Merhaba arkadaşlar,

Bu derste HTML ile web sitesi yapabilen arkadaşlar nasıl mobil uygulama geliştirebilir kısaca ona değinmek istedim. Normal de Android Platformunda uygulama geliştirmek için sıkı bir Java Programcısı olmak şarttır diyebiliriz ancak alternatif tıp burada da devreye girmekte ve size farklı üstelik cazip alternatiflerde sunmaktadır. Diyelimki HTML temel programlama bilgisine sahipsiniz, hatta biraz da Javascript ve
Css bilginiz var o zaman bunları harmanlayarak ortaya mobil cihazlarda çalışabilecek bir uygulama çıkarabilirsiniz.

Bu uygulamayı geliştirebilmek için öncelikle HTML5, JavaScript ve CSS3 konularına kısaca bir göz atmanız yeterli olacaktır beraberinde ise zaten ufak tefek nelere ihtiyacınız olduğunu kendiniz de bulabilirsiniz. Ben PhoneGAP(Cordova) adlı ara program üzerinden anlatacağım ama benzer bir çok programda mevcuttur. Bu aslında web ile mobil cihazlar arasında bir köprü olacaktır. Uygulama geliştirmek için iyi bir başlangıç diyebilirim.

İşleyişi

PhoneGAP aslında kısa bir süre içerisinde hızlı bir şekilde gelişerek Cordova adını aldı. Adobe firması bu yazılıma sahip çıkarak Apache vakfına bağışladı ve gelişimini daha da hızlandırdı. Bu araçla geliştirdiğiniz uygulamalarda aslında tam olarak native uygulama sayılmaz hybrid diye adlandırılan cihazın sınırlı bir alanına kadar müdahale izni veren biraz daha esnek bir web modeli diyebiliriz.
Eğer HTML5/JavaScript/CSS3 biliyorsanız bir mobil cihazın kamerasına, kişi listesine, klasörlerine, konum bilgilendirme servislerine, medya, network, depolama ve titreşim, ses gibi özelliklerine müdahale edebilir, bunları istekleriniz doğrultusunda kullanabilirsiniz.

Kurulum ve Kullanım

PhoneGAP web tabanlı çalıştığı için herhangi bir metin editörü ile yazabilir ve HTML5 destekli herhangi bir tarayıcı ile test edebilirsiniz. Ama bizim amacımız uygulama yapmak olduğu için önerim Eclipse ile birlikte kullanmanız ve buradan paketlemeniz (.apk) yoksa uygulamanız tarayıcıdan öteye gidemez yani yine web sitesi olarak kalır.

Bunlar Sistem Gereksinimleriniz (Olduğunu Varsayıyorum)

Eclipse + ADT plugin
Android SDK Tools
Android Platform-tools
En Son Android Platformu

Ayrıca kurulum için ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aslında Android Platformunu hazırlayabildiyseniz geriye bir tek bu linkteki ders kaldı gibi çünkü çok basit olduğunu göreceksiniz. Tıklayın.

Burada dikkat etmeniz gereken püf noktaları ise ekstra bir kaç klasör oluşturmak, PhoneGAP (Cordova) kullanacağı kütüphaneleri tanıtmak ve aktiviteleri DroidGap üzerinden gerçekleştirmek. Hepsi bu kadar...

Örnek derste gördüğünüz gibi asset/www/index.html bildiğiniz aşina olduğunuz bir web sayfası formatıdır...

Eğer Android İşletim sistemine sahip bir telefonunuz ve ya tabletiniz varsa bu örneği de indirip yakından inceleyebilirsiniz.

Örnek uygulama için;https://play.google.com/store/apps/d....hastas.makine

Cep telefonu ve tableti seven arkadaşlar onlara nasıl uygulama geliştirebilirim diye kara kara düşünüyorlarsa bu yazıda geçen geliştirici ortamları üzerine araştırma yapabilirler ve buradan yola çıkabilirler.

Başarılar...