PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AKP, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nde Hangi Şehirlerde Ne Kadar Oy Kaybetti?deniz
10.Haziran.2015, 10:46
AKP'nin İl İl Oy Kayıplarının Haritası

AKP, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nde Hangi Şehirlerde Ne Kadar Oy Kaybetti?

BirGün'de yayınlanan Yaşar AYDIN'ın analizlerinde ortaya koyduğu sonuçları içeren habere göre AKP'nin Türkiye'de hangi şehirde ne kadar oy kaybettiğine bir bakalım.

İşte seçimin gerçek haritası!

AKP’nin birinci parti olarak gösterildiği haritalar ne gerçek tabloyu ne de oylardaki büyük erimeyi anlatıyor. Siz bir de BirGün haritasına bakın.


https://static.birgun.net/resim/haber-detay-resim/2015/06/10/iste-secimin-gercek-haritasi-50702-5.jpg

Türkiye 7 Haziran seçimleriyle birlikte AKP’nin mutlak iktidarının da sona ermesine tanık oldu. Sonuçlar 13 yıldır bunalan, sıkışan toplumda bir rahatlama, bir tebessüme yol açtı. Anaakım ve Cemaat medyasına baktığımızda her şey daha da güllük gülistanlık. Ama ortada bir başka gerçek var, AKP yüzde 40,87’lik oy oranı ile Türkiye’nin dörtte üçünde birinci parti. Televizyon ve gazetelerde yayınlanan Türkiye haritalarında bu gerçek bir kez daha yüzümüze çarpıyor.

Hazır yüzümüzde hafif bir tebessüm varken ‘moralimizi bozmayalım’ dedik ve AKP’nin Türkiye haritasını bir de biz yaptık. Gerileyen AKP hangi ilde ne kadar oy yitirdi? Bu tablo neye delalet? Yani harita bize ne anlatıyor ona bakalım…

AKP HER YERDE GERİLEDİ
AKP Türkiye’nin 81 ilinde geriledi. Sadece haritada ‘yeşil’ olarak görülen illerde ‘gücünü muhafaza etmeyi başardı’ denilebilir. Bu bölgelerde de yüzde 5’in altında bir gerileme yaşadı. Bu haritaya bakan AKP’liler sanırım “Biz nerede hata yaptık” diyordur. Ülkenin yarısından fazlasında AKP yüzde 5’in üzerinde oy kaybetti. Özellikle İç Anadolu ve Ege’de bu erime daha belirgin. Kuşkusuz bu gerilemede AKP’nin biriktirdiği yoksulluğun önemli olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bu şatafattan kırıntı bile alamayan milyonlar elbette hafif bir dirsek gösterecekti.

ERDOĞAN'I ÜRKÜTEN FOTOĞRAF
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Türkiye’nin kıyılarında, kendi deyimi ile beyaz Türklerin olduğu bölgede ya da Kürt coğrafyasından değil, küçük ya da büyük her noktada güç kaybeden bir AKP fotoğrafı ile karşı karşıya. AKP erken seçim, koalisyon ya da azınlık hükümeti konusunda bir adım atacaksa bu haritayı değerlendirerek atacaktır.

‘Türkiye partisi’ olmakla övünen AKP kurulduğundan bu yana ülkenin her noktasında oy kaybına uğradı. Bu tabloya yansıyan oy kaybı kısa bir dönem sonra yapılacak bir erken seçim için güven vermiyor ve o yüzden de alışık olmadığımız biçimde AKP’den sağduyu çağrıları geliyor.

KÜRTLER AKP'Yİ TERK ETTİ
Haritada en net görünen fotoğraf Kürtlerin tüm ülkede AKP’yi terk ettiği. AKP’nin yüzde 15 üzerinde oy kaybettiği tüm iller Kürt nüfusun yoğun yaşadığı bölgeler. AKP, Erzurum’da yüzde 17; Batman, Diyarbakır, Muş, Ağrı, Bingöl, Bitlis gibi illerde yüzde 20’ler civarında oy kayıpları ile karşılaştı. Bunlara Türkiye’nin iki önemli ili İstanbul’da yüzde 8, İzmir’de yüzde 10 gibi oranlarda seyreden oy kaybı da eklenince hem AKP’nin hem de HDP’nin aldığı oylar daha rahat analiz edilebilecek.

