Calamares, Manjaro Linux için geliştirilen grafik arayüz yeni bir sistem yükleyicisidir. Hızlı ve birkaç hazırlıktan sonra kolayca Manjaro Linux kurmanız için geliştirildi. Gelişmiş kurulum seçenekleri ile ilgili ya da tespit edilmemiş adımlarda hatalarla karşılaşma olasılığı vardır. Calamares sistem yükleyicisi Manjaro, Debian ve KaOS üzerinde test edilmeye başlanmıştır. Calamares qt tabanlıdır. Bu sistem yükleyicinin gelişim sürecini şuradan, geliştiricilerini ise şuradan görebilirsiniz. Calamares geliştirilirken sadece Manjaro Linux için değil, tüm dağıtımlar için bir kurulum aracı olarak düşünüldü. Bu sistem yükleyicisi halen geliştirilmektedir. Bu resimli kurulum belgesi hem Calamares sistem yükleyicinin tanıtımı hemde kurulum dökümanı olarak hazırlandı. Karşılaştığınız hataları ya da istekleri buradan geri bildirim yapabilirsiniz.

Calamares Resimli Kurulum Belgesi:

Alıntı:
Calamares sistem yükleyiciyi açınca hazırlık ekranını göreceksiniz. İlk etapta kurulum için tercih edeceğiniz dili seçmeniz istenecektir. Türkçe kurulum belgesi olduğu için Türkçe seçiyoruz ve devam ediyoruz.

Alıntı:
Calamares sistem yükleyici burada sizden bir konum belirlemenizi, ülke ve şehir seçmenizi istiyor. Seçtiğiniz yer yaşadığınız yer olursa daha uygun olur. Çünkü saat-zaman dilimi bu tercihe göre ayarlanacaktır. Türkiye-İstanbul seçerek kuruluma devam ediyoruz.

Alıntı:
Calamares sistem yükleyici burada sizden klavye tercihini belirlemenizi istemektedir. Kullandığınız klavye düzenini belirledikten sonra işaretlediğimiz kısıma yazarak tercihinizi test edebilirsiniz. Dilerseniz Türkçe-F dilerseniz Türkçe-Q seçersiniz. Ya da resimdeki diğer alt türevleri kullanırsınız. Varsayılan seçenekten devam ederseniz Türkçe-Q seçeneğini tercih etmiş olacaksınız. Biz de burada varsayılanı seçtik ve devam ediyoruz.

Alıntı:
Calamares sistem yükleyici bu etapta size kurulacak sistem için minimum gereksinimleri soracaktır. Bu gereksinimlerin durumuna göre kurulum devam edebilir ya da etmeyebilir. Sistem kurulumu için gereksinimleri sağladık ve devam ediyoruz.

Alıntı:
Calamares sistem yükleyici bu etapta size, kuracağı sistem ile ilgili seçenekler sunmaktadır. Burada sanal bilgisayar kullandık ve kurulu bir işletim sistemi yok. Kurulu bir işletim sistemi olsaydı yanına kurun seçeneği de sunacaktı. Sizin kurulu bir sisteminiz varsa yanına kurmayı tercih edebilirsiniz. Kurulu bir işletim sisteminiz yok ise yukarıdaki gibi, diski sil ve manjaro yükle seçeneğini kullanabilirsiniz. Uyarı yazılarında gördüğünüz üzere veri kaybı yaşamamanız ile ilgili bilgiler var. Bunlara dikkat etmeli ve okumalısınız.
Biz size bu etapta Gelişmiş Kurulum Seçenekleri bölümünden devam etmenizi öneriyoruz. Her ihtimale karşı daha net kurulum tercihleri ile devam edeceğiz.

Alıntı:
Calamares sistem yükleyici üzerinde Gelişmiş Kurulum Seçeneklerini seçerek devam ediyoruz.

Alıntı:
Görüldüğü üzere boş bir diskimiz var ve bunu yapılandırmamız gerekiyor. Diski seçerek Oluştur butonuna tıklayın ya da seçtiğiniz diske çift tıklayın.

