Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Standart Ali İsmail Kormaz'ı öldürenlere 'iyi hal indirimi' ve beraat kararı

Ali İsmail Kormaz'ı öldürenlere 'iyi hal indirimi' ve beraat kararı

Eskişehir’de Gezi eylemleri sırasında Ali İsmail Korkmaz'ı darp ederek öldürülen polis ve sivillere ödül gibi cezalar verildi, iyi hal indirimleri yapıldı. Karar, adliye içinde ve dışında tepkiyle karşılandı: Biz bitti demeden, bu dava bitmez!

Eskişehir'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında polis ve sivil kişilerce darp edildikten sonra 38 gün komada kalan ancak kurtarılamayarak hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın bugün görülen duuruşmasına mahkeme heyeti kararını açıkladı.

KARAR AÇIKLANDI: İYİ HAL, TAHLİYE VE BERAAT...
    Ali İsmail Kormaz'a son tekmeyi atan Polis Mevlüt Saldoğan’a 'Ölüme sebebiyet vermek' suçundan 13 yıl hapis cezası verirken bunu 10 yıl 10 ay hapse çevirdi. Diğer polis memuru Yalçın Akbulut'a ise önce 12 yıl hapis cezası verilirken 10 yıla indirildi. Diğer sanıklar fırıncı İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever'e verilen 8'er yıl hapis cezaları 6'şar yıl 8'er ay hapis cezasına indirildi. Ebubekir Harlar adlı sanığa ise 8 yıl hapis cezası verilirken suç yardım düzeyinde kaldığından 3 yıl 4 aya indirildi. Bu sanığın tutukluluk süresi göz önüne alınarak tahliyesi kararlaştırıldı. Tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Şaban Gökpınar ve dava anını gösteren kamera görüntülerini sildiren Polis Hüseyin Engin ise, kanıt yetersizliğinden beraat etti.

POLİS SALDOĞAN SADECE 4 YIL YATACAK
    Hurriyet.com.tr’nin haberine göre, Polis Saldoğan'ın Avukatı Mutlu Karayılan, müvekkili Saldoğan’ın bundan sonra hapis yatacağı süreyi hesapladı. Av. Karayılan’a göre, Saldoğan’ın tutuklu kaldığı 18 aylık süre de gözönüne alınarak bundan sonra 4 yıl 2 ay hapis yattıktan sonra denetimli serbestlikten tahliye olacak.

AKBULUT 6 YIL 2 AY YATACAK
    İstanbul Barosu avukatlarından Necip Şenel ise, 10 yıl hapis cezası verilen polis memuru Yalçın Akbulut'un da 6 yıl 2 ay 18 gün hapis yatacağına işaret etti.

AVUKAT, AKP'DEN ADAY ADAYI
    Bu arada, Avukat Karayılan, önümüzdeki genel seçimler için, Nevşehir'den AKP milletvekili aday adayı olarak aralık ayında başvuru yapmıştı. Yerel basına yansıyan haberlere göre Av. Karayılan, aday adaylığı için AKP Nevşehir İl Başkanlığı'na başvuran ilk isim oldu.

SALONDA VE DIŞARIDA TEPKİ VARDI
    Salonda kararı açıklayan mahkeme başkanının sesinin aşırı derecede titremesi ve kararı açıklamadan önce, "Bu karara herkes tepki gösterebilir, bu demokratik bir haktır, fakat bunu dışarıda gösterin" demesi dikkat çekti. Davanın sonlanmasıyla birlikte salonda bulunanlar karara tepki gösterdi. Mahkeme başkanı ve sanıklar salondan çıkarıldı, mahkeme başkanının üzerine şemsiye açıldı. Karara tepki göstermek isteyenler mahkeme başkanına pet şişe fırlattı.

ALİ İSMAİL'İN ANNESİ: LANET OLSUN BÖYLE ADALETE
    Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz salondan çıkarken "Lanet olsun böyle adalete" dedi.

ADLİYE ÖNÜNDE POLİS SALDIRISI
    Kararın ardından salonda güvenliği sağlamakla görevli polislerin Ali İsmail'in ailesine ve salondakilerin yüzüne gülmesi salondakileri tahrik etti. Dışarıda bulunan kitle polis barikatlarına yönelince, polis saldırısı başladı. Polis, adliye önündeki kitleye yoğun gaz bombasıyla saldırdı.
    EMEP Kayseri eski İl Başkanı Sadettin Aykırı bu esnada başından vurularak yaralandı.
    Saldırıdan etkilenenler arasında Emel Korkmaz da bulunuyor.

