PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mozilla Firefox 39.0 Sürümüne Güncellendierkolay
14.Temmuz.2015, 23:04
Mozilla Firefox 39.0 Sürümüne Güncellendi

Hızlı, işlevsel ve açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Mozilla Firefox'un 39.0 sürümü duyuruldu.

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/03-07-2015/original-8b72ff62071c4e655f6a2deed44b1371.png

Sosyal ağlarla paylaşım için 'merhaba URL'leri, daha düzgün animasyon ve kaydırma özelliği, yeni Unicode 8.0 skin tonu emoji için destek gibi yeni özelliklerle gelen Mozilla Firefox 39.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını (https://www.mozilla.org/en-US/firefox/39.0/releasenotes/) inceleyebilirsiniz.

"Güvenlik, kararlılık, hız ve daha fazlası" ilkesi ile yoluna devam eden tarayıcı; casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına, yemleme korumasına sahip ve getirdiği binlerce yararlı eklentiyle istenilen biçimde kişiselleştirilebiliyor. Çeşitli güvenlik düzeltmeleri ve kimi sorunların çözümünü içeren yeni sürümde, hızlı JavaScript performansı sağlanmış bulunuyor.

Mozilla, güvenlik sorunları nedeniyle Firefox üzerinde Flash'ı devre dışı bırakmaya karar verdi. Mozilla'nın platformda keşfedilen kritik güvenlik açıkları nedeniyle Firefox tarayıcı üzerinde Adobe Flash'ı devre dışı bırakmaya karar vermesi üzerine, Adobe, bu hafta piyasaya çıkması planlanan bir güncellemenin yolda olduğunu açıkladı. Mozilla, bu arada, yerel kod yardımı olmadan SWF dosya formatını yorumlayan Shumway (https://mozilla.github.io/shumway/)'i test ediyor. Firefox'un en son sürümü 39, bu şartlarda piyasaya sürüldü. Konuya ilişkin ayrıntıya buradan (https://linuxg.net/mozilla-decided-to-disable-flash-on-firefox-over-security-issues/) ulaşabilirsiniz.

Çoğu eklenti Firefox ile öntanımlı biçimde uyumlu kullanılabiliyor. HTML5, XHR, MathML, SMIL için destek standartları geliştirilen; kimi kararlılık sorunları da giderilen Mozilla Firefox, web ve eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 teknolojileri gibi yetenekleriyle ve önemli ölçüde iyileştirilen JavaScript performansı ile geliyor.

Firefox; dünyanın çeşitli yerlerindeki Mozilla topluluk üyelerinin katkılarıyla 80'den fazla dilde kullanılabiliyor. Zaten Türkçe bağımsız kurulum paketi olduğunu da biliyorsunuz.

Mozilla Firefox 39.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

İndirme sayfası (https://www.mozilla.com/en-US/firefox/all.html)
Mozilla FTP sayfası (https://ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/39.0/)

getgnu.org (https://www.getgnu.org/internet/mozilla-firefox-39-0-surumune-guncellendi.html)