PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debian, Artık CD Setleri Vermeyecekerkolay
22.Eylül.2015, 19:24
Debian GNU/Linux'un DebConf15 konferansında yapılan görüşmelerin ardından, Debian GNU/Linux 9.0 Stretch sürümünden başlayarak, artık CD setleri oluşturulmayacağı bildirildi.

https://mysecureshell.readthedocs.org/en/latest/_images/logo_debian.png

Debian e-posta listesine Steve McIntyre tarafından gönderilen bildirime göre, görüşmeler sonucunda, Debian GNU/Linux'un desteklediği tüm donanım mimarileri için, Debian GNU/Linux 9.0 Stretch sürümünden başlayarak, CD setleri oluşturulmamasına oy birliği ile karar verildiği belirtildi. Bunun birinci önemli nedeni olarak, bu kalıpların çoğu kimse tarafından kullanılmaması olduğu ifade ediliyor. Bu, gereksiz bir çaba ve israf anlamına geliyor. DVD medyaların kullanımının bugün için oldukça kullanışlı ve ucuz olduğu vurgulanıyor. İkinci olarak, zamanla büyüyen ortamlar için CD'lerin yetersiz yer anlamına geldiği ifade edildi. Daha küçük ortamları tercih eden kullanıcıların, ağdan kurulan netinst kalıplarını kullanabilecekleri belirtildi. Live CD'lerin de artık bir CD boyutunu aştığı söylenirken, şimdilik, get.debian.org ana açılış sayfasının hâlâ aynı olduğu, zamanla değiştirileceği ifade edildi.


https://getgnucdn.s3.amazonaws.com/images/20150810114413/debconf152.png

Bu arada, Wheezy ve Jessie gibi önceki sürümler için CD setlerinin yayınlanmaya devam edeceği bildirildi. Son olarak Debian GNU/Linux 9.0 Stretch Alpha 3 için verilen CD setlerinin artık son olacağı ve bundan sonraki süreçte gelecek sürümler için yalnızca DVD ve Blu-Ray kalıplarının sunulacağı ifade edildi. Yakında resmi Debian medyasına özgür olmayan yazılımların da dahil edilmeyeceği belirtildi. Konu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Steve McIntyre'in yazısını (https://lists.debian.org/debian-devel-announce/2015/09/msg00004.html) inceleyebilirsiniz.

getgnu.org (https://www.getgnu.org/gnulinux/debian-artik-cd-setleri-vermeyecek.html)

deniz
22.Eylül.2015, 19:54
Minimal kurulum dosyası ile başlayanlar için kötü bir haber gibi görünüyor başta. Ama detaylarda netinst olarak ağın açık olacağının belirtilmesi bu endişemi giderdi. Çünkü Debian kullanma becerisine sahip Linux kullanıcısı, netinst ile halleder işini değil mi?