PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sunucu Lokasyonu Sitenin Seosunu Etkiler mi?

WeBMasteR
18.Mart.2014, 21:02
Türkiye'deki ziyaretçileri hedefleyen, Türkçe sitemin örneğin Avrupa lokasyonlu sunucuda bulunması, seo açısından bir olumsuz etkiye sebep olur mu?

Olursa etkisi çok mudur? Diğer seo kriterleri ile bu kolay aşılabilen bir sorun mudur?

Üzerinde seo çalışması yaptığım bir örnek vereyim. Sitenin sahibi forumumuzun da üyesi...

Arkadaşın sitesinin sunucu lokasyonu Türkiye...

Sitede hem Türkçe, hem de ıngilizce dili ile aynı içerikler var. Ancak sitenin çatısı, yani seo ayarları Türkçe üzerinden yapılıyor.

Arkadaş ile SEO çalışması yapıp kısa sürede Türkiye'de 1. sıraya getirdim siteyi. Kendisi bakıp, Avrupa'da durumun böyle olmadığını söyledi. Hedef kitleniz neresidir diye sordum. Birinci hedefimiz İngiltere dedi.

Google Webmasters Tools ile Sitenin hedef lokasyonunu ıngiltere olarak ayarladım. Bir hafta içinde İngiltere'de de 1. sıraya geldi site.

Velhasılkelam, sitenin sunucusunun lokasyonunun etkisi var mı dersen, yok denecek kadar az diyebilirim.

Ama Google amcaya benim hedefim şu ülke dersen, seni dinliyor ve o ülkeye uygun içerik barındırıyorsa siten, seni dinliyor ve gereğini yapıyor sağolsun.

Sunucunun lokasyonu ise çok çok tali bir konu. Öncelikle sitenizin gereklilikleri taşıması lazım.

İlle de lokasyonla fark yaratmak isterseniz, bulut teknolojisi kullanırsınız. Bu konuda CloudFlare'den ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Nereden arama yaparlarsa, o bölgeye yakın sunuculardan yansıma olacağı için, beklediğiniz fark oluşacaktır.

Kaynak: Sunucu Lokasyonu Sitenin Seosunu Etkiler mi? (https://www.webmasterlord.net/1332-sunucu-lokasyonu-sitenin-seosunu-etkiler-mi.html)