MELDA ONUR POLİSİN PROVOKATİF TAVRINA TEPKİ GÖSTERDİ

Adliye önünde bekleyiş devam ederken Hayat TV'nin canlı yayınına bağlanan CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, polisin provokatif ve tahrik edici tutumuna tepki gösterdi. Onur, "Yaralı arkadaşlar var, gözaltı olduğunu gözlemledik. Adliye önü hayli kalabalık" dedi.
    Mücella Yapıcı: Korkmaz ailesi bugün bir kez daha evlatlarını kaybettiler.
    Arzu Çerkezoğlu: İstedikleri baskı ve şiddet uygulasınlar, 'Biz bitti demeden bu dava bitmez'.

Kayseri Adalet Sarayı 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 7’inci duruşma saat 09.30’da başladı. Duruşmaya, Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz, avukat ağabeyi Gürkan Korkmaz ile birlikte CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, HDP Mardin Milletvekili Erol Dora da katıldı. Duruşmada, tutuklu yargılanan fırıncı İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever, fırın işçisi Ebubekir Harlar ile tutuksuz yargılanan polis memurları Şaban Gökpınar, Hüseyin Engin, Yalçın Akbulut ve avukatları ile Korkmaz ailesi avukatları hazır bulundu.

Bir önceki duruşma öncesi Ankara Numune Hastanesinde böbrek taşı ameliyatı olan ve duruşma salonuna sağlık sorunlarını gerekçe göstererek gelmeyen tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan ise Ankara L tipi cezaevinden SEGBİS yöntemiyle duruşmaya katıldı. Mahkeme başkanı, savcıdan dosyanın esasına ilişkin görüşünü sordu. Duruşma savcısı, görüşünde herhangi bir değişiklik olmadığını belirterek, "Sanık Yalçın Akbulut’un tutuklanması yönündeki talebimizi yineliyoruz" dedi.

Tedavi gördüğü Ankara Numune Hastanesi’nden SEGBİS yöntemiyle duruşmaya katılan tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan’a geçmiş olsun dileklerini ileten mahkeme başkanı, sanıktan son sözünü sordu. Bu sırada salondan ''Beter olsun'' sözleri yükseldi.

SANIK POLİSTEN AKP PROPAGANDASI: GEZİ'NİN ARKASINDAKİ GÜÇLER ASIL KATİLLER
    Saldoğan, önceki duruşmalarda verdiği savunmayı tekrarlayarak “Benim o gün zor kullanma yetkimi kullandığım kişi Ali İsmail değildi. O kişinin Ali İsmail olduğu yüzde yüz kanıtlanmadı” dedi. Saldoğan’ın “Gezi bir darbe girişimi değil miydi? Devletin malına, polisine zarar vermek demokratik hak kullanımı mıdır?” demesi üzerine anne Emel Korkmaz, “Avukat kesilmiş” diyerek tepki gösterdi. Saldoğan'ın savunmasında gerilimi arttıran nokta ise, “Esas katilleri burada aramayın. Benim teşkilatımda aramayın.Asıl katiller Gezi’de halkı sokağa dökenler, Gezi eylemlerinin arkasındaki güçtür” oldu. Saldoğan’ın sözleri salondaki tansiyonu yükseltti. Ancak Saldoğan ısrarla aynı sözleri tekrarlamaya devam edince salondakilerden, “Propaganda yapma” “Aday mı olacaksın”, “Gezi eylemlerine destek verenleri zan altında bırakıyor hakim bey müdahale edin” sözleri yükseldi. Saldoğan’la birlikte tüm sanıklar beraatini talep etti. Daha sonra mahkeme kararını açıklamak üzere duruşmaya ara verdi.

Mevlüt Saldoğan’ın ifadesine aile ve duruşma salonundaki katılımcılar sık sık tepki gösterdi. İsmail Koyuncu da daha önce yaptıkları savunmalarının geçerli olduğunu, suçsuz olduğunu ve beraat talep ettiğini anlattı. Son sözü sorulan Ebubekir Harlar ise, “Ben kimseyi dövüp, öldürmedim. Polis yakala dedi diye yakaladım. Siz de sayın savcım gibi cezaevinde yatmamı istiyorsanız, yatarım. Suçsuz yere de yatarım" dedi. Muhammet Vatansever de “Kararla birlikte beraat ve tahliyemi talep ediyorum” diye konuştu. Ramazan koyuncu son sözlerinde şöyle dedi: "18 aydır suçsuz yere yatıyorum. Siz büyüklerden beraatimi istiyorum. Adaletinize sığınıyorum.” Hakkında tutuklama talep edilen polis memuru Yalçın Akbulut da “Savunmalarımı tekrar ediyorum. Benim vurduğuma dair en ufak görüntü yok. Ben şahsı oradan uzaklaştırmak istedim."

