İsyan günlerinde aşk

'Açlık Oyunları: Alaycı Kuş, Bölüm 1'de devrim, ayak seslerini sıklaştırıyor ama beklenen devrim bu değil! Önce şu 'iktidar olmak' meselesinin halledilmesi gerekiyor.Evet, ‘Açlık Oyunları’, sinemaya uyarlanırken son kitaptan iki post çıkartılmış. Bu hafta, ‘Alaycı Kuş, Bölüm 1’i izliyoruz. Doğal olarak bu adımda ‘Devrim’ ayak seslerini sıklaştırıyor, daha bir gür çıkartıyor ama gidişat odur ki beklenen ‘Devrim’ bu değil. Çünkü sistemin asıl başkaldıranı konumundaki Katniss, meselenin ‘İktidar olmak’ta düğümlendiğine dair şüpheleri içinde barındırmaya başlıyor.

‘Alaycı Kuş, Bölüm 1’, Katniss’in isyancıların yuvası olan ‘13. Sektör’le tanışması ve burada Başkan Coin’le birlikte hareket etmesi üzerine kurulu. ‘Sistemin adamı’ olarak bildiğimiz ‘Plutarch’ ise artık isyancıların yanında bir anlamda ‘Propaganda bakanı’ gibi hareket ediyor. Film boyunca iki tarafın ekranlar üzerinden ‘Propaganda savaşı’na tanıklık ediyoruz. Diktatör Snow tarafından kullanılması sonucu isyancıların tepkisini çeken Peeta’ya ise Katniss sahip çıkıyor. Bu da filme, ‘İsyan günlerinde aşk ’ı katıyor.

Ana karakterlerde yine Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Donald Sutherland, Woody Harrelson var. Yeni tiplemelerden Başkan Coin’de, Jullianne Moore’u izliyoruz. ‘Rahmetli’ Philip Seymour Hoffman da bir anlamda veda görüntüleriyle kendisini hatırlatıyor. Son noktayı koymak ve genel bir değerlendirme için kuşkusuz ‘Bölüm 2’ye kadar beklemek durumundayız...


AÇLIK OYUNLARI: ALAYCI KUŞ, BÖLÜM 1 (Not: 3/5)
Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Donald Sutherland
ABD yapımı

Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi
Radikal: http://www.radikal.com.tr/sinema/isy...de_ask-1236665