Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Galatasaray'da teknik adam olarak göreve başlayan Hamza Hamzaoğlu için kendisinden izin istendiğini ve yönetim olarak da buna izin verdiklerini söyledi.

Riva'daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde yapılan NTV Spor'daki Yüzde Yüz futbol programında Güntekin Onay ile Rıdvan Dilmen'in sorularını cevaplayan Başkan Demirören, Galatasaray'dan Abdurrahim Albayrak'ın Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile görüşerek Hamza Hamzaoğlu'nu istediğini söyledi.

Başkan Demirören, "Abdurrahim Bey, önce Fatih Terim'i aramış. Fatih Terim hoca da 'başkanımızdan izin alın' demiş. Hamza Hoca ile görüşmek istiyoruz dediler, tabii dedim. Hamza Hoca'ya gitmek istiyor musun, yapabilecek misin? diye sorduk. Hamza hoca, 'yapabileceğime inanıyorum' dedi. Biz de 'yolun açık olsun' dedik. Albayrak'a da 3 günde mağlubiyet olunca sakın kurtlara kaptırma, arkasında durun dedim. İnşallah başarılı olur." dedi.

Milli takımın çalışma sistemi ve federasyonun teknik adam tercihiyle ilgili olarak ise Demirören, "Uzun vadeli yola çıkınca herkesin sabretmesi lazım. Fatih Hoca da gelince 'biz Avrupa, dünya şampiyonu olacağız' demedi. Biz de böyle bir istekte bulunmadık. Biz kalıcı milli takım yaratmazsak, kalıcı çözümler üretmezsek bir şeye yaramaz. Biz kalıcı neler yapabiliriz bunlara bakmamız lazım. Fatih Terim bana göre rahat bir ortamda çalışıyor." diye konuştu.

Kendilerinin gerekirse yarın gidebileceğini, korkularının olmadığını belirten Başkan Demirören, "Bizde ülke olarak hoca ortalaması 1,5, yönetim ortalaması 2 sene. Zaten o istikrarı sağlayamazsanız başarı gelmez. Kadrolarda değişiyor. Burası bir de atlama, zıplama yeri. Hamza Hoca mesela? Bir yere gitmek isteyen birisine de gitme diyemeyiz." diyerek şöyle devam etti:

"Keşke Hamza Hoca, Tolunay Hoca kalsaydı. Federasyonda ücret sorunu yok zaten. Biz yarın gideriz korkumuz yok. Bir şeyler yapalım gidelim. Riva, okul, Passolig bunlar çok önemli adımlardır. Şimdi eski futbolcular için lokal, bakımevi yapıyoruz. Bunları yapmamız lazım. Biz federasyon tarihinde ilk defa amatörlere 34 milyon lira harcayan federasyonuz.

Türkiye'de ismi en çok bilinen isimlerdenim. Yeter Yıldırım Demirören tezahüratı beni rahatsız etmiyor. (Gülerek) Bizler yönetim olarak ne yaptığımızı biliyoruz. O olgunluktayız. Çünkü çalışıyoruz. Çalışan insan hata yapar. Çalışmayan insan da eleştirir. Ben eleştiriye açık bir insanım. Eleştirilerden ders de çıkartırım. Hata yapınca da söylerim."

Futbola siyasi müdehalenin olmadığını, dünyanın en demokratik ülkesinde bile federasyon başkanlarının hükümetlere yakın olmak istediğini belirten Başkan Demirören, "Çünkü onlarla işiniz vardır. Bana ya da TFF'ye kimsenin karıştığı yok. Böyle kurumlar birbirlerine yakın olmak zorundadır. Bugün kulüplerimiz bakanlıktan hep bir şeyler bekliyor. Yeni yapılan statlar hep devlet tarafından yapılıyor. Her sıkıştığımızda bakanlığa gidiyoruz. Vergi olunca hemen Başbakanımıza Cumhurbaşkanımıza spor bakanımıza gidiyoruz. En büyük şansımız futbolu seven bir Cumhurbaşkanımız var." dedi.

Kendisinin de hatalar yaptığını belirten Başkan Demirören, "Alt liglerin seyahat masraflarını federasyon olarak biz karşılıyoruz. 2. ve 3. Lig'e tesis yenileme yardımı yapacağız. 90 bine yakın maçı idare ediyoruz. Türkiye genelinde bakın aldığımız sert kararlarla küfür, olaylar çok azaldı. Kulüpler futbol oynayamayacak hale gelecek. Çok rahat borçlanıyorlar. Ben de bu hataları yaptım. UEFA'dan çok sert yaptırımlar gelecek. Maalesef bunlar başımıza gelecek. Mali olarak çok tehlikeli durumdalar. Gidişat olarak çok tehlikeli gidiliyor. Mali kriterlerin üzerine basa basa bizim tarafımızdan kontrol edileceğini söylüyorum." diye konuştu.

MHK Başkanı Zekeriya Alp'in istifasına neden olan Gaziantepspor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl'ın kalbi melek gibi bir insan olduğunu da belirten Başkan Demirören, sözlerini şöyle noktaladı:

"İbrahim Kızıl, kalbi melek gibi insandır. Yaptığı açıklamalar son derece yanlış. Şenol Hoca'nın bugün Centone Karagümrük maçından sonra yaptığı açıklamalar gibi açıklamalar nedeniyle Zekeriye Alp gitti. Bunların yapılmaması lazım. Futbolun babasıdır federasyon... Böyle şeyler söylenmesin.

Bi kararlar alırken kimseye art niyetli kararlar almadık. Böyle konuşmalarla bir şey ele geçmiyor. O camiada sanki federasyon o camiaya kötüymüş gibi gösteriliyor. Ben Bursalıyım. Bursaspor başkanıyla aram çok iyidir. Başkanlar saygı çerçevesinde bazı demeçler verecektir tabii. Ama art niyet aramadan. Bizim Bursaspor'a neden art niyetimiz olsun?"