'HEPİMİZ ALİ'YİZ, ÖLDÜRMEKLE BİTMEYİZ'
    “Hepimiz Ali'yiz öldürmekle bitmeyiz”… Eskişehir’de Gezi eylemleri sırasında polis ve sivil kişilerce darp edilerek öldürülen Ali İsmail için en çok atılan slogan bu oldu. Bugün kararın beklendiği davada çıkan karar ne olursa olsun, tüm süreci aslında bu 4 sözcük anlatıyor. Ali İsmail Korkmaz’ın karar duruşması olması beklenen 7. Duruşması için Türkiye’nin pek çok ilinden Kayseri’ye çok sayıda kişi akın ediyor. Biz de İstanbul’dan Taksim Dayanışması’nın sağladığı araçlarla Kayseri’ye hareket ediyor dün akşam saatlerinde. Önce Galatasaray Meydanı’nda gerçekleşen bir eylemle. Eylem boyunca “adalet” talebi dile getiriliyor. Sonra ise uzun saatler sürecek yolculuk başlıyor. Gelenlerden bazıları “Düşlerinde özgür dünya” yazılı Ali İsmail tişörtleri giymiş. Otobüste sohbetlerimiz başlıyor.1. duruşmadan 7. Duruşmaya. Bu davada karar ne olabilir?

‘OTOBÜSE HER BİNDİĞİMDE UMUT DOLUYORDUM’
    21 yaşındaki Gizem Koç’la konuşuyoruz. Gizem Hukuk Fakültesi öğrencisi. Gezi eylemleri başladığında bu bölümü kazanmış. O zaman söz vermiş kendine, “Ölen her gencin davasını ne olursa olsun takip edeceğim”. Koç da gerçek bir kararın verilemeyeceğini söylüyor nedenini sorduğumuzda, “Bir sürü dava izliyoruz. Sadece Ali İsmail değil. Her gün bir sürü hırsızlık yolsuzluk olayı görüyoruz. Bugün bİle yolsuzluk oylaması yapıldı ve yolsuzluk yapanların aklandığını görüyoruz. Öldürülen çocukların katilleri dışarıda dolaşıyor. Adalet yok çünkü bu devletin adaleti” Bu nedenle sadece davayı ve aileyi sahiplenmek için geldiklerini söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Bu davaların bizim için bir farkı yok. Ethem, Berkin, Abdullah Cömert davaların sadece adı değişiyor. Kaybettiğimiz hiçbir gencin birbirinden farkı yok. Ama Ali İsmaille yaşımız yakın. Farklı şehirlerde aynı gayeler uğruna sokağa çıktık. Ezilenler için ötekileştirilenler için, özgürlüklerimiz için, bizi daha fazla ezemezsiniz demek için. Ali İsmail bir ara sokakta dövülerek öldürüldü. Bu davaları sahiplenerek bazı yerlere sinyal verdiğimizi düşünüyorum.” Dava boyunca gelişen dayanışmayı konuşuyoruz Koç’la, “Otobüse her bindiğimde aynı gaye etrafında toplanan insanları görğnce umut doluyorum” diyor. İnsanların soğuk havadalara rağmen saatlerce dışarıda beklemesinin önemine vurgu yapıyor Koç ve ekliyor: “Mesela ilk duruşmada ben salona girememişti. 14 saat dışarıdaydık. Hava soğuk olmasına rağmen bir aradaydık. Ekmek aldık bölüştük bunlar güzel örneklerdi.

‘BU DAVALARI NEREYE ALIRLARSA ALSINLAR…’
    Hasan Onur Soysal da 22 yaşında. O da hemen hemen her duruşmaya gelmiş. Davanın Eskişehir’den Kayseri’ye alınmasını hatırlatıyorum. “Bu dava nerde olursa olsun, bu davaları nereye alırlarsa alsınlar bitmeyecek. Biz her yerde takip etmeye devam edeceğiz” diyor. Tüm duruşmalara olan gözlemlerini sorduğum Soysal, kendisini en çok etkileyenin önceki duruşmalarda Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan’ın “Berkin sadece benim çocuğum değil. Hepinizin çocuğu. Şuanda hepinizde benim çocuğumsunuz” sözleri olduğunu ifade ediyor.

