PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 25. Dönem Meclis Başkanı AKP'li İsmet YILMAZ Oldudenizci
01.Temmuz.2015, 18:02
Meclis Başkanı AKP'li İsmet Yılmaz oldu


4 adayın yarıştığı Meclis Başkanlığı seçiminde 4. tur oylaması tamamlandı. Meclis Başkanı AKP Adayı İsmet Yılmaz oldu.

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/01-07-2015/original-250219a17f56a29e1bcd892ca2995101.jpeg

TBMM Başkanlığı seçiminde 4 adayın yarıştığı 4. tur oylaması tamamlandı. 4. Turda İsmet Yılmaz ve Deniz Baykal yarıştı. AKP Adayı İsmet Yılmaz 258, CHP adayı Deniz Baykal 182 oy aldı.Oylamaya 547 milletvekili katıldı. 29 boş oy kullanılırken, 78 oy ise geçersiz sayıldı. Seçimin ardından 'En erken doğan' isim olarak geçici Meclis Başkanlığı yapan Deniz Baykal görevini İsmet Yılmaz'a devretti.

TBMM Genel Kurul Salonunda yapılan seçimde başkan seçimi için üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 oy aranıyordu. Ancak 3. turda hiçbir aday 276 oy alarak Meclis Başkanı seçilemedi. En çok oyu alan AKP adayı İsmet Yılmaz ile CHP adayı Deniz Baykal 4. tura kaldı. MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP adayı Dengir Mir Mehmet Fırat elendi. Dördüncü turda AKP adayı İsmet Yılmaz AKP'nin tüm milletvekillerinin oyunu alarak Meclis Başkanı seçilirken, CHP'nin adayı Deniz Baykal ise 182 oy aldı. Oylamaya 547 milletvekili katıldı. 29 boş oy kullanılırken, 78 oy ise geçersiz sayıldı.


YENİ BAŞKAN KONUŞTU
İsmet Yılmaz Meclis Başkanı seçildikten sonra konuştu. Yılmaz konuşmasında şunlara vurgu yaptı:Bu yüce Meclis'e başkan seçilerek, omuzlarıma yüklediğiniz görev onur nedeniyle hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu ana kadar yürüttüğüm Milli Savunma Bakanlığı görevi de hukuken sona ermiştir. Meclis Başkanı olarak görevde kaldığım süre içerisinde, anayasa, iç tüzük ve hukuk kuralları çerçevesinde yüce Meclis'e hizmet etmeye çalışacağımı ifade etmek isterim.Yeni yasama döneminin hayırlı olmasını diliyorum. Bu Meclis istiklal savaşını yöneten, devleti ve cumhuriyet kuran gazi Meclis’tir. Aziz milletimiz sorunların çözümü olarak bu Meclis’i görmektedir. Burası demokrasinin kalbidir. Halkın sorunlarına çözüm buldukça, halkın umutları artacaktır. Bize düşen Meclis’in itibarını en yüksekte tutmaktadır. Yapacak çok işimiz var, kum saati işlemeye başladı. Bu da bize Meclis’in bir dakikasını bile boşa harcamamız gerektiğini göstermektedir.


Meclis'in daha iyi çözümleri ortaya koyabilmesi için gerekli tartışma ve konuşmanın yeri olduğunu milletimize gösterebiliriz. Milletimiz, TBMM’den yeni bir anayasa beklemektedir. Ekonomik ve demokratik seviye yeni anayasayı zorunlu kılmaktadır. Toplumda esasen çok geniş bir mutabakat mevcuttur.İyi işleyen demokrasi içinde, anayasanın beklenen toplumsal siyasal sorunların çözümü için gerekli zemini sağlamaktır. Yeni Anayasa hepimizin ortak sorumluluğudur. Toplumun tüm kesimlerinin bu sürece katılmasıyla herkesin sahip çıkacağı bir anayasa yapılabilir.

Bu dönemde devlet gücünü kullanan organlar arasındaki işbirliğine her zamankinden daha fazla olduğunu belirtmek isterim. Kuvvetler ayrılığı Cumhurbaşkanının koordinasyonunda, belli devlet yetkilerinin kullanılmasına yönelik medeni bir işbirliğidir.Bize düşen farklı dünya görüşlerini ve yaşam biçimlerini bir arada ve zenginlik olarak görmektir. Çoğulculuk herkesin kendi kimliğiyle toplumsal yaşama katılmasıyla mümkündür. Bu konuda ihtiyaç duyduğumuz şey, kendi kültürel değerlerimize bu gözle bakmaktır. Evrensel değerleri benimseyen, farklılıklarını barış içinde yaşatabilen bir Türkiye ile geleceğe umutla bakabiliriz. Bir kez daha şahsıma gösterilen itimatta teşekkür ediyor, yeni yasama döneminin hayırlı olmasını diliyor, yüce Meclis’i saygıyla selamlıyorum.


