PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bel Ağrısı ve Tedavisifirstluck
18.Ağustos.2015, 15:47
Bel ağrısı günümüzde sıklıkla karşılaşılan rahatsızlık veren fiziksel bir sağlık problemidir.
Birçok insanın ortak şikayeti haline gelmiş bu ağrı çeşidi,fıtık gibi önemli sağlık sorunlarına işaret edebileceği gibi, sadece duruş bozukluğu veya ağır yük yüklenmekten de ortaya çıkmış olabilir.


Bel ağrısı (www.agriyiyen.com/#!bel-agrisi-nedir)nın nedenleri; Omurilik yaralanmaları, Bel fıtığı, Siyatik, Omurga kanalında daralma, Bel kaslarının oluşturduğu ağrılar, Disk İltihabı,Gündelik hayatta bel ağrısına neden olabilecek farklı durumlar ise; Sağlıksız beslenme ve aşırı kilolar,Sporsuz bir yaşam tarzı,Oturuş bozuklukları, rahatsızlık veren ofis sandalyeleri, bilgisayar başında uzun müddet geçirme, yanlış biçimde oturmak, vücut yapınıza uygun olmayan yataklar, kullandığınız omuz çantalarının gereksiz olarak ağır olması, ruhsal hastalıklar


Bel Ağrısının temel olarak taşıdığı risk faktörleri mesleki, kişisel, sporla alakalı, psikolojik olarak dört kategoride toplanır.
Bel ağrısına sebep olabilecek mesleki riskler; ağır kaldırmanızı zorunlu kılan meslekler, bilgisayar karşısında sürekli yapılan işler, taksi,otobüs,dolmuş gibi devamlı titreşime maruz kaldığınız işler sayılabilir.


Bel ağrısına neden (www.agriyiyen.com/#!bel-agrisi-nedir) olabilecek sportif faktörler; amatörce ve bir uzmana danışmadan yapılan spor aktivitelerinin bel ağrısına yol açabildiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte halter, futbol, kürek gibi aktivitelerle meşgul olan insanlarda da sık sık bel ağrısına rastlanır.


Bel ağrısına neden oluşturan kişisel faktörler; yaş, cinsiyet, kas gücü, sigara kullanımı, duruş şekli sayılabilir.


Bel ağrısına sebep oluşturan psikolojik riskler; depresyon, anksiyete, yoğun stres sayılabilir. Bunlar direkt bir etken olarak gözükmese de bel ağrısıyla beraber gözlemlenebilen durumlardır.

Bel ağrısına çözümler (www.agriyiyen.com/#!bel-agrisi-tedavisi);
Uyurken dizlerinizin altına yastık koyabilirsiniz, Yastık kullanmadan uyumayı deneyin. Aşırı kilolarınızdan kurtulun.Nasıl doğru oturulduğunu öğrenin ve bunu uygulamaya çalışın.Duruş bozukluklarınızı düzeltin.Kısa ve yorucu olmayan yürüyüşler yapın. Bir hekime danışarak yüzmeye çalışın.Rahat giysiler ve alçak topuklu ayakkabılar kullanın.Bel ağrısı çekiyorsanız ve aşağıdaki belirtiler sizde bulunuyorsa hemen bir hekime başvurmalısınız;
Ağrı dizinize veya bacağınızın altına inerse, bacak, ayak, kasık veya rektal bölgede uyuşukluk hissediyorsanız, ağrı hareket edemeyeceğiniz kadar şiddetliyse,


Ağrılarınızla ilgili bilinç kazanmak ve yakın zamanda uzmanların canlı yayınla ağrılar hakkında önemli bilgiler sunarak sorularınızın yanıtlanacağı, yeni bir ağrı platformu olan agriyiyen.com (www.agriyiyen.com) sitesini de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.