ALİ’NİN FOTOĞRAFI YİNE ANNE BABASININ KUCAĞINDA

Uzun süren yolculuğun ardından Kayseri’ye geliyoruz. Tabi yine Kayseri girişinde çok sayıda polis tarafından durdurularak. Ali İsmail Korkmaz duruşmalarının her defasında tekrarlana sahnelerinden biri polislerin araçları durdururarak dakikalarca GBT taraması ve araç araması yapması. Bu aramadan da sıyrılınca polis eskortu eşliğinde ulaşıyoruz adliyeye. Anne Emel Korkmaz ve Baba Şahap Korkmaz yine Ali İsmail’in fotoğrafını taşıyor birlikte. Türkiye’nin farklı illerinden avukatlar duruşmayı takip etmek üzere salonu doldurmuş. Kimlik yoklamaları eşliğinde duruşmanın verilmesi ve kararın ne olacağı bekleniyor.

‘BU DAVA TÜM TÜRKİYE’NİN DAVASI’
    Sohbetimiz bir molada yine Okmeydanı Gezi eyleminde polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan’la devam ediyor. Elvan, “Adaletli bir karar beklemiyoruz. Diğer davaları da görüyoruz. Görüyorsunuz aileler suçlu oluyor cezaları en düşük on yıldan başlıyor. Katiller de masum olarak gösteriyorlar” diye öfkeleniyor. Elvan sanık koltuğunda başbakanın oturması gerektiğini söylüyor ve şöyle ekliyor: “Ben demiyorum Başbakan kendisi emri ben verdi diye. Demek ki asıl sorumlu kendisi. İktidarda kalmak için bu polislerden destek alarak bizim çocuklarımızı katlettiler.” Gezi’de yaşamını yitirenlerin herkes için demokrasi, özgürlük, hukuk talep etmek için sokağa çıktığını ifade ediyor baba Elvan, bu yüzden de “Bu dava sadece Ali İsmail’in değil. Bu Türkiye’nin gerçeği, Türkiye çocuklarının, gençlerinin, halklarının davası” diyor.

ANNE DURMAZ: 2 CELSEDE BİTEBİLİRDİ
    Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, yüreği el vermediği için oğlunun dayak görüntülerini şimdiye kadar sadece 1 kez izleyebildiğini anlatırken, aile olarak rahat olmadıklarını söyledi. Gözyaşlarının artık kuruduğunu belirten anne Emel Korkmaz ise şunları söyledi: "Ali’den sonra hayatımız, her şeyimiz değişti. Biz hayattayız ama Ali’yle birlikte biz de ölüyüz yani. Mahkemenin vereceği karar, bize sadece 'Katiller cezalarını aldı' dedirtecek, yoksa bizim hayatımızda bir şey değişmeyecek. İlk günden itibaren her şey ortada olmasına rağmen bu dava bugüne kadar sürdürüldü. Yani bu 2 duruşmada, 2 celsede bitebilirdi."
    Ağabey Avukat Gürkan Korkmaz, bugün özgürlükçü, aydınlıkçı düşünen, kendini ifade etmek isteyen herkesin davasının görüleceğini, sanık polis Mevlüt Saldoğan'a ömür boyu hapis diğer sanıklara kasten yaralamanın ölümle sonuçlanmasından dolayı 8-12 yıl arası ve 8-16 yıl arası ceza verilmesini beklediklerini söyledi.

Evrensel

Standart Ali İsmail davasında verilen karara tepki yağdı

Ali İsmail davasında verilen karara tepki yağdı

Ali İsmail Korkmaz'ın katillerinin yargılandığı davada kararın açıklanmasının ardından sosyal medyadan da tepkiler gelmeye başladı.

(Karikatür: @bayanyani)

Kayseri'de görülen Ali İsmail Korkmaz davasında polis memurları Mevlüt Saldoğan 10 yıl 10 ay, Yalçın Akbulut 10 yıl hapis cezasına, fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammed Vatansever' 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Diğer fırıncı Ebubekir Harlar'a 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Harlar, yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi. Oolis memurları Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin de beraat etti. Kararın açıklanmasının ardından mahkeme heyeti salondakilerin sert tepkisiyle karşılaştı. Adliye önünde karara tepki gösterenlere ise polis gaz bombasıyla saldırdı. Ali İsmail Korkmaz davasında kararın açıklanmasının ardından sosyal medyadan da tepkiler gelmeye başladı.

