PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnternetin en büyük forumu kapandı!erkolay
05.Temmuz.2015, 10:27
İnternetin en büyük forumu kepenk kapattı!
"İnternetin ana sayfası" Reddit'te, tam bir isyan başlamış durumunda. Nedir, nereden çıkmıştır, nereye gider, sizler için araştırdık ve derledik.https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/05-07-2015/original-2152a3594baca9019ac345608dd14485.jpeg

Çok acayip zamanlarda yaşıyoruz, gerçekten. Bunu her böyle bir olay gördüğümde, tekrar hissediyorum. İnternetin gerçek gücünü yansıtan olaylar karşısında irkiliyorum bazen. Bu garip icadın, bireylerin eline otoriteden alıp verdiği kudret gerçekten inanılmaz. Sadece devletler, tiranlar ve halklar arasında bir güç değişimi değil bu. Sadece geleneksel medya ve vatandaş gazeteciler arasında da değil. Her türlü otorite hiyerarşisi birazcık daha zayıf internet sayesinde.


Gelin 2015'in büyük Reddit isyanına bakalım. Dünyanın en büyük forumu Reddit, bildiğiniz gibi bir "Altforum" mantığıyla çalışıyor. Dileyen kendi "subreddit"'ini açıp, moderasyonunu yönetebiliyor istediği gibi. Bu moderatörler bunu ya kendileri bir proje peşinde oldukları için yapıyorlar, ya da gönüllerinden öyle geçtiği için. Fark etmiyor. Reddit kendilerine sadece bir alan ve teknik destek sağlıyor. İşte geçtiğimiz gün, Reddit'in aralarında /r/gaming, /r/Music, /r/funny gibi devlerinde bulunduğu bu subreddit'lerinin ciddi bir bölüm, kepenk kapatma kararı aldı. Bu kararın arkasında da bir kadın vardı.

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/05-07-2015/original-19bc2dbee44c76b777cf2cdbed55984a.jpg


Reddit'in en meşhur özelliği olan AMA'yleri biliyorsunuzdur. Bir ünlünün (ya da bir sebepten ilginç bir kişinin) bilgisayar başına oturup, açık forumun kendisine yönelttiği soruları yanıtladığı bu subreddit', açık ara sitenin en bilinen meskeni. İşte özellikle oradan sorumlu olan, Reddit'in "Yetenek Yönetmeni" Victoria Taylor, ciddi bir sebep göstermeden işinden uzaklaştırıldı. Alev o an yanmaya başladı. Reddit'in türlü türlü subreddit moderatörleri, Taylor'ın kendileriyle iletişime geçen ve doğru düzgün destek sağlamaya çalışan tek Reddit çalışanı olduğunu, işini harika yaptığını, o olmazsa hem AMA'lerin, hem de Reddit ile subreddit ilişkilerinin çağlarca geriye gideceğini söylediler. Reddit'in patronları meseleye çok oturaklı bir cevap vermeyince de, çareyi kepenk kapatmakta buldular.


Bu subreddit'lerin pek çoğu şu an itibariyle açık gözüküyorlar, fakat pek çok moderatör kendi eliyle büyüttüğü, milyonlarca gösterime getirdiği forumlarını da terk ediyor; CEO Ellen Pao'nun istifası için imza dolaştırıyor, Pao'ya negatif karma abanıyor, baya ayrılıkçı IRC odaları falan kuruyorlar. Anlayacağınız ortada baya ilginç bir karmaşa, cümbüş var. Meseleyi takip etmek istiyorsanız, Reddit'te hususla ilgili /r/blackout2015 açıldı. Orayı takip edin. Biz baya büyük bir merakla peşindeyiz zira olayın.

Radikal (https://www.radikal.com.tr/geek/internetin_en_buyuk_forumu_kepenk_kapatti-1391271)

bolubeyi
05.Temmuz.2015, 10:53
Hiç girmediğim bir site.

erkolay
05.Temmuz.2015, 11:19
Sen başlığa bakma hocam. Şu açık açık site. Ama müzik ve benzeri bir kaç büyük bölümde moderatörler isyan çıkarmış. Kendileri o bölümleri kapatmışlar.

Ve girip kendine bir pano oluştur. Alexa Dünya Sırası: 33

Ben de epeydir kullanmıyordum. Bu haberi paylaşıp da açık kaldığını görünce kullanmaya dikkat edeceğim.

deniz
05.Temmuz.2015, 11:27
Sitede Arduino ve Arduino Projects diye bölümler de var hocam. Değerlendirmek lazım.

Bu arada başlık çok iddialı olmuş usta. Sen işi biliyorsun.

erkolay
05.Temmuz.2015, 12:34
Az önce AVG Internet Security 2015 1 yıllık lisans kampanyası (https://webmaster.bbs.tr/showthread.php?t=10454)nı Reddit'te paylaştım: https://redd.it/3c6pcy

Reddit, internette gerçekten bir nimet. Ama görgü kuralları biraz sert. İki paylaşımınız arasında en az bir saat olmalı mesela...