PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nesnelerin internetinin bir adım ötesi; nesnelerin analizierkolay
16.Haziran.2015, 23:09
Nesnelerin internetinin bir adım ötesi; nesnelerin analizi 65 yıl içinde sayısının 26 milyara ulaşacağı öngörülen "birbirine bağlı" cihazların oluşturduğu Nesnelerin İnterneti kavramı, sadece analitik yaklaşımla adreslenebilecek bir büyük veri fırsatını da beraberinde getiriyor. Dünya ekonomisine 1,9 trilyon $ gibi çok büyük bir ek değer katması beklenen Nesnelerin İnterneti bu değeri ancak ortaya çıkardığı büyük verinin anlık olarak analiz edilip buna uygun aksiyonlar alınabilmesi ile yaratabilir.


https://www.btnet.com.tr/wp-content/uploads/2015/06/damla-IMG_20150616_132216-550x309.jpg (https://www.btnet.com.tr/100440-nesnelerin-internetinin-bir-adim-otesi-nesnelerin-analizi.html/damla-img_20150616_132216)

Gartner 2020 yılına gelindiğinde dünyada birbirine bağlı neredeyse cihaz sayısının 26 milyara ulaşacağını, Cork Institute of Technology ise 20 yıl içinde tek bir kişinin yaklaşık 5000 "nesneyle" bağlantılı olacağını tahmin ediyor. Her an veri üreten tüm bu nesnelerin birbirleriyle bağlantılı olması "Nesnelerin" adlı kavramı ortaya çıkarıyor. Gartner, Nesnelerin İnterneti ile bu cihazların dünya ekonomisinde yaklaşık 1,9 trilyon $ değer artışı sağlayacağını öngörüyor. Giderek daha geniş bir hale gelen "Nesnelerin İnterneti" beraberinde sadece gelişmiş analitik ile adreslenebilecek bir büyük veri fırsatını ortaya çıkarıyor. Dünya analitik öncüsü SAS bu noktada ortaya "Nesnelerin Analitiği" kavramını çıkarıyor.


Yeni Analitik Kültürü
Makine endüstrisi, telekom, otomotiv, perakende, havacılık ve sağlık sektörleri başta olmak üzere çok geniş bir alanda Nesnelerin Analitiği yaklaşımı sayesinde, sorunların önceden belirlenmesi, anlık otomatik önlemlerin alınabilmesi, geleceğe yönelik tahminlerin yapılabilmesi ve kaynakların verimli kullanılabilmesi mümkün oluyor. Modern bir petrol sondaj platformunun günde yaklaşık 8 TB, bir Boeing 787'nin 1 saatlik uçuşta ortalama 40 TB veri ortaya çıkardığı düşünüldüğünde, ortaya çıkan bu büyük veriyi yüksek performansla, gecikme yaşanmadan, anında analitik süreçlerden geçirebilecek güçlü araçlara ihtiyaç var.


Dünya analitik lideri SAS yüksek performanslı analitik çözümleri ile bu yeni analitik kültüründe öncü konumda yer alıyor. SAS Event Stream Processing Engine, SAS High-Performance Analytics, SAS Asset Performance Analytics ve SAS Cloud Analytics gibi araçlar ile yüksek hacimli, gerçek zamanlı ve gecikmesiz analitik yapılarak hızlı karar ve aksiyon alınabiliyor. Böylece Nesnelerin İnterneti'nin ortaya çıkardığı gerçek değer Nesnelerin Analitiği yaklaşımıyla değerlendirilebiliyor. Bu sistem, yollara yerleştirilen sensörlerle trafik sıkışıklıklarını belirleyip trafik akışını optimize etmekten, üretim bantlarında oluşabilecek problemleri önceden belirleyip üretimin aksamamasını sağlamaya, uçakların ürettiği veriyi inceleyerek güvenlik sistemlerini geliştirmekten bir mağaza müşterisine eline aldığı ürünle ilgili dijital ekranda anlık teklifler sunabilmeye kadar çok geniş bir yelpazede iş ihtiyacını adresliyor.


Nesnelerin İnterneti'nden değer yaratmanın yolunun Nesnelerin Analitiği olduğunu söyleyen SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli "Bu değeri oluşturmak için gerekli olan teknolojide dünyada lider ve öncü konumda bulunuyoruz. Büyük veri, gelişmiş analitik ve gerçek zamanlı karar alma yeteneği bir araya geldiğinde ortaya sınırsız fırsat çıkıyor. SAS olarak ortaya çıkardığımız Nesnelerin Analitiği kavramı analitiğin gücünün dünyayı nasıl değiştirebildiğini gösterecek." şeklinde konuştu.


İnsan alışkanlığını tespit eden yeni sistem
Google şirketinin satın aldığı NEST adlı sistem insan alışkanlıklarını tespit ediyor ve kişinin ihtiyaclarına göre ayarı tamamen kendisi yapıyor. Google'ın 3.2 milyar $'a satın aldığı sistem kişinin bulunduğu ortama göre şekillenerek de kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor.

BTnet (https://www.btnet.com.tr/100440-nesnelerin-internetinin-bir-adim-otesi-nesnelerin-analizi.html)