Filinta Dizisindeki Görsel Efektler

Bugün, sosyal medyada dolaşan, Filinta isimli dizinin çekim teknikleriyle alakalı bir videosunu izledim. Video, dizide kullanılan teknolojiyi anlatıyor. Görsel efektlerin nasıl yapıldığı, green box kullanımı hakkında detaylar içeriyor. Green box, dünyada en büyük projelerin bile olmazsa olmaz çekim tekniklerinden olup, ülkemizde çok nadir kullanılıyor olması yüzünden izlediğim video beni çok şaşırttı açıkçası.

Şimdi aklınızdan "nedir bu green box?" diye bir soru geçiriyor olailirsiniz. Hemen açıklayayım; mesela tarih dizisi çekiyorsunuz, o zamanın mekanları, yapıları günümüzden tamamen farklı ya da günümüzde o dönemin yapılarına dair çok az kanıt kalmış ya da çoğu bozulmuş. İşte green box tam bu esnada imdadımıza yetişip, eski döneme ait tarih dizilerini çekebilmemiz için fırsat veriyor. Yeşil bir fon düşünün, o fonun üzerine bilgisayar teknolojisiyle dönemin yapılarını yerleştirebildiğimiz bir çekim tekniğidir green box. Estetik olarak çok başarılı görüntüler sağlar, hem mekan mekan gezmek yerine tek bir platoda çekilip vakit kazandırır, hem de prodüksiyon maliyetini çok düşürür.

Toparlarsak, Filinta dizisinde kullanılan teknoloji ve çekim teknikleri bundan sonra gerçekleşecek projelere ışık olacaktır, olmalıdır diye düşünüyorum. Videonun linki de şöyle;