AKP, ilk günden itibaren Kürt seçmenle güçlü bağlar kurdu. Bölgenin birçok ilinde HDP ile başa baş bir pozisyonu korumayı bu seçime kadar başardı. Çözüm süreciyle birlikte bazı illerde HDP’nin önüne de geçmişti. Roboski, Kobane, Dolmabahçe ve seçim süresince yaşanan saldırılar eklenince Kürt seçmenle vedalaşması çok hızlı oldu. AKP’nin önünde duran bir başka engel de bu seçmenle tekrar bir köprü kurup kuramamasıdır. Üstelik HDP’yi Kürtlerin gerçek adresi ve tek muhatabı yapan 7 Haziran seçimlerinden sonra yeniden kucaklaşma daha da imkânsız hale geldi.

AKP DÖNEMİ BİTİYOR MU?
Türkiye’nin her yerinde güç kaybeden, tek başına iktidar olamayan bir AKP var artık. Bu cümleye bakıldığında AKP döneminin bittiği düşünülebilir. Ama bu çok erken ve yanlış bir değerlendirme olur. AKP’nin bu seçimde aldığı oyu 1980 sonrası hiçbir parti alamadı. Yaklaşamadı bile. Üstelik söylemeye gerek yok AKP sadece bir oy partisi değil. Erimenin önüne geçmek için yapılacak hamlelere seçim sisteminde yapılacak küçük değişiklikler eklendiğinde AKP iktidarının devamını sağlamak mümkün. Üstelik bahsettiğimiz devletleşmiş bir parti. Yani BirGün okurlarını daha çok AKP manşeti bekliyor.


YAŞAR AYDIN
BirGün (https://www.birgun.net/haber-detay/iste-secimin-gercek-haritasi-82528.html)

erkolay
11.Haziran.2015, 22:47
AKP’nin En Çok Oy Kaybettiği On İlin Sekizinde Erdoğan Ne Demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP’nin en fazla oy kaybettiği on ilin sekizinde HDP’yi kastederek “Bunlar Zerdüşt, İslam’la alakaları yok”, “Diyanet’i kaldıracaklar” gibi konuşmalar yaptı, AKP bu illerde yüzde 20,26 oy kaybetti.

https://bianet.org/system/uploads/1/articles/spot_image/000/165/280/original/mr.jpg

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) en fazla oy kaybettiği on ilden sekizinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 7 Haziran seçimleri öncesi “buluşma” ve “açılış” gerekçeleriyle miting düzenlemişti.


Erdoğan, düzenlediği mitinglerde HDP’yi kastederek “Bunların İslam’la alakası yok”, “Bunlar Zerdüşt”, “Diyaneti kaldıracaklar”, “Din derslerini kaldıracaklar” minvalinde sözler sarf etmişti.


Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 2011 Genel Seçimleri’ne göre en fazla oy kaybettiği 10 il şöyle:
Ağrı (%30,8), Van (%20,1), Bingöl (%19,6), Siirt (19,3), Bitlis (%19,2), Urfa (%18,7), Batman (%18,2), Muş (%18,1), Diyarbakır (%18,1), Erzurum (%17,3)

https://bianet.org/resim/olcekle/68317/500/278


Erdoğan bu illerde ne demişti? Ağrı (6 Haziran): * Türkçe Kuran-ı Kerim’i gösterdim. Eşbaşkan diyor ki özel yapıldı götürüldü. Diyanet İşleri Başkanımız çıkardı Türkçe, Kürtçe gösterdi, Doğu’ya gönderdi. Kuran-ı Kerim’in meailinin öğrenilmesini istemiyor.


* Diyanet’i kaldıracağız diyor. Sana bu yetkiyi kim verdi. Biz halimizden memnunuz kusura bakmasın.
Siirt (4 Mayıs): * Malum terörün beslediği siyasi parti ne diyor? Maalesef çok ilginç. "Diyanet işlerini kapatacağız" diyor.
Yahu bunlar maalesef cami duvarına pislemeye başladılar.


