PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Telabyad YPG denetimine geçti, IŞİD militanları Türkiye'ye kaçtıerkolay
15.Haziran.2015, 20:03
Telabyad YPG denetimine geçti, IŞİD militanları Türkiye'ye kaçtı
Telabyad, YPG denetimine geçti. Kentteki IŞİD militanları kaçarak mültecilerle birlikte Türkiye'ye kaçtı. Sınırdan kaçarak askerler tarafından yakalanan kişilerin ise IŞİD militanı olduğu öğrenildi.https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/15-06-2015/original-5e00eabd408765e81cd614f291a06198.jpeg

IŞİD'in denetiminde bulunan Telabyad'da yönelik YPG ve Burkan El Fırat harekatı bugün tamamlandı. Telabyad, YPG denetimine geçti. Kentteki IŞİD militanları kaçarak mültecilerle birlikte Türkiye'ye kaçtı. Sınırdan kaçarak askerler tarafından yakalanan kişilerin ise IŞİD militanı olduğu öğrenildi.

Türkiye'nin Akçakale sınır kapısının karşısında yer alan Tel Abyad Sınır Kapısı'nın denetimi de YPG'nin eline geçti. YPG'lilerin hareketleri sınırdan rahatlıkla gözlenebiliyor.


Sınır tellerinin olduğu yerde ise hareketli anlar yaşandı. Asker Türkiye'ye geçmeye çalışan 5-6 kişiyi yakaladı. Söz konusu kişilerin kaçan IŞİD'çiler olduğu ortaya çıktı.


Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre, YPG militanları, saat 18.00 sıralarında geçen yılın ocak ayından beri IŞİD denetiminde olan Telabyad'a doğru harekete geçti. Çok sayıda silahlı YPG'li Telabyad Sınır Kapısı yakınlarından ilçe merkezine doğru sızmaya çalıştı. YPG'liler, Telabyad'ın hemen yanı başındaki bir köyün hakim noktasına ise kendi bayraklarını dikti. Yaşanan bu hareketlilik, Türkiye tarafından da izlendi.


ASKER SİPERE YATTI, ARAMA YAPILDI
Saat 18.00 sıralarında bir grup YPG'li, Telabyad Sınır Kapısı'nın yakınlarından ilçeye sızdı. Ardından Suriyeliler'in geçtiği sınır tellerinin olduğu bölgede hareketlilik başladı.

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/15-06-2015/original-1c92dfa3eaf695b6a9dae66b69dfd2fc.jpg


Bu hareketliliğin ardından sınır hattında görevli askerler, sipere yatarak önlem aldı. Sınır hattına yeni zırhlı araçlar da sevkedildi. Bu sırada sınır tellerini aşarak Türkiye'ye geçmek isteyen 5-6 Suriyeli ise askerler tarafından yakalanıp, yeniden Suriye tarafına gönderildi. Çatışmalarda yaklaşık 150 IŞİD militanının öldürüldüğü belirtilirken, YPG akşam saatlerinde kenti tamamiyle kontrolü altına aldı.

Öte yandan söz konusu grubun yaklaşık 50 metre ilerisinde farklı bir noktaya ise Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) bayrak açtığı görüldü.
DHA-RADİKAL

erkolay
16.Haziran.2015, 21:21
IŞİD Düştü, AKP Medyası Karalar Bağladı

YPG/YPJ, Burkan el Fırat ve Liwa el Tahrir güçlerinin IŞİD'i Til Ebyad'dan kovmasının ardından hükümet medyası karalar bağladı.

https://www.evrensel.net/upload/dosya/cache/820x511/22838.jpg

Yeni Şafak, 'Bu savaş çok büyüyecek' manşeti atarak YPG'nin ABD desteğiyle etnik temizlik yaptığını iddia etti. Yeni Şafak'a göre IŞİD'in Türkiye-Suriye sınırındaki nefes borusu Til Ebyad'dan çıkarılması "Suriye'deki iç savaşı büyüttü".

Yeni Şafak, el Nusra Cephesi, Ahraru'ş Şam gibi Türkiye destekli Selefi Cihatçı grupların YPG'ye yönelik yayımladığı bildiriye yer verdiği manşetinde "Tel Abyad'a saldırı kabul edilemez" denildiğini aktardı.

Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül de IŞİD'in Til Ebyad'daki yenilgisinin "Türkiye'yi imha planı"nın bir parçası olduğunu iddia ederek askeri müdahale çağrısı yaptı.

Türkiye Gazetesi de "Küresel güçler PYD'ye çalışıyor" başlığıyla verdiği haberde PYD'nin "İşgal et, göçe zorla" politikası uyguladığını öne sürdü.

Akit Gazetesi, ABD'nin hava saldırılarıyla YPG'nin Til Ebyad operasyonuna destek vermesi sonrası "Bu nasıl müttefik" sorusunu sordu. Manşette, YPG'nin bölgenin nüfus yapısını değiştirdiği ileri sürüldü.

Sabah, "Koalisyon güçleri ile PKK-PYD Tel Abyad operasyonuyla Türkiye'nin elini zayıflatacak sinsi bir plan içinde" dedi. Sabah da Arap ve Türkmenlerin göçe zorlandığı iddiasını dile getirdi. Sabah'a göre bu bölgeye Kürtler yerleştirilecek ve tampon bölge oluşturulacak.

IŞİD düştü, AKP medyası karalar bağladı - Evrensel.net (https://www.evrensel.net/haber/253800/isid-dustu-akp-medyasi-karalar-bagladi)