- Rahşan Gülşan: Bir çocuğu döverek öldür, mahkemede uslu dur iyi hal indirimini kap! Yazıklar olsun! #AliİsmailKorkmaz

— Fırat Yücel (@firatyucel): Pankarta 8,5, organize cinayete 10 yıl, ölüm mangası üyelerine beraat, annelere gaz bombası. #AliİsmailKorkmaz #BizBittiDemedenBuDavaBitmez

— Sol Açık (@SolAcik1907): Iyi hal indirimi aldılar Ak'landılar ne yaparsanız yapın katil olduklarını hepimiz biliyoruz pic.twitter.com/lfQw2ko7Cc

— Zafer Cömert (@Abdocan_Comert): vurmayın öldük dedikçe vuruyorlar #AliİsmailKorkmaz

— Can Dündar (@candundaradasi): İşte #aliismailkorkmaz'ın katillerini ağır cezadan kurtaran belge... pic.twitter.com/tZhTXcJn07

— leyla alp (@leylaalp): Bu annenin gaz bombalarına rağmen oğlunun resmini bırakmadan dimdik yürüyüşünü hiç unutmayacağız. #AliİsmailKorkmaz pic.twitter.com/cNKaX0meyg

— Sertaç Yıldız (@SertacSterk): RTEnin 'Esnaf aynı zamanda polistir"sözü mahkemece onaylandı.Artık her esnaf,her sokakta,dilediği gibi insan öldürebilecek #AdaletiBeklerken

— şafak pavey (@safakpavey): ‘İyi hal’ kara mizahın bile dibe vurduğu, adaletin sonsuz kere daha yerin dibine girdiği bir tanım olarak yazıldı #AliİsmailKorkmazİçinAdalet

— ahmet şık (@sahmetsahmet): Yeni Türkiye'de, sivil faşistlerle birlikte insan katledene de, annesine gaz sıkana da polis denir. pic.twitter.com/jyxsJcEIvh

— Levent Üzümcü (@LeventUzumcu): Mümkünse katili bulama, katili herkes tanımış ve bulunmuşsa en az cezayı ver! Yurdumda adaletin? tarifi. #AliIsmailKorkmaz

— Sezgin Tanrıkulu (@MSTanrikulu): 1- Polise emri kim verdiyse, yargıya da katilleri ödüllendirme işaretini o verdi. Ama bu dava burada bitmez! #AliİsmailKorkmaz

Standart Emel Korkmaz: Çocuklarımızın Canı Bu Kadar Ucuz Olmamalıydı

Emel Korkmaz: Çocuklarımızın Canı Bu Kadar Ucuz Olmamalıydı

Ali İsmail Korkmaz davasında sekiz sanığa verilen karar sonrası yapılan açıklamada avukatlar, HDP ve CHP temsilcileri ve Korkmaz ailesi karara tepki gösterdi.

Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin davanın Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi bugün görülen yedinci duruşmasında sekiz sanık hakkında karar verildi.
    Mahkeme cezaları “kasten yaralayarak ölüme sebebiyet vermekten” suçundan verdi, indirim uyguladı.

Tutuksuz üç sanıktan Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin beraat etti. Tutuksuz polis Yalçın Akbulut’un 10 yıl hapsine ve tutuklanmasına karar verildi. Tutuklu polis sanık Mevlüt Saldoğan’a 10 yıl 10 ay, tutuklu diğer sanıklar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatanseveraltışar yıl sekizer ay ceza aldı. Üç yıl dört ay ceza verilen tutuklu sanık Ebubekir Harlar ise tutuklu kaldığı süre gözüne alınarak tahliye edildi.

Kararlar mahkeme salonunda sloganlarla protesto edildi. Kararın ardından avukatlar ve Korkmaz ailesi adliye önünde toplanan grubun yanına giderek basın açıklaması yaptı.

Korkmaz ailesi avukatları kararı temyiz edeceklerini söyledi. Korkmaz ailesi kararı kınadıklarını belirtti.

