PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 5G Teknolojisinde Türk bilim insanlarının başarısıerkolay
08.Temmuz.2015, 01:13
5G Teknolojisinde Türk bilim insanlarının başarısı Tolga Dinç ve Samet Zihir, 5G ve ötesindeki kablosuz iletişim teknolojileri alanında çığır açacak çipleri geliştirdiler.

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/07-07-2015/original-16d1951b38452edd14082330619fdb14.jpg

Tolga Dinç ve Samet Zihir'in geliştirdiği bu devreler, günümüzdeki en yüksek mobil iletişim standardı 4G/LTE'nin bir sonraki adımı olan 5G teknolojisinin çalışma frekansı olacağı tahmin edilen 60GHz'de çalışmaktadır.


Bu yüksek frekans 5G standardı ile HD kalitesindeki videoları bir saniye içinde cep telefonumuza indirebileceğiz. Ayrıca bu teknoloji ile günümüzde kullanılan çok yüksek maliyete sahip sistemler çok daha ucuz ve yüksek performanslı sistemler ile değiştirilebilecek.


5G teknolojisinde çığır açan çalışma
Benzer frekans ve alanda birçok araştırma yapılmakta ve her grup veya kuruluş elde ettiği en yüksek değerleri duyurmaktadır. Samet Zihir bu alanda ulaşılabilecek en fonksiyonellikte\yoğunlukta ve en yüksek güce sahip devreyi tasarladı. Bu çalışma ile silikon teknolojisiyle tasarlanabilecek sistem büyüklüğünün ve kompleksitesinin ulaşabileceği boyutlar tüm dünyaya gösterilmiş oldu.


Tolga Dinç ise dünyanın aynı frekansta aynı anda veri alıp gönderebilen ilk çipini tasarladı. Kablosuz iletişim ders kitapları aynı anda aynı frekansta veri göndermenin imkansız olduğunu yazar. Son bir kaç yıldaki araştırmalar her ne kadar bunun mümkün olduğunu gösterse de şu ana kadar bunu başarabilen bir çip 3G/4G/LTE frekanslarında bile tasarlanamamıştı.


Şu anda Columbia University'de doktorasına devam eden Tolga Dinç ve University of California-San Diego'da doktorasına devam eden Samet Zihir, lisans ve yüksek lisans eğitimlerinde Sabancı Üniversitesi'nden Prof. Yaşar Gürbüz'ün kurucusu olduğu Mikroelektronik Grubu'nda da araştırma çalışmalarını yürütmüşlerdir.


Tolga Dinç (Sabancı Üniversitesi Elekronik Mühendisliği 2010 lisans ve 2012 yüksek lisans mezunu) ve Samet Zihir (Sabancı Üniversitesi Elekronik Mühendisliği 2009 lisans ve 2011 yüksek lisans mezunu) konuyla ilgili yorumlarını ilettiler.


Genç Araştırmacılar Tolga Dinç ve Samet Zihir anlatıyor:
Sabancı Üniversitesi Elekronik Mühendisliği mezunu Tolga Dinç: "2020 yılına kadar 5G teknolojisinde kablosuz teknoloji kapasitesi ihtiyacı 1000 katına çıkacak."


Son yıllardaki verilere göre özellikle multimedia uygumalarının akıllı telefonlarda ve tabletlerde yaygın kullanımı dolayısıyla kablosuz veri trafiği ve kapasiteye olan ihtiyaç her yıl 2 katına çıkmakta. Bu 2010 yılından 2020 yılına kadar, yani 4G teknolojisinden gelecek olan 5G teknolojisine kadar, kablosuz teknoloji kapasitesine olan ihtiyacın 1000 katına çıkması demek. Ayrıca daha hızlı erişime olan istek 2020'de de bitmeyecek ve her geçen yıl katlanarak devam edecek.

Telekomünikasyon sektörü için bu çözülmesi gereken çok büyük bir sorun ki bunlar 'grand challenge' ya da '1000 X challenge' diye isimlendiriliyor. Kapasiteyi arttırmak için hali hazırda kullanılan teknikler doygunluk noktasına ulaştığı için wireless iletişim sektöründe devrim olarak niteleyebileceğimiz yeni yöntemlerin geliştirilrmesi gerekiyor. Wireless iletişim sektöründeki bu büyük soruna çözüm olabilecek, alışılmışın dışında teknikler ve sistemler geliştirmek için çalışıyoruz.


Sabancı Üniversitesi Elekronik Mühendisliği mezunu Samet Zihir:
"Projemiz 3-4 yıl içerisinde milyonlarca insanın cebinde ve evinde kullanacağı teknolojilere katkı sağlayacak."


İnsanoğlunun daha hızlı iletişime olan isteği hiç bitmiyor ve bitmeyecek. Projemizin asıl hedef bir sonraki jenerasyon cep telefonu ve baz istasyonları için kullanılması olacak. 3-4 yıl içerisinde projemizin milyonlarca insanın cebinde ve evinde kullanacağı teknolojiye bir katkısı olmasını bekliyoruz. Ayrıca devreleri tasarlarken geliştirdiğimiz tekniklerin otomotiv ve savunma sektörüne de katkısı olacağını söyleyebiliriz.

BTnet (https://www.btnet.com.tr/100730-5g-teknolojisinde-turk-bilim-insanlarinin-basarisi.html)

WeBMasteR
08.Temmuz.2015, 21:38
Bu konuda bir an evvel adım atılması gerekiyor. Şu an 3G'deki yoğunluk çok bunaltıcı. İnterneti doğru düzgün kullanamıyoruz. Bu teknoloji artık yetmiyor.