HEMEN DEVİR TESLİM YAPILDI
Seçimde rakibi İsmet Yılmaz'ın seçimi kazandığını açıklayan Meclis'in geçici başkanı Deniz Baykal görevini İsmet Yılmaz'a devretti.


ÜÇÜNCÜ TURDA ADAYLARIN ALDIĞI OYLAR
AKP adayı İsmet Yılmaz: 259
CHP adayı Deniz Baykal: 129
MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu: 80
HDP adayı Dengir Mir Mehmet Fırat: 78

Boş oy 2

İKİNCİ TUR SONUÇLARI
545 milletvekili katıldı
İsmet Yılmaz: 256
Deniz Baykal: 128
Ekmeleddin İhsanoğlu: 80
Dengir Mir Mehmet Fırat: 80
Geçersiz:1

BİRİNCİ TUR SONUÇLARI
AKP adayı İsmet Yılmaz: 256
CHP adayı Deniz Baykal: 125
MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu: 81
HDP adayı Dengir Mir Mehmet Fırat: 81

Radikal (https://www.radikal.com.tr/politika/meclis_baskanligi_seciminde_3_tur_sonuclari_belli_ oldu-1389142?scenario_id=ilgilihaberradikal&action=click&label=haberdetay2&widget_id=5606896861675467)

deniz
01.Temmuz.2015, 18:12
CHP'den MHP'ye sert tepki
TBMM Başkanlığı seçimindeki tutumu nedeniyle CHP'den MHP'ye sert tepki geldi. CHP Sözcüsü Haluk Koç, MHP'nin Meclis Başkanlığını AKP'ye altın tepsi içinde sunduğunu savunarak, "Koltuk tedarikçilerinin kim olduğu belli oldu. Alayına karşıyız diyenlerin doğrudan (AKP) destek oldukların gördük" dedi.https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/01-07-2015/original-5e56a5559f729c17e8f5230f8c8c2631.jpeg

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, TBMM Başkanlığı seçimindeki tavrı nedeniyle MHP ’ye sert tepki gösterdi.

Koç, “Koltuk tedarikçilerinin kim olduğu belli oldu. 'Alayına karşıyız' diyenlerin doğrudan ( AKP ) destek oldukların gördük. Meclis Başkanlığı AKP’ye altın tepsi içinde sunuldu” dedi.

'ÇOK DA YAKIŞIYORLAR'

Koç, olası koalisyon ihtimalleri için de, "Hiç kimse koalisyon için partner aramasın, adaylar ortaya çıkmıştır. Çok da yakışıyorlar. Allah yollarını açık etsin" yorumunda bulundu.

Radikal

denizci
01.Temmuz.2015, 18:17
Demirtaş: Bu sonuç MHP'ye hayırlı olsunHDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TBMM Başkanlığı'na AKP Sivas milletvekili İsmet Yılmaz'ın seçilmesinin ardından yaptığı ilk yorumda "Bu sonuç MHP'ye hayırlı olsun" dedi.
https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/01-07-2015/original-41b512293e1e6a29a6f8961349c2676c.jpeg

Meclis Başkanlığı seçiminin sonuçlanmasının ardından siyasilerden oldukça dikkat çekici yorumlar geldi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, seçimin 4. turunda AKP adayı İsmet Yılmaz'ın TBMM Başkanı seçilmesinin ardından "Bu sonuç MHP 'ye hayırlı olsun" dediği belirtiliyor.

Ankara kulislerine yansıyan haberlere göre Demirtaş, HDP grubundan 50 milletvekilinin Deniz Baykal'a oy verdiğini MHP'lilerin de oy vermesi durumunda ve seçilmesini sağlamaya çalıştıklarını, 30 vekilin ise boş oy kullandığını söyledi.

MHP lideri Devlet Bahçeli, en çok oy alan iki adayın kalacağı dördüncü seçim turu için yaptığı açıklamalarda, önce "HDP Baykal'a destek açıklarsa biz oy vermeyiz" demiş, ardından da MHP grubunun "geçersiz oy kullanacağını" söylemişti.

Radikal