PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mursi'nin idam cezası onaylandıerkolay
16.Haziran.2015, 20:17
Mursi'nin idam cezası onaylandı
Mısır'ın darbeyle devrilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idam cezası onaylandı.https://i.radikal.com.tr/620x332/2015/06/16/fft107_mf4881218.Jpeg

Mısır'ın darbeyle devrilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki karar belli oldu. Mısır mahkemesi, daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği Mursi hakkında cezaevi baskınları davasında verilen idam cezasını onayladı. Mahkeme, Mursi'yi casusluk davasından müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mısır'da müebbet cezası alan mahkumlar, 25 yıl hapis yatıyor.

Müslüman Kardeşler liderlerinden Hayrat el-Şatır'a casusluk davasından idam cezası, Muhammed Bedii'ye de 25 yıl hapis cezası verildi.
Mısır'da "casusluk" ve "hapishaneler baskını" davalarının karar duruşması başkent Kahire'deki polis akademisinde görülüyordu. Kararlara temyiz yolunun açık olduğu belirtildi.


HAPİSHANELER BASKINI
Ülkede "Vadi'n-Natrun Hapishanesi Olayı" olarak da bilinen "hapishaneler baskını" davasında, 106'sı firari ve 25'i tutuklu 131 sanık, 25 Ocak 2011'de Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında, "11 hapishane ve karakola saldırarak, 3 subayı kaçırmakla" suçlanıyor.


İlk duruşması 28 Ocak 2014'te yapılan davada, Mursi ve diğer sanıkların Ocak 2011'deki devrim sırasında "Gazze'den sızan yüzlerce kişi tarafından pek çok hapishaneye baskın düzenlenerek Vadi'n-Natrun Hapishanesi'nden kaçtığı iddia ediliyor.

CASUSLUK DAVASI
"Casusluk Davası"nda ise devrimin ardından Cumhurbaşkanı seçilen Mursi ve 35 kişi, "Devletin çıkarlarına zarar vermek amacıyla Hamas, Lübnan'daki Hizbullah, İran Devrim Muhafızları'yla suç amaçlı iş birliği ve casusluk yaptıkları" öne sürülüyor.


Sanıklar ayrıca Mısır Bakanlar Kurulu'nun Aralık 2013'teki İhvan'ı "terör örgütü" olarak ilan etme kararına binaen "terör örgütüne mensup olmakla" suçlanıyor. Bu davadaki 36 sanıktan 22'si tutuklu, 14'ü ise gıyaben yargılanıyor.


Kahire Ceza Mahkemesi, toplam 166 sanıklı "Casusluk" ve "Hapishaneler Baskını" davalarının 16 Mayıs'taki duruşmasında, Mursi'nin de aralarında bulunduğu 122 kişinin dosyalarını, "idam kararıyla ilgili görüş için" müftülüğe göndermişti.


Mısır yasalarına göre, dosyaların müftülüğe gönderilmesi istişare anlamı taşıyor ve mahkemenin alacağı karar üzerinde bağlayıcılığı bulunmuyor. Mahkeme müftünün idamı onaylamaması durumunda dahi idama hükmedebiliyor.

İTTİHADİYE OLAYLARI
Mursi ve beraberinde 12 sanık, kamuoyunda "İttihadiyye olayları" adıyla bilinen, "5 Aralık 2012'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde protestocuların ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarını teşvik" suçlamasıyla açılan davanın 21 Nisan'da görülen duruşmasında, yirmişer yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Radikal (https://www.radikal.com.tr/dunya/mursinin_idam_cezasi_onaylandi-1380042)

erkolay
16.Haziran.2015, 20:20
Müslüman Kardeşler'den halk ayaklanması çağrısı
Mısır'ın darbeyle devrilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezasının bugün onaylanmasına Müslüman Kardeşler'den tepki geldi.https://i.radikal.com.tr/620x332/2015/06/16/fft107_mf4886303.Jpeg

Mısır’ın darbeyle devrilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye verilen idam cezasının bugün onaylanmasının ardından Müslüman Kardeşler’den yapılan açıklamada “Karar hükümsüzdür” denildi. Facebook sayfalarından halk ayaklanması çağrısı yapan Müslüman Kardeşler’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Müslüman Kardeşler idamlara, tutuklamalara, adam kaçırmalara ve kayıplara karşı gelecek Cuma günü yapılacak halk ayaklanmasına, bu ülkedeki onurlu insanların katılması çağrısında bulunuyor."


