PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Adsense Botları İçin Robots.txt Dosyası Nasıl Olmalı?erkolay
15.Haziran.2015, 23:14
Google, Adsense için robots.txt dosyası

Google'da ve bir çok arama motorunda sitenizin içeriklerinin doğru ve eksiksiz olarak indekslenmesi için ve ayrıca Adsense reklamı kullanıyorsanız, robots.txt dosyası kullanımına özen göstermelisiniz.

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/15-06-2015/original-c9fb10b65173763faff818b3210bedda.png

Robots.txt dosyası, web sitelerinin içeriklerinin arama motorları tarafından istenilen sayfaların listelenilmesi, istenmeyen sayfaların listelenmesini sağlayan bir kılavuz dosyasıdır. Robots.txt dosyası ile web sitesi sahipleri istemediği bazı sayfaları arama motorları tarafından data kayıtlarına eklenmesini güvenlik gereği kullanmaktadır.

Eğer sitenizde özel yani erişilmesinde sakınca olan bir bölümünüz yoksa (admin, yönetim paneli ve başka özel alanlar) standart olarak robots.txt dosyasında şu kodlar bulunmalı:User-agent: *
Allow: /
Disallow:Adsense reklamları yayınlanan bir web sitesinde ek olarak Google tarafından aşağıdaki şekilde bir kalıp önerilmektedir:User-agent: Mediapartners-Google
Allow: /
Disallow:Bu robots.txt dosyası sayesinde Google Adsense reklamları, Google botları tarafından içeriğinize en uygun reklamları yayınlayarak daha iyi bir kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Peki bunun bir faydası var mı? Evet kesinlikle Google Adsense reklamlarında robots.txt dosyası kullanmak gereklidir. Bu sayede web sitenizdeki reklamların kalitesi yükselecek, reklam filtresi kullanma gereksinimiz ortadan kalkacaktır. Adsense reklamlarında robots.txt dosyası kullanmamanız durumunda web sitenizde yayınlanan reklamların ilgisiz, kazandırmayan reklamlar olduğundan yakınmanız söz konusudur.


Adsense reklamlarında hatalı bir robots.txt kullanmanız durumunda Google tarafından da uyarı alabilir, doğru bir robots.txt dosyası nasıl olmalı şeklinde açıklamalar alabilirsiniz. Yayında olan, farklı bir şekilde indekslenmesini istediğiniz sayfaları robots.txt dosyası ile engelleme durumunda reklamlar ilgili sayfalarda yayınlandığı için içerik olarak istenmeyen, değersiz sayfa olarak algılanacaktır. Bu da Google Adsense reklamlarında robots.txt dosyasından dolayı az kazanmanıza neden olacaktır. Adsense reklamları yayınladığınız sayfaları robots.txt dosyası ile engellemek yerine bu sayfaları istediğiniz biçimde yayınlamak yada dizininizden tamamen kaldırmanızı öneririz.


Adsense reklamlarında iyi hazırlanmış bir robots.txt dosyası daha iyi kazanmanıza, hatalı bir robots.txt dosyası ise kazanamamanıza neden olacaktır.