PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : vBulletin Forumda Aşırı Mail Trafiği Sorunu Nasıl Çözülür?

erkolay
03.Ağustos.2015, 00:13
Güzel bir forum kurdunuz ve epey bir üye sayısına ulaştınız. Her şey güzel ancak sitenin hiti nedeni ile zaten doğal olarak yüksek trafik oluşuyorken buna bir de üyelere maille yapılan bildirimler de eklenmiyor mu, işte sunucunuzu kilitleyen, güzelim forumunuza erişimi geçici de olsa engelleyen bu aşırı mail trafiği ile yüzyüzesiniz.

https://webmaster.bbs.tr/resim/image.uploads/02-08-2015/original-0dcda515d8cbbaa40120e34818617b8d.png

Siteniz, manuel veya otomatik olarak aşırı trafik nedeni ile kapanmış bile... "Ben şimdi bunun üstesinden nasıl gelirim" diye düşünüp duruyorsunuz. Panik yok, buna da bir çözüm bulacağız elbette...

Eğer forumunuza üyelik için e-posta adreslerini kontrol etmeyi ayarladıysanız ve bundan vazgeçmek isterseniz, ufak bir etkisi olabilir. Genelde ilk akla gelen tercih bu olur ama ben tavsiye etmem bu kontrolden vazgeçmenizi. Zaten soruna pek de çözüm sayılmaz bu tercih. Çok küçük bir etkisi olur. Tabi dakikada 100 - 200 civarında yeni üye kaydolmuyorsa...

Önereceğimiz gerçek çözümler şunlar:

1- vBulletin Seçenekler => Yeni Üyelik ayarlarında varsayılan abonelik seçeneklerini düzenleyin.

Özel Mesaj aldığında E-Mailine haber verilsin mi? Buradaki tiki kaldırın.

Otomatik abonelik sistemi: Burada "Abone olmasın" veya "Haberdar edilmeden abone olsun" seçeneğini kullanın.

Bundan sonraki yeni üyelerin bu soruna yol açmasını engellemiş olursunuz.

2- Eski üyeler için de vBulletin Seçenekler => E-Mail Ayarları'nda bekletme sistemini kullanmak lazım.

E-Mail bekletme sisteminin kullanımı: Evet, Tablo Yasağı ile

E-Mail sırası: 3, 5 ya da en fazla 10 öneririm.

E-mail send delay: 5 seconds önerilir.

Bunları uygulayınca soruna epey bir çözüm üretmiş olursunuz.

erkolay
03.Ağustos.2015, 00:34
Bu olay web hosting paketinin mevcut trafiği bitmesi sonucu olmuyormu ?

Daha çok mail server'in sunucuyu zorlamasından kaynaklı olarak sorunlara çözüm diye düşünelim bu konuyu. Web hosting paketinde limitli trafik olan zaten büyük forumla ne eder yaw?

Forum sahibinin kendi sunucusu olsa bile, bu tür sorunları niye yaşasın değil mi?

deniz
03.Ağustos.2015, 01:09
Sitelerdeki fazla mail trafiği spama düşmesine de neden olur. Gmail ve Hotmail hiç affetmiyor.

erkolay
03.Ağustos.2015, 01:20
vbulletin.web.tr sitesinde moderatörlük yapıyorum. Orada bir üyenin yaşadığı sorun için açtığı konu şöyle:

Merhaba Forum, her post atıldığında Konu bildirimi olarak Mail sağlayıcımı kullanıyor. Ayarlamış olduğum mail in gönderilenler kısmı sürekli dolu Malesef çok fazla kullandığından Sunucu bir süre sonra mail gönderimini kapatıyor. çözümü nedir?

Ben de oraya eklediğim cevabı, burada da genele hitap eder şekilde yazdım uye. Kullandığım görsel sadece trafik limiti dolması ile ilgili ama yazdıklarım, mail trafiğinin sunucuda zorlanma ve Deniz'in de dediği gibi, maillerin spama düşme gibi sonuçlara yol açacağını göz önünde bulundurmak durumundayız.

Konu adresi: https://vbulletin.web.tr/showthread.php/6423-Mail-Problemi