Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Standart Üç eşini öldüren adamı televizyona çıkartan ülke, Özgecan'ın katillerini de çıkartır

'Üç eşini öldüren adamı televizyona çıkartan ülke,
    muhtemelen Özgecan'ın katillerini de çıkartır'

Lig TV yorumcusu Mustafa Denizli, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini bu sözlerle değerlendirdi

Lig TV yorumcusu Mustafa Denizli, Mersin'de vahşi biçimde öldürülen Özgecan Aslan cinayetine ilişkin olarak, "Üç eşini öldüren adamı televizyona çıkartan ülke, muhtemelen Özgecan'ın katillerini de televizyona çıkartır" yorumunda bulundu.

Lig TV'de yayınlanan programın moderatörü Şansal Büyüka'nın
    Gaziantep-Fenerbahçe karşılaşması ile ilgili görüşlerini sormasının ardından, "Benim kafam Fenerbahçe'de falan değil. Benim kafam Özgecan Aslan'da" diyen Denizli, sözlerine şöyle devam etti: "Bu kızımız, bir ana kuzusu... Köpek diyeceğim, köpek 4 ayaklı. Bu köpek 2 ayaklı. Seni doğuran insana, kadına bu kadar aşağılık olabilir mi? 3 tane 2 ayaklı hayvan, bir filize saldırıyor. Bunu nasıl açıklayabilirsiniz. Böyle bir vahşet olabilir mi? Fenerbahçe 5 gol atmış, 10 gol umurumda değil. Köpek bile diyemezsin. Ortaçağ'dan kalmış beyinler, reziller.

Üç eşini öldüren adamı televizyona çıkartan bu ülke, muhtemelen Özgecan'ın katillerini de televizyona çıkartır. Bunun tarifi mümkün mü? Mersin gibi pırıl pırıl bir yerde. Bu, bu ülkede kaçıncı olay? Bu kaç kez olacak daha. Boyle bir olayın olduğu ulkede biz nasıl futboldan bahsedeceğiz."

Blog Başlıkları
    3

İnsan nasıl bu kadar vahşileşiyor arkadaş? Aklım bir türlü almıyor. Özgecan'a Allah'tan rahmet, ailesi ve sevdiklerine başsağlığı dilerim.

Katiller, en ağır cezayı almalı. Diğer yandan da idam cezasının gelmesi gibi tartışmaları son derece kaygı verici buluyorum. İdam cezasının olduğu ülkelerde tecavüz oranı en yüksek görünüyor. Toplumu sürekli geren, ötekileştiren, kadına saygısızca beyanlarda bulunan hükümet sözcülerini bu tür olayların birinci dereceden sorumlu olarak görüyorum. Aynı dili kullanmaya devam ettikleri sürece böyle sapıklıkları daha çok görürüz.

İnsanın nutku tutuluyor gerçekten de. Toprağın bol olsun Özgecan. Yakınlarına da Allah dirayet versin.

Toplumsal reflekslerimiz gayet iyiydi. Deniz arkadaşın da söylediği gibi bu tür infialleri faşist uygulamalara bir fırsat olarak kullanmaya çalışanlara prim vermemek lazım. Çare adalet, çare demokrasi, çare insan haklarına saygı. Devleti yönetenlerin bu vasıflar için çaba harcaması gerekiyor.

Standart Mersin'de Özgecan için büyük yürüyüş

Mersin'de Özgecan için büyük yürüyüş

Özgecan Aslan için öğrencisi olduğu Çağ Üniversitesi'nde büyük bir protesto yürüyüşü düzenleniyor.

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde hunharca öldürülen Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın katledilmesi, kendi üniversitesinde toplanan yaklaşık 15 bin kişi tarafından protesto edildi. Üniversitede toplandıktan sonra D-400 Karayolu'nda yürüyüşe geçen ve çoğunluğunun siyah giydiği gruplar, taşıdıkları mor renkli döviz ve pankartlar, attıkları sloganlarla kadına şiddeti ve Özgecan'ın öldürülmesini protesto etti.

11 Şubat'ta okuldan ayrıldıktan sonra akşam evine gitmek üzere Ahmet Suphi Altındöken'in kullandığı minibüse binen ve 13 Şubat'ta yakılmış cesedi bulunan Özgecan Aslan için, tam burslu olarak okuduğu Mersin'e 45 kilometre uzaklıkta D-400 karayolundaki Çağ Üniversitesi ile Yenice Beldesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı'nda büyük bir kalabalık toplandı.

6 bin civarında öğrencinin öğrenim gördüğü okulda ve çevresinde, çevre üniversite ve kentlerden gelenlerle birlikte sabah saat 09.00'dan itibaren toplananların sayısı iki saat sonra yaklaşık 15 bini buldu. Toplumda infial yaratan cinayeti protesto etmek için gerçekleştirilen yürüyüşe Özgecan'ın arkadaşlarının büyük bir bölümü siyah giyinerek katılırken, bazı öğrenciler kırmızı boyalı kıyafetler giyerek eylemde yer aldı. Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyeleri de otobüslerle eyleme katılmak isteyenleri üniversiteye taşıdı.

