PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dünyaca Ünlü Mimarlar Ve İç Mimarlar -1-imhotep496
11.Ağustos.2015, 07:45
Günlük hayatımızda mimarinin yeri büyüktür. Sitemizde büyülenerek karşılaştığınız evlerden, tarihi ve efsanevi yapılara kadar, mimari her zaman çevremizi saran bir faktör olmuştur. Bu ev ve diğer yapıların ardındaki tüm isimler ve bahsettiğimiz 10 mimar, mükemmel tasarım konusunda ustalarımızdır.
1. Frank Gehry (doğum: 02.28.1929)


Gehry’nin yenilikçi ve özel eserlerinde hiçbir hata yoktur. Onun yapıları o kadar ikoniktir ki dünyadan çok sayıda turist yarattığı mimari eserleri büyülenerek izler. “Vanity Fair” isimli çağımızın en önemli mimarisinde, modern mimarinin önde gelen bir ismi olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıntıları ve yüzeyleri öne çıkarma yeteneği onun en belirgin özelliği ve mantığı hiçe sayarak materyalleri bir araya getirmesi de sevilen özelliklerindendir.235
Frank Gehry – City of Wine Complex, Kuzey İspanya236

Frank Gehry – Lou Rovo CenterEn bilinen projeleri: Los Angeles Walt Disney Conser Alanı, Bilbao’daki The Guggenheim Müzesi, Düsseldorf’da Der Neue Zollhof ve Elciego’da the Marqués de Riscal Vineyard Hotel.


2. Frank Lloyd Wright (doğum:06.08.1967)


Bazıları Frank Lloyd Wright’ı tüm zamanların en iyi mimarı olarak kabul eder. Hiç resmi bir mimarlık eğitimi almamış olmasına rağmen, hem iç hem de dış tasarım konusundaki metodları onu zamanının en iyisi yapmıştır. Mütevazi Amerikan alçakgönüllülüğü, zamanın diğer bir efsanesi olan Louis Sullivan’dan eğitim almasına fırsat vermiştir ve günümüze kadar da yarattığı doğal manzaralı yapılarla tanınır hale gelmiştir. 150 sene sonra bile onun binalarındaki doğal ve organik konsepti, onu tüm zamanların en iyi mimarlarından biri yapıyor.237


Frank Lloyd Wright’ın en iyi çalışmaları: Guggenheim, Fallingwater ve daha fazlası…En bilinen eserleri: New York’taki The Guggenheim Müzesi, Mill Run Pennsylvania’daki Fallingwater Residence, Arizona State Üniversitesi Gammage Auditorium & Taliesin West – Scottsdale, Arizona’daki Wright’ın evi ve stüdyosu.


3. Ieoh Ming Pei – I.M. Pei (doğum: 26.04.1917)


Çinli mimar genç bir üniversite öğrencisi olarak Amerika’ya geldi ve modern mimarinin en iyilerinden biri oldu. 80 yıldan sonra bile I. M. Pei’nin Çin etkisiyle birlikte eşsiz geometrik formlar kullandığı çalışmaları hala ilgi çekmektedir. Colorado’da Atmosfer Araştırmaları için hazırladığı Ulusal Merkez, Pei’nin inanılmaz geometrik formu ve çevreleyen doğal öğeleriyle bezelidir. Pei’nin eserlerindeki zarafetinden en prestijli ülkeler de esinlenmiştir.


238I.M. Pei – Ulusal atmosfer araştırma merkezi

239
I.M. Pei’nin Grand Louvre Müzesi Girişi – Paris / Fransa

En bilinen eserleri: : Boston’da John F. Kennedy’nin başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi, Washington D.C’deki Ulusal Sanat Galerisi, Paris’teki Piramit Le Grand Louvre ,Hong Kong’daki Çin Banka Kulesi ve Doha’daki İslam Sanatları Müzesi.


kaynak: https://evedekorasyon.com/dunyaca-unlu-mimarlar-ve-unlu-ic-mimarlar.html