Avukat: Karar Erdoğan’ın baskısıyla alındı

Korkmaz ailesi avukatları adına konuşan Ayhan Erdoğan “Bu karar adil değil, Tayyip Erdoğan’ın baskısıyla alındı” dedi. Kararı temyiz edeceklerini söyledi.
    “Bu karar, katliamlara talimat verenlerin, azmettirenlerin mahkeme üzerindeki baskısının devam ettiğinin göstergesi. Ethem Sarısülük davasında da katilin korunduğunu gördük. Bu davada adil bir karar çıkmasını umut ettik.
    “Bugün, geçen celsede Tayyip Erdoğan’ın esnaflara seslenişinin amacı belli oldu. Esnaflar ve katil polisler mahkemece korunmuş ve bu kararla adeta mükafatlandırılmış oldu.
    “Bu davanın insan hakları mahkemesine dek sürecini takip edeceğiz. Azmettirici olarak da dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Eskişehir valisi ve emniyet müdürü hakkında da suç duyurusunda bulunacağız.
    “Katillerin tekrar yargılanıp hak ettikleri cezayı almalarının yanı sıra talimat verip azmettirenlerin de yargılanması için çaba göstereceğiz. Kararı sadece temyiz etmeyecek, takipçisi olacağız.

Korkmaz ailesi: Bunu beklemiyordum

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz “çocuklarımızın canı bu kadar ucuz olmamalıydı” dedi.
    “19 yaşında bir gencin canı bu kadar ucuz olmamalıydı. Nasıl katledildiği tüm dünya gördü. Katillerin cezası bu kadar olmamalıydı. Ben bunu beklemiyordum.”
    Baba Şahap Korkmaz, “Gelen talimata göre karar verilmiş. Çabamız kayda alınmamış. Katil korunacak, mağdur olan daha mağdur olacak. Bu ülkenin sistemi bu maalesef. Bu kararları verenleri kınıyorum” dedi.

Kocasakal: Kimsenin güvenliği kalmadı

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, “Bugün burada adalet, toplum vicdanı yara aldı” dedi.
    “ Bu kararda öldürme kastı olmadığı kabul edildi. Bir insanı kalaslarla döverseniz bunun adı dünyanın her yerinde canavarca his sevkiyle kasten öldürmedir. Burada Ali İsmail bir kez daha öldürüldü.
    “Bu ülkede hiç kimsenin bir takım kişileri alıp, öldüresiye dövüp, öldürme hakkı yoktur . Bu kararla kimsenin hukuki güvenliğinin kalmadığı tescil edildi.”

Beştaş: Bu yargılama bu salonda yapılmadı

HDP eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, “Bugün savunmayı yapanların savunmalarını hazırlayan bizzat Recep Tayyip Erdoğan” dedi.
    “Bu yargılama değil. Hükümetin cinayetin arkasında olduğu yargılamalarda vereceği karar da ancak böyle olabilir.
    “Mahkemeleri taşımalı yargılamaya dönüştürerek kendilerine uygun mahkeme seçerek yargılama yaptıranlar bu kararı önceden yazmıştı zaten. Bu yargılama bu salonda yapılmadı.”

Tanrıkulu: Vicdanları yaraladı

CHP Sezgin Tanrıkulu da CHP vekilleri olarak duruşmaya katıldıklarını ve kararın vicdanları yaraladığını söyledi. Tanrıkulu konuşmasına devam ederken dayanışma için adliye önüne gelenler barikatlara yöneldi. Polis gaz bombaları ile saldırıya geçti.
    Gaz bombaları Korkmaz ailesini de etkiledi.

Bianet

Standart Türkdoğan: Cezasızlık Adalete Ulaşmada En Büyük Engel

Türkdoğan: Cezasızlık Adalete Ulaşmada En Büyük Engel

Cezasızlığın Türkiye’de artık bir politika haline geldiğini söyleyen İHD Genel Başkanı Türkdoğan, bununla sadece hukuki olarak değil, toplumsal ve siyasal olarak da mücadele edilmesi gerektiği görüşünde.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’la Gezi direnişi sırasında Eskişehir’de öldürülen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’la ilgili davada verilen kararı “cezasızlık” bağlamında konuştuk.
    Cezasızlığın adaletsizlikten daha ağır bir durum olduğunu ifade eden Türkdoğan, mahkemelerin olası adaletsiz kararlarında diğer mercilere başvurarak adalet sağlanması şansı olduğunu ama cezasızlığın bir politika haline gelmesi durumunda adalet aranamayacağını, cezasızlığın adalete ulaşmada en büyük engel olduğunu belirtiyor.

