PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomotiv Mühendisi Kimdir? Ne İş Yapar?bulent_dogan81
11.Eylül.2015, 08:46
Otomotiv Mühendisi Kimdir? Ne İş Yapar ?
Tüm taşıtların,sadece otomobil,kamyon,minibüs,motorsiklet değil tarım,iş makileri olmak üzere tüm motorlu kara taşıtlarının planlanması,üretilmesinde,satış ve pazarlanmasında,servis hizmetleri bölümünde çalışan,ayrıca bu bölümleri denetleyen kişiye otomotiv mühendisi denir.


Otomotiv Mühendisi Nerelerde çalışabilir ?
Otomotiv mühendisliği taşıt üretiminin gerçekleştirildiği Otomotiv Fabrikaları,Yan sanayi fabrikaları,tedarikçiler,yetkili servisler,araç muayene istasyonları,bünyesinde ticari-lojistik araç bulunduran kuruluşlarda,askeri savunma ve destek kuruluşlarında ayrıca Karayolları, THY, TCDD, DSİ, MKEK , TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ, Büyükşehir Belediyeleri gibi devlet kurumlarında otomotiv mühendisi olarak görev alabilirler.Kendini iyi geliştiren bir Otomotiv Mühendisi ülkemizde değil Yurtdışında da çok rahat bir şekilde iş bulma imkanına da sahip olacaktır.


Otomotiv Mühendisliği Mezunlarının Yüzde kaçı istihdam edilmektedir?
Bu Soru her bölüm gibi bu bölümde de sıkça gelen sorulardandır.Bu sorunun cevabı kişinin kendi yetenek,beceri,iletişim,bilgisine göre değişir.%100 istihdam demekte yanlış,%10 istihdam demekte yanlış olur.Ancak günümüzde yollarda o kadar taşıtın,petrolun azalma noktasına gelmesine rağmen yeni motor teknolojilerinin olduğu günümüzde otomotiv sektörü ülkemiz değil Dünya’da da çok önemli iş alanlarından birisidir.


Otomotiv Mühendisi mezun olduğunda ne kadar maaş alır ?
Mühendislik ,doktorluk gibi belirli,sabit maaşların alındığı bir alan değildir.Miktar söylemek yanlış olur.Çok yüksek ücret alan mühendislerde vardır,asgari ücrete çalışan mühendislerde vardır.Herşey insanın kendisinde biter.Siz ne kadar kaliteli iseniz size verilen kalitede o derece olacaktır.


Otomotiv Mühendisi olacak bir kişinin ilgi alanları ne olmalıdır ?
Taşıtlara ilgili,tasarım programlarına ilgili,yabanci dil öğrenmeyi seven,mühendislik hesaplamalarına karşı ilgili olması ilk akla gelenlerdin.


Otomotiv Mühendisliği için okul ne kadar önemlidir ?
Bu sorunun cevabı duruma göre değişir.İyi bir teorik eğitim veren bir okulda tercih edilebilir,uygulama imkanları fazla olanda okul tercih edilebilir.Bu sizin mesleği ne kadar sevdiğinize ve kendinize ne kadar çok şey kattığınıza bağlıdır.


Otomotiv Mühendisliğinde Bayan/Erkek ?
Otomotiv sektörü genelde erkeklerin yaptığı iş gibi gözükse de sektörde çalışan başarılı bayanlar da,bölümü birçok erkeğin önünde başarıyla bitiren bayanlar da vardır.Taşıtlara ilgi duymanın cinsiyeti yoktur.


Otomotiv Mühendisliği okumak için arabalara ilgi duymak yeterlidir ?
Kesinlikle yetmez,işin içerisine girdikten,bölümü okumaya başladıktan sonra 3 boyutlu hayal gücü,fizik ve matematik yeteneği kuvvetli olmayan birisi otomotiv mühendisliği okumakta zorluk çekecektir.O yüzde bölümün ders programlarına,ders içeriklerine bakılmalı ona göre tercih edilmesi gözden geçirilmedir.


Otomotiv Mühendisliğine yabancı dilinin önemi nedir ?
Yabancı dil,otomotiv mühendisliğinin olmazsa olmazlarındandır.Taşıtlardaki neredeyse hiçbir parçanın adının bile Türkçe olmadığını düşünün.İlk aşamada İngilizcesi bilgisi iyi olan mühendis otomotivde iyi konuma,ikinci bir yabancı dili olan mühendis daha da iyi konuma gelmesi kaçınılmazdır.


Otomotiv Mühendisliğini seçerek iş alanım kısıtlanır mı ?
Günümüzde otomotiv sektöründe makine,elektrik-elektronik-metalurji ve malzeme müh,endüstri mühendisleri belli kurs,ders ve deneyim kazandından sonra çalışabilmektedir.Otomotiv Mühendisliği bu süreci ortadan kaldırmak için Makine Mühendisliği bölümü altında bir uzmanlık programı olarak açılmıştır.Siz otomotiv Mühendisi okuyarak hem makine mühendilsiğini temel derslerini alacak hemde otomotiv derslerini alarak uzman bir mühendis olma imkanına sahip olacaksınız.


Otomotiv Mühendisi,Makine Mühendisi olarak çalışabilir mi ?
En çok gelen sorulardan birisidir bu internet sayfamıza.Otomotiv Mühendisliği diploması alan bir kişi Makine(Otomotiv) Mühendisi ünvanı alır.Kendisi zaten bir makine mühendisidir.Ayrıca daha geniş açıdan baktığımızda birçok mühendis kendi alanı dışında işlerde çalışmaktadır.O yüzden kısıtlama yoktur.Tamamen sizin yeteneklerine bağlı.Siz Otomotiv okurken; stajınızı,ilgi alanlarınızı ısıtma sistemlerine yönlendirirsiniz o alanda iş bulmanız kolaylaşır.


Otomotiv Mühendisliğinin geleceği nedir ?


Ülkemizde yeni otomotiv fabrikaları,yerli üretim tarım ve iş makinaları üreticileri,yan sanayi fabrikaları,ithalat firmaları açılmakta ve mevcut hükümetin yerli otomobil proje çalışması devam etmektedir.Petrol bitecek deniyor,yeni teknolojiler çıkıyor,hibrit araçlar,elektrikli,hidrojenli vb. bu demek oluyor ki uzun süre daha otomotiv hayatımızdaki en önemli alanlardan birisi olarak yerini koruyacaktır.Benzin fiyatlarının bu kadar arttığı bir ülkede yollarda hala trafik varsa,taşıtlara ihtiyaç varsa iyi donanımlı otomotiv mühendisi gelecekte de sıkıntı yaşamayacaktır.


Otomotiv Mühendisliği neden tercih edilir?
Otomotiv mühendisliği zevk ve kişisel tercih işidir,bu işi seven,sevecek yada okuyabilecek bir kişinin Otomotiv Mühendisliğini tercih etmesi doğru olacaktır.Şu anda Otomotiv Mühendisliği okuyan arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu bu sektöre aşırı ilgi ve istek duydukları için okumaktadırlar.İş bulma sorularına en net cevap olarak ; Eğer siz bölümü sadece okur ve hiçbir beceri,deneyim kazanmadan düz diploma alırsanız tabiki hayal kırıklığına uğrarsınız ama isteyerek okur,kendinizi geliştirir,aktif birisi olursanız tüm fırsatlar size açılır.

kaynak:https://www.tasitteknolojileri.com/2013/07/31/otomotiv-muhendisligi-nedir-sik-sorulan-sorular-ve-cevaplari/