PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nuri Bilge Ceylan Venedik Film Festivali ana jürisindeerkolay
28.Temmuz.2015, 15:10
Nuri Bilge Ceylan Venedik'in ana jürisinde
'Kış Uykusu'nun Altın Palmiye ödülü yönetmeni Nuri Bilge Ceylan, 2-12 Eylül tarihleri arasında 72'ncisi düzenlenecek sinema dünyasının en eski ve prestijli etkinliklerinden Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülünü belirleyecek ana jürisinde görev yapacak. Jüri başkanılığını 'Yerçekimi'nin Oscar'lı yönetmeni Meksikalı Alfonso Cuaron'un üstleneceği fesvivalin yarışma filmleri yarın açıklanacak.https://webmaster.bbs.tr/resim/image.uploads/28-07-2015/original-fbc199c2207813693932d8e07ff8ad4d.jpeg

Jüri başkanlığını 'Gravity' ile tanınan Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron'un üstleneceği jüride Altın Palmiye ödüllü Nuri Bilge Ceylan da görev yapacak. 2 - 12 Eylül tarihlerinde 72. kez düzenlenecek festivalin diğer jüri üyeleri Fransız yazar ve yönetmen Emmanuel Carrere, Polonyalı yönetmen Pawel Pawlikowski, İtalyan yönetmen Francesco Munzi, Tayvanlı usta sinemacı Hou Hsiao-hsien, Alman aktris Diane Kruger, Britanyalı yönetmen Lynne Ramsay ve ABD'li oyuncu Elizabeth Banks.

Altın Aslan ödülü için yarışaca filmlerin yarın yapılacak basın toplantısıyla açıklanacağı festival Eleştirmenler Haftası bölümünde genç yönetmen Senem Tüzen’in ilk uzun metraj filmi 'Ana Yurdu' Geleceğin Aslanı ödülü için yarışacak.

İngiliz yönetmen Grant Gee’nin Orhan Pamuk'un 2012'de açtığı Masumiyet Müzesi'nden yola çıkarak çektiği 'Hatıraların Masumiyeti' (The Innocence of Memories) ise 72. Venedik Film Festivali'nin Venedik Günleri bölümünde özel bir gösterimle seyirciyle buluşacak.

Radikal (https://www.radikal.com.tr/kultur/nuri_bilge_ceylan_venedikin_ana_jurisinde-1404988)