“Cezasızlık davanın Kayseri’ye nakledilmesiyle başladı”

“Davanın Eskişehir'den Kayseri'ye nakledilmesi cezasızlık politikasının bir sonucudur. Nakledilen davalarda yargılanan kamu görevlileri ile ilgili etkili soruşturma ve kovuşturma yöntemlerine başvurulmaması için bu yapılıyor. Bu bir devlet politikası ve yıllardır bunu eleştiriyoruz.
    “Türkiye'de bir davanın olayın olduğu yerde görülemeyeceği yoğunlukta güvenlik sorunu varsa o ülkede zaten demokratik kurallar yok demektir. Bu ülkede sıkıyönetim de olağanüstü hal de yok.
    “Şerzan Kurt davası Eskişehir'de görülüyor da Eskişehir'de öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın davası niye Eskişehir'de görülmüyor?
    “Demek ki niyetleri başka, demek ki sanıkları korumak için böyle bir yönteme başvuruyorlar. Çünkü dava nakledildiği zaman davayı takip edecek olan mağdur yakınlarının, davayla ilgilenecek kesimlerin ilgisini azaltmak istiyorlar.
    “Ayrıca dava bir başka yere nakledildiği için delillerin dikkatlice değerlendirilmesi yerine daha üstün körü değerlendirilmesini amaçlıyorlar. Dolayısıyla mahkemenin sanıklarla ilgili verdiği kararlar beni şaşırtmadı.”

“Benzer olaylar tekrarlanabilir”

“Gezi sürecinde bu polisler kahramandı, bu polisler destan yazdı, başbakan polislerini yedirmedi. Bütün bu siyasi ve hukuk dışı söylem çerçevesinde gereği yapıldı.
    “Bir cinayet davasında bir genci öldürenlere cinayetten dolayı değil, yaralamadan dolayı hapis cezası verildi.
    “Ali İsmail'in yaşam hakkını ihlal eden polisler etkili bir şekilde yargılanmadılar ve cezalandırılmadılar. Bu da benzer olayların tekrar edebileceği anlamına geliyor.”

“Tam bir polis devleti…”

“Türkiye'de yargısız infaz da cezasızlık da var. Türkiye'de polisin silah kullanma yetkisi oldukça geniş. Bir yandan da daha fazla otoriterleşmek isteyen bir siyasal iktidar var. Demek ki bütün bu mevcut Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu (PVSK), Terörle Mücadele Kanunu (TMK) yetmiyor, mevcut cezasızlık da yetmiyor ki anti demokratik uygulamaları daha da pekiştirecek, otoriterliği daha da pekiştirecek iç güvenlik paketi getiriyorlar.
    “Bu paket şu anki haliyle yasalaşırsa Türkiye tam bir polis devleti olacak. Polise bu kadar geniş yetkiler veremezsiniz, çünkü Türkiye'de zaten polisin sicili kötü.

“Sadece hukuki mücadele yeterli değil”

“Bu bir toplumsal mücadeledir. Toplumsal mücadele ne kadar yükseltilirse ve bununla bağlantılı olarak siyasal mücadele ne kadar gelişirse bütün bu cezasızlıkla ilgili politikalarla baş edebiliriz.
    “Bu davada da Ethem Sarısülük davasında olduğu gibi temyiz aşamasında Yargıtay'ın kararı bozması yüksek olasılık. Ama bu durumda da Pınar Selek davasında olduğu gibi uzun zamana yayılan yargılamalar karşımıza çıkıyor. Dosya, Yargıtay mahkeme arası gidip geliyor.
    “Cezasızlık politikası komplike bir politika olduğu için sadece hukuk yoluyla mücadele vermek yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla toplumsal ve siyasal mücadeleyi yükseltmekten başka seçeneğimiz yok.

“Hakimlerin güvencesi yok”

“Hakimlerin sürekli yerlerinin değiştirilmesi de bu gibi kararlarda ve cezasızlık politikasının devamında etkili oluyor.
    “Türkiye'de hakim güvencesi yok. Hakimin güvencesinin olmadığı bir ülkede adaletin nasıl dağıtılacağı belli olamaz. Bu ciddi bir problemdir. Hakimlerin güvencesi olmadığı zaman siyasal iktidar politikalarından çok kolay etkilenebiliyorlar.”

Bianet

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)