PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Amniyosentez Riskleri ve Harmony Testlerifirstluck
17.Haziran.2015, 09:45
Genelikte bebek ve annenin sıhhati ile negatif durumların bertaraf edilmesi için bazı testlerin yapılmasına gereksinim vardır.


Bu testlerden biri de bebekte ortaya çıkma ihtimali bulunan genetik risklerle ilgili yapılan amniyosentez testidir.
Amniyosentez, anne karnından uzun ve ince bir iğne ile amniyon sıvısının alınması işlemidir. Genelde 16-22. gebelik haftaları arasında ve riskli gebeliklerde yapılır. Bu işlem sonunda elde edilen hücreler özel bir kültür ortamına alınarak yaklaşık 20 gün bekletilerek üretilir. Üretilen bu hücreler daha sonra belli bir safhada toplanarak kromozomlar ayrıştırılır ve mikroskop altında kromozom analizi yapılır.
Kromozom analizinde, bebeğin kromozom yayılımı ortaya çıkar ve bu görüntüde bebeğe ait genetik problemler rahatlıkla tespit edilir.


Amniyosentez Riskleri (https://www.gelab.com.tr/testler/harmony/amniyosentez-riskine-son) her 200 kişiden 1'inde ortaya çıkmaktadır.
Örneğin Bebek amniyosentez iğnesinden zarar görebilir, ve enfeksiyon kapabilir.
Anne adayı bu işlem sonucunda düşük yapabilir veya bu işlemin erken doğuma yol açma riski vardır.
Annede sıvı sızıntısı meydana gelebilir ve bu durum 1-2 gün kadar sürebilir. Eşler arasında kan uyuşmazlığı varsa bu durumda 72 saat içinde Anti D İmmunglobulin iğnesi yapılmalıdır.


Sağlık sektöründe gelişen teknolojinin faydalarından hareketle yeni nesil tarama testi diye de bilinen Harmony Testi (www.gelab.com.tr/testler/harmony/harmony-test)
ortaya çıkmış, bu testle yine down sendromu ya da X ve Y kromozom bozukluklarını ölçmek için hamileliğin 10.haftasından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Harmony testi, amniyosentez işlemi ile kıyaslandığında risksizdir. Zira bu işlemde anneden sadece kan örneği alınır.
Özellikle bebeğin bulunduğu anne karnının dış tarafında ciltten vücüt içine işleyen herhangi bir işlem olmadığı için bebeğin ve içinde bulunduğu sıvıda meydana gelme ihtimali bulunan enfeksiyon riski sıfıra iner. Ölçümleri de bir o kadar doğru ve hassastır. Yalancı pozitiflik oranı çok düşüktür.
Testtte anne yaşının ve gebelik haftasının dahil edildiği risk hesaplaması da mevcuttur. Ayrıca bireysel risk skorlaması da yapılmaktadır.
Trizomilerde her hasta için ayrı hazırlanan kişiye özgü raporlar üretilmektedir.


Harmony testini nerede yaptırabiliriz (https://www.gelab.com.tr/testler/harmony/harmony-test/where/nerede-yaptirabilirim) ve harmony test fiyatı (https://www.gelab.com.tr/testler/harmony/harmony-test/where/nerede-yaptirabilirim) hakkında bilgi almak istiyorum diyorsanız testlerin yapıldığı en güvenilir test merkezlerinden biri olan Gelab'a (https://www.gelab.com.tr) ulaşabilirsiniz.