçeyle gidiyor. Borçlanarak gittiğiniz zaman rahatsızsınız. Bütün kulüplerin ödemeyle ilgili sorunları var. O zaman da sorun oluyor. Çok para harcayan şampiyon olacak diye bir şey yok ama para bir destektir. Para futbolda amaç değil, araçtır ve iyi kullanılmalıdır" şeklinde konuştu.

"Beşiktaş 3 yıldır başarılı" diyen Güneş, "Bunu burada değilken de söyledim. Fenerbahçe çok para harcadı ve iyi bir kadro oluşturdu. Galatasaray'ın da iyi bir kadrosu var. Bizim gibi takımların Avrupa'da yarışması önemli. Geçen sezon Avrupa'da iyi bir iş çıkardı. Şanssız bir şekilde elendi. Daha yukarı çıkabilirdi, şampiyon olabilirdi. İnşallah bu sene hepsi olur" ifadelerini kullandı.

Şenol Güneş, hakem Deniz Çoban'ın ağlayarak hakemliği bıraktığının belirtilmesi ve "Bundan sonra Türk futbolunda nasıl bir değişim yaşanır?" sorusuna ise "Hiçbir şey değişmez" yanıtını verdi.

Quaresma: "Kazanmak için elimizden geleni yapacağız"
Beşiktaş'ın Portekizli futbolcusu Ricardo Quaresma ise yarınki maçta iki büyük takımın karşı karşıya geleceğini belirtti.
Sporting Lizbon maçına iyi çalıştıklarını ve hazır durumda olduklarını anlatan tecrübeli futbolcu, "Bu maçı kazanmayı başarırsak büyük bir adım atarak önemli bir avantaj yakalayacağız. Kazanmak için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.
Quaresma, takımda çok iyi bir havanın olduğunu söyleyerek, "İyi oyuncuların iyi birlikteliği de dışarıya yansıyor. Fenerbahçe maçında oynamadım ama takım arkadaşlarımın mutluluğunun bir parçası oldum" şeklinde konuştu.

Maçla ilgili büyük beklentilerinin bulunduğunu vurgulayan siyah-beyazlı futbolcu, şunları kaydetti:
"Sporting Lizbon iyi bir takım. Şampiyonluk mücadelesi veriyor. İyi bir hocaları var. Bütün bunlar motivasyonumuzu artırıyor. Çok iyi bir takımız. Hepsinden önemlisi evimizde oynayacağız. Evimizdeki bütün maçları kazanmak istiyoruz. Rakibin evimizde maç kazanmasına ve oyuna hükmetmesine izin vermemeliyiz."

TRT Spor (https://www.trtspor.com.tr/haber/futbol/uefa-avrupa-ligi/kazanirsak-bir-adim-one-geceriz-104954.html)

deniz
01.Ekim.2015, 18:34
Beşiktaş ilk 11'i: Tolga Zengin, Beck, Rhodolfo, Ersan, İsmail, Atiba, Necip, Gökhan Töre, Quaresma, Sosa, Gomez
Sporting Lisbon'un 11'i: Patricio, Silva, Joao Pereira, Naldo, Figueiredo, Aquilani, Carvalho, Teofilo, Ruiz, Mane, Matheus Pereira.

Günay, Tosic, Serdar, Milosevic, Kerim Frei, Oğuzhan ve Cenk Tosun; Beşiktaş'ın yedek bekleyecek isimleri.
Sporting Lisbon'da yedek bekleyecek isimler ise; Boeck, Ewerton, Esgaio, Silva, Martins, Slimani ve Montero.

erkolay
01.Ekim.2015, 18:36
Güzel, sağlam bir kadro...

Elbette Oğuzhan'ın güzel futbolunu görmeyi isteriz ancak, rakip oldukça güçlü. Bu nedenle ikili çapanın oynatılması doğru bir tercih. Oğuzhan'a ihtiyaç duyulursa sonradan oyuna alınabilir.

WeBMasteR
01.Ekim.2015, 19:03
Quaresma ve Gökhan Töre'yi birarada oynatmazdı belki Şenol Hoca. Ama Olcay olmayınca Quaresma'yı oynatmak zorunda kaldı. İyi oldu aslında. Q7, Portekiz futbolunu ve oyuncuları tanıyor. Bu yönüyle avantaj. Ama verimli olmazsa, Kerim Frei de hazır kıta. Veya geriye düşülürse Oğuzhan, Kerim ve Cenk de oyuna dahil olabilir. Yani değişmesi muhtemel isimler, Necip, Quaresma; girebilecek oyuncular da Oğuzhan, Kerim ve Cenk (çift forvete ihtiyaç duyulursa veya Gomez yorulursa).

Güzel bir maç izleyeceğiz. Ve başladı.

WeBMasteR
01.Ekim.2015, 19:20
Sporting Lisbon, 16. dakikada Ruiz'in gölü ile 1-0 öne geçti.

Quaresma ve Gökhan Töre 'den savunmaya yardım gelmeyince rakip takım kolay atak yapıyor. Bunların sonucunda kalemizde ilk golü gördük ne yazık ki.

Pozisyonda zayıf olan bir şut defansa çarpınca kaleci Tolga'nın pozisyonu bozuldu ve golde çaresiz kaldı.

erkolay
01.Ekim.2015, 19:50
İlk yarı Sporting Lisbon'un üstünlüğü ile tamamlandı.

İkinci yarıda bence Oğuzhan oyna alınacak ilk isim olacaktır. Beşiktaş ortadan oyun kuramıyor. Oğuzhan'a ihtiyacı var.

WeBMasteR
01.Ekim.2015, 20:41
61. dakikada Gökhan Töre ile beraberliği bulduk.

Necip'in yerine Oğuzhan, Sosa'nın yerine de Cenk girdi. 4-4-2'ye döndük.

deniz
01.Ekim.2015, 20:59
Maç 1-1 sona erdi.

Ben 4-4-2'yi sevdim. Hem orta sahada rekabet artar hem de Gomez ve Cenk ya da Mustafa Pektemek rahat oynar. Ama sağ ve sol açıklarla forvetlerin defansa yardım etmesi şartıyla. Ve ortada Atiba ile Oğuzhan'ın olması şartıyla...

WeBMasteR
01.Ekim.2015, 21:06
Evet bence de ligde 4-4-2 oynanabilir çoğu maçta. Oğuzhan ile Sosa rotasyonu, Olcay, Quaresma, Gökhan ve Kerim rotasyonu ile uzun süre başarılı olur takım. Aman ha Atiba'nın başına birşey gelmesin. Halimiz harap olur vallahi.