İnternette aradığınızda bu yönlendirme ile ilgili birçok sonuç çıkıyor fakat hiçbirisi tam olarak benim sorunuma cevap verememişti. Blogum daha önceden Blogger alt yapısı kullanıyordu. Blogger altyapısında link yolu siteadı.com/yıl/ay/içerik.html şeklinde bulunuyor. Fakat WordPress’e geçtiğinizde bunun yerine daha çok arama motorları tarafından sevilen siteadı.com.içerik.html şeklinde link uzantınızı değiştiriyorsunuz. Ben bu şekilde yaptım ve 404 logu tutan SEO Ultimate eklentisinden baktım ki Google botları hala daha ısrarla eski sayfalara gidiyor. Bunlar da 404 olarak bana yansıyor ve dolayısıyla SEO açısından bir eksi puan elde etmemi sağlıyor. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim diye 301 yönlendirmesi nasıl yapılır aramaya başladım. Fakat kimse tam olarak doğru düzgün açıklamamıştı.
Sağ olsun, Barış Ay arkadaşımın da yardımıyla 301 için WordPress eklentisi olduğunu da fark ettim. Eklentiyi panelinizden Simple 301 Redirects şeklinde arayarak bulabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde bu 404 hatalarının tamamını kaldırdım ve Google’ın yeni link uzantılarını tanımasını sağladım. Böylece 404 hatalarından dolayı sitemin indexlerindeki gerilemelerin de önüne geçmiş oldum.
Kısaca eklentinin kullanımına da değinmek gerek diye düşünüyorum. Eklentiye Ayarlar sekmesinin hemen altından ulaşabiliyorsunuz. Ardından sağ tarafta ki boşluk yönlendirilmesi istenen uzantıdır. Örneğin buraya site adını yazmadan /p/ben-kimim.html yazıyorum. Yeni link şeklimde ise bu artık /ben-kimim.htmloldu. Fakat ikinci boşluğa giriş yaparken tam url adresi girişi yapmanızı istiyor. (https:// dahil) Bu şekilde yönlendirmenizi yaptığınızda sıkıntısız bir şekilde Blogger’dan WordPress’e geçişte karşılaştığınız 404 hatalarından da kurtulabiliyorsunuz.