Alıntı:
Açılan pencerede sistemi kuracağımız kök-root (/) bölümü belirleyelim. Disk boyutunu belirlemek için, yukarıda gördüğünüz gibi doğrudan rakam değerleri girebilirsiniz, ok işaretlerine tıklayıp artırarak yada eksilterek belirleyebilir ve yahut disk tablosundaki kısımdan fare ile sağa-sola sürükleyerek ayarlayabilirsiniz. Kök bölüm için dosya sistemini ext4 olarak belirledik ve Bağlama Noktası olarak / seçerek devam ettik.
Dilerseniz tek bir disk bölümüne (partition'a) kök-root seçerek kuruluma devam da edebilirsiniz.

Alıntı:
Bu kısımda ise kuracağımız sistem için swap bölümünü ayarlıyoruz. Bunun için linuxswap tercihini kullanmalısınız.
Disk bölümlemede swap alanı kullanmak düşük performanslı bilgisayarlarda mutlaka önerilir. Dilerseniz önyükleyici(boot) ve kullanıcı(home) için ayrı ayrı diskler belirleyebilirsiniz.
Dilerseniz tek bir disk bölümüne (partition'a) kök-root seçerek kuruluma devam da edebilirsiniz.

Alıntı:
Calamares sistem yükleyici, oluşturmak istediğimiz diskleri ve dosya biçimlerini gösteriyor. Tercihlerimiz doğru ise kuruluma devam edelim. Bir problem olduğunu düşünüyorsanız ya da fikrinizi değiştirmişseniz sağ üst köşedeki Tüm Değişiklikleri Geri Al butonuna tıklayarak disklerideki değişiklikleri eski haline döndürebilir, yeniden yapılandırabilirsiniz.
Alıntı:
Calamares sistem yükleyici bu etapta sizden adınızı, kullanıcı bilgilerinizi ve yetki tercihlerinizi isteyecek. Kutucuklara gerekli biilgileri girerken, kutucukların altındaki bilgilendirmeleri de okumayı ihmal etmeyelim, dikkate alalım. Manjaro linux, en az sekiz haneli şifre kullanmanızı; rakamlar, büyük küçük harfler ve karakterlerden oluşan güçlü şifreleme tekniklerini kullanmanızı önerir. Daha basit, daha kısa ya da daha uzun ve güçlü şifre belirleme tercihi kullanıcının tercihine bağlıdır. Şifremizi belirledikten sonra devam ediyoruz.

Alıntı:
Calamares sistem yükleyici bu etapta önceki tercihlerinizi anımsatacaktır. Bunları inceledikten sonra kuruluma devam edebilirsiniz. Tercihlerinizi değiştirmek isterseniz geri dönüp değiştirebilirsiniz.

Alıntı:
Calamares sistem yükleyici, işletim sisteminizi bilgisayarınıza kuruyor. Kurulum devam ederken hangi betiklerin çalıştığını görebilirsiniz.

Alıntı:
Calamares sistem yükleyici, işletim sisteminizi bilgisayarınıza kuruyor. Kurulum devam ederken hangi betiklerin çalıştığını görebilirsiniz.

Alıntı:

Alıntı:
Alıntı:
Calamares sistem yükleyici, işletim sisteminizi bilgisayarınıza yükledi. Çıkış butonuna tıklayarak kurulum aracını kapatabilirsiniz. Daha sonra dilerseniz live kullanıma devam eder, dilerseniz kurduğunuz sisteme giriş yapmak için yeniden başlatabilirsiniz. Yeniden başlatırken kurulum medyasını çıkarmayı unutmayınız.
Açık kaynaklı günler diler, ilginize teşekkür ederiz.

Kurulum ile ilgili hatalar ya da öneriler için buradan geri bildirim yapınız.

Kaynak: [Nasıl] Manjaro "Calamares" Resimli Kurulum Belgesi