* İstismarsa istismarını yapıyorlar. Her türlü yol bunlarda var. Ve birisi ana muhalefet diyor ki imam hatipleri kapatacağım.


* Kürt kardeşlerimin İslam'a hizmetleri, ibadetlerine olan bağlılıklarıyla sınırla değil. Siz Selahaddin Eyyubi’nin torunlarısınız.
Batman (2 Mayıs): * (Kadro isteyen taşeron işçilere) Bir yerde çalışıyorsunuz nankörlük yapmayın. Provoke yapmayın. 20-30 kişi toplanıp provoke ediyorsunuz.


* Hale bak Diyanet’i kaldıracaklarmış. Çünkü bunların dinle işi yok. Kudüs, Yahudilerindir diyecek kadar ileri gidiyorlar. Zerre kadar bunları İslam ile alakası olsa bu ifadeyi kullanamazlar.


* Dağlardaki kamplarda elimizdeki belgeler; bunlar Zerdüşt dininin eğitimini veriyorlar. Bir oyuna geldik bir daha aynı oyuna gelmeyelim.
Diyarbakır (2 Mayıs) * Birileri çıkmış şunu söylüyor; “Kürtlerin yegane temsilcisi biziz” (Yuhalama sesleri üstüne) Bu yuhlar güzel de bu yuhların demokraside asıl atılması gereken yer belli değil mi?


* Bu mücadeleyi beraber veremezsek bu terör örgütünün mensupları cirit atmaya devam eder.
Urfa (24 Mayıs) * Milletin tarafıyım milletin ilk cumhurbaşkanı olarak seçildim. Dolayısıyla 7 Haziran’da bunlara herhalde gereken cevabı vereceksiniz değil mi?


* Şimdi bakın Avrupa’da Ali’siz Alevilik diye bir akım başlatmışlar. Ben de bir zamanlar eğer Alevilik Hz. Ali gibi yaşamaksa ben de Aleviyim derdim. Ama amaç başka.


* Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Mercedes’ini satıp kaynak yapacaklarmış. Baktım ki Diyanet İşleri Başkanımıza haksızlık ediyorlar kalktım makam araçlarından birini tahsis ettim.
Van (14 Mayıs) * Kendilerine yeni Kabeler arayanları, Kur'an elbette rahatsız eder. Bunların da kimler olduğunu biliyorsunuz. Benim Kürt kardeşlerim, dinine sadıktır, dinine sahiptir.


* Öyleyse Zerdüştlük dinini kendilerine din edinen yöneticilere gerekli cevabı verecektir diye düşünüyorum.


* Marjinallere, her türlü aşırılıklara, her türlü sapkınlık içinde olanlara verdikleri değeri, Kabe'ye vermeyenlere bu millet asla itibar etmeyecektir. Siyasette pusulayı şaşırmışlardı, şimdi de kıbleleri yok ya kıblelerini şaşırdılar. Allah şaşırtmasın.
Bingöl (3 Haziran) * Bunlardan birisi 18 yıl ezanı Türkçe okutmak suretiyle zulmetti. Şimdi birisi ezanı Kürtçe okutarak zulmetmek istiyor.
* Darbeci Doğan medyası derseniz en büyük müttefikleri. Ermeni lobisi, eşcinseller, Ali'siz Alevilik bütün bu fitne temsilcileri bunların baş tacı.
Erzurum (1 Haziran) * Ey Kılıçdaroğlu ne zamandan beri Beştepe Külliyesi'nin tuvaletlerini gezdin veya oralarının temizliğini yaptın da bunların altın suyuna batırılmış klozet olduğunu öğrendin?


* 6-8 Ekim olaylarında insanları sokağa döküp 50 kişinin ölümüne yol açan eş başkanı türkü, bar sanatçısı havasında pazarlamak için var güçleriyle çalışıyorlar. Bir eline saz veriyorlar, bir eline mikrofon.

Ekin KARACA - Bianet (https://bianet.org/bianet/siyaset/165280-akp-nin-en-cok-oy-kaybettigi-on-ilin-sekizinde-erdogan-ne-demisti)