Mısır'ın darbeyle devrilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki karar bugün belli oldu. Mısır mahkemesi, daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği Mursi hakkında cezaevi baskınları davasında verilen idam cezasını onayladı. Mahkeme, Mursi'yi casusluk davasından müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mısır'da müebbet cezası alan mahkumlar, 25 yıl hapis yatıyor.

Radikal (https://www.radikal.com.tr/dunya/musluman_kardeslerden_halk_ayaklanmasi_cagrisi-1380351)

erkolay
16.Haziran.2015, 20:22
Türkiye'den Mursi'nin idam kararına sert tepki
Türkiye'den Mısır'ın darbeyle devrilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesine sert tepki geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Mursi'ye idam kararı hukukun temel hak ve özgürlüklerin katledilmesidir' ifadesini kullanırken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Şiddetle kınıyoruz' dedi.https://i.radikal.com.tr/620x332/2015/06/16/fft107_mf4884714.Jpeg

Mısır'ın darbeyle devrilen cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesine Türkiye 'den sert tepki geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , kararla ilgili "Mursi’ye idam kararı hukukun temel hak ve özgürlüklerin katledilmesidir. Darbe yönetiminin talimatıyla verilen idam kararlarının geri alınması için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Mursi'ye verilen idam cezasının onaylanmasıyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi’yle beraber 106 kişiye geçtiğimiz ay verilen idam cezalarının, 16 Haziran günü onanmasını şiddetle kınıyoruz" ifadesi yer aldı.


Mursi'nin Mısır tarihinin ilk demokratik seçimlerinde halkın oylarıyla göreve geldiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"Sayın Mursi’nin keyfî, uluslararası standartları karşılamaktan uzak ve hukuki sayılamayacak bir süreç sonucunda böyle bir hükümle karşı karşıya bırakılması, şüphesiz Mısır’ın ihtiyaç duyduğu toplumsal barış ve istikrarın sağlanmasına hiçbir şekilde katkı sağlamayacaktır. Mısır’ın izlediği bu yanlış yoldan bir an önce dönmesi ve söz konusu kararları gecikmeden geri alması, hem Mısır’ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarı bakımından önemle beklenmektedir."


ÇAVUŞOĞLU: ŞİDDETLE KINIYORUZ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Mursi'nin idam kararıyla ilgili konuştu. Bakan Çavuşoğlu kararla ilgili, "Şiddetle kınıyoruz inşallah geri adım olur. Mısır'da hukuk, adalet olmadığı için siyasi kararları hep gördük. Darbeye karşı sessiz kalanlar ne diyecekler göreceğiz" dedi.


İKİ DAVA KARARA BAĞLANDI
Mısır'da "casusluk" ve "hapishaneler baskını" davalarının karar duruşması başkent Kahire'deki polis akademisinde bugün yapıldı. Mahkeme, kamuoyunca "casusluk" davası olarak bilinen davada, daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 17 kişiyi müebbet hapis cezasına çarptırdı. Darbe mahkemesi, Mursi ve Bedii dahil hapisteki yedi Müslüman Kardeşler üyesi hakkında "hapishaneler baskını" davasında 16 Mayıs'ta verilen idam cezalarını ise onadı.

Radikal (https://www.radikal.com.tr/dunya/turkiyeden_mursinin_idam_kararina_sert_tepki-1380253)