AİLELER İLE HOCALARI DA KATILDI
    Öğretim üyeleri ile öğrenci ailelerinin de destek verdiği eyleme katılanlar daha sonra sloganlar atarak D-400 Karayolu'na çıktı. Karayolunu trafiğe kapatan yaklaşık 15 bin kişiye, sürücüler de klakson çalarak, bir kısmı da araçlarını park edip bizzat katılarak destek verdi. Ellerinde Özgecan'ın fotoğraflarını taşıyan ve aralarında makyajla şiddet görmüş bir kadını canlandıran öğrencilerin de bulunduğu topluluk, ayrı kollardan Yenice Mahallesi'ndeki Cumhuriyet Meydanı'na doğru yürüyüp burada toplandı. Bir grubun, 'Erkekler de ağlasın' sloganı dikkat çekti. (Tolunay DUMAN-İbrahim MAŞE-Fatih KARAÇALI/TARSUS/DHA)

Standart Penguen Kapağı: Önce O Kadındı Hakim Bey

Penguen kadına şiddeti böyle anlattı

Penguen mizah dergisi Özgecan Aslan'ın vahşice katledilmesinin ardından çıkan ilk sayısında kadına şiddeti işledi.

Haftalık mizah dergisi Penguen, Özgecan Aslan'ın katledilmesinin ardından çıkan ilk sayısında kadına şiddet konusunu işledi. Kapağında, "Önce o kadındı hakim bey...' diyen bir sanığın mahkemedeki hali gösterildi. Karikatür bugüne kadar yaşanan kadın cinayetlerinin ardından pek çok sanık için ilginç gerekçelerle verilen ceza indirimlerini de hatırlattı.

Radikal

Standart Özgecan'ın babası: Ünlü bir psikolog olmak isterdi, sanırım oldu

Özgecan'ın babası: Ünlü bir psikolog olmak isterdi, sanırım oldu

Mersin'de eve gitmek için bindiği minibüste öldürülüp dereye atılan 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın babası Mehmet Aslan, Özgecan'ın dünyanın en ünlü psikoloğu olmak istediğini belirterek, "Sanırım bir şekilde de; böyle bir şekilde de olsa, oldu gibime geliyor" dedi.

Özgecan Aslan'ın acılı babası Mehmet Aslan'la görüşen Cumhuriyet gazetesinden Esra Açıkgöz'ün haberi şöyle:

Mersin’e ulaşmak için bindiğim minibüs saat 00.00’da yola çıkıyor, başta tek kadınım, sonra iki kadın daha biniyor. Yola devam ederken kafamda bir korku yok aslında. Sabah ilk iş Özgür Çocuk Parkı’na yollanıyorum. Mersin muhabirimiz Abidin Yağmur’la buluşup Özgecan’ın evine gideceğiz, taziyeye. Kafamda bir pus, öfke; katliama dönüşen kadın cinayetlerinin ancak görülebildiğine sevineyim mi, kızayım mı, bilemediğim bir his; toplumsal ikiyüzlüğümüzü şeklinde sorular…

Parka varıyorum. Beklerken kaldırıma yanaşan arabadan seslenen bir adam uyandırıyor beni düşüncelerimden, “Burada yaşlı bir kadın var mıydı” diyor duyulur duyulmaz bir sesle. Yaklaşıyorum daha iyi duymak için; fal bakan bir yaşlı kadını arıyor. Arabadan uzaklaşıp kaldırıma dönmeye yeltenirken genç bir kadın geliyor yanıma koştura koştura, “Sakın” diyor tez canlı bir sesle, “Sakın, arabadan bir şey soranlara yanıt verme. Bizim bir arkadaşımızı arabaya çekmeye çalıştılar kurtardık.” Ses tonundan, koşturarak yanıma gelmesinden belli, benim için gerçekten korkmuş. Üniversite öğrencisi olduğunu, Özgecan’ın başına gelenleri düşününce artık hep tetikte olacağını söylüyor. Kendine dikkat et, telkininde bulunup vedalaşıyor. Mersin’de kadınların yüzündeki acının yanına düşen endişe ve öfkeyi bu konuşmadan sonra fark ediyorum.

Özgecan’ın evindeyiz. Susmaktan başka bir şey gelmiyor elimizden. Babaannesi, teyzesi, arkadaşlarının doldurduğu odada, derin suskunluğa asılı kalmış yüzlerin arasından, annesini bulup yanına gidiyorum. Aslında boş bir çabadayım, ne konuşulanı dinliyor Songül Aslan, ne başsağlıklarını alıyor. Suçluların değişen ifadelerini de, insanların idam geri gelsin çığlıklarını da kendinden uzak tutuyor. Yüzüme bakıp, kafasını iki yana sallıyor sadece. İçine kaçmış. Sanki başsağlıklarını almasa kâbusu atlatacak. İki gün önce hastaneye kaldırıldığını öğreniyorum. Ne söylesem, acısını arttıracak. Bir oda dolusu insan, sessizliğini paylaşıyoruz. Gün boyu tanıdık bir doktor eşlik ediyor onlara.

Özgecan, Çağ Üniversitesi’nden önce başka üniversite kazanıyor, ancak ille de psikoloji istediği için sabrediyor bir sene daha. Bu anlatı Songül Aslan’ı dile getiriyor: “İnsanlara yardımcı olmak istiyordu çünkü”. Aslında dünyanın en ünlü psikoloğu olmanın peşindeymiş Özgecan. “Sanırım bir şekilde de; böyle bir şekilde de olsa, oldu gibime geliyor” diyor babası Mehmet Aslan, “Yaşasaydı, ben inanıyorum ki, gerçekten, içindeki sevgiyi bütün dünyaya akıtacaktı. Yine böyle bir etki olacaktı… Pir Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi, düşünce karanlığına ışık tutanlara anlatmaya başlıyor bu isteğini babası Mehmet Aslan, “Bir insanın düşüncesini aydınlatmak o insanın tüm dünyasını değiştirir. Hatta bütün dünyayı değiştirebilir. Allah kime ne kader yazmış, o bilinmiyor.

Kimin hangi görevle geldiği de belli değil. Kızım, geldi, görevini yaptı, gitti. Her insan bu dünyaya bir armağanla gelirmiş, bırakır gidermiş. Güzel kızımın dünyaya bıraktığı hediye çok güzel oldu.”

Radikal

Standart Özgecan Aslan'ın katilinin cezası ile ilgili flaş gelişme

Özgecan Aslan'ın katilinin cezası ile ilgili flaş gelişme

Tarsus'ta vahşice öldürülen Özgecan Aslan'ın katil zanlısına verilen ceza ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı.

Hunharca bir cinayete kurban giden Özgecan Aslan'la ilgili soruşturmada sona gelindi. Tarsus Cumhuriyet Savcısı Ayhan Akyol tarafından yürütülen soruşturma dosyasında tek eksik olan belge Özgecan'a ait otopsi raporu. Ankara Adli Tıp Kurumu'ndan otopsi raporunun da gelmesiyle birlikte soruşturma tamamlanmış olacak.

'CANAVARCA HİSLE...'
    3 sanık yani Suphi Altındöken, Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe için savcılık makamı TCK'nın 82'ye B maddesi gereğince 'Canavarca hisle veya eziyet çektirerek adam öldürmek suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet' talebinde bulunacak. Bu talebin bulunulmasında ise sanıkların verdiği ifadeler etkili oldu. Suphi Altındöken ifadesinde Özgecan'ın ellerini daha ölmeden kestiğini ifade etmesi ve daha sonra yakması aleyhinde en önemli kanıt.

BABANIN HIRILTI İFADESİ DELİL
    Baba Necmettin Altındöken'in ifadesinde, "Ben kesme işlemlerini görmedim ancak arabanın içinden gelen hırıltı seslerinden anladım. Birisinin genzinden 'hığğ' sesi geliyordu" demesi de Özgecan'ın hala yaşadığını gösterdi. Babanın, Özgecan'ı kurtarmak için hiçbir girişimde bulunmaması, onlarla birlikte minibüse binmesi, pasif kalması onu da diğer iki zanlı kadar suçlu kıldı. Ayrıca babanın Özgecan'a ait kitapları ve kıyafetleri ablasının sobasında yaktığını beyan etmesi de kuvvetlendirici delil sayıldı.

39 YILDAN ÖNCE KESİNLİKLE AF YOK
    3 zanlı TCK'nın 82'ye B maddesi gereğince canavarca hisle veya eziyet çektirerek adam öldürmek suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanacak. Hukukumuzdaki en ağır ceza bu. Ağırlaştırılmış hapis cezasının ömür boyu hapis cezasına göre en belirgin farkı, aflardan yararlanamayacak olması. Aftan yararlanabilmesi için 39 yıl hapis yatmış olması gerekiyor.

O MİNİBÜS TRAFİKTEN ÇEKİLDİ
    Özgeca Aslan'ın içinde katledildiği minibüsle ilgili kriminal inceleme tamamlandı ve sahibi Sabri Gülcan'a teslim edildi. Minibüsü teslim alan Gülcan, aracı kapalı bir otoparka koyarak seferlerden çekti. Mersin TOK (Tarsus Otobüsçüler Kooperatifi) yöneticileri ise aracında yaşanan olaydan dolayı oldukça üzgün olan Gülcan'ın kooperatif üyeliğini iptal ettirerek artık taşımacılık yapmayacağını beyan ettiği öğrenildi.

ÜNİVERSİTE SEFER KOYDU
    Gülcan'ın aynı zamanda aracın plakalarını sökerek satılığa çıkardığı ifade edildi. Bu arada Tarsus-Adana arasındaki Özgecan Aslan'ın okuduğu Çağ Üniversitesi'ne Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ.ve Tarsus Belediyesi tarafından öğrencilerin rahatça evlerine ulaşabilmeleri için sabah ve akşam karşılıklı olarak birer sefer koyduklarını duyurdu.

